Pandemi Döneminde Psikolojik Danışman Olmak

14.10.2020
2.549
Pandemi Döneminde Psikolojik Danışman Olmak

Kimseye etmem şikâyet, ağlarım ben halime

Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbâlime

Perde-i zûlmet çekilmiş, korkarım ikbâlime

Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbâlime

Dizelerinin sahibi İhsan Raif Hanımefendi şiirinde;  1800’lerin sonunda bir kız çocuğunun, İhsan Raif Hanım’ın çocuk yaşında zorla evlendirilişine ve kendisini bekleyen karanlık geleceğe dair kağıda haykırdığı dizeleri notalara dökülmüş hüzünlü bir yaşamın öyküsünü günümüze kadar taşımıştır. Google bakın direk şiirin hikâyesini bu birkaç satırla özetlemiştir. Oysaki içinde yaşanmışlıklar okuyan her bireyle kendi yaşanmışlıklarına dil olmaktadır.

Sanatın doğuşu binlerce yıldır insanoğlunun duygularının dışa vurumunun estetikle buluşması ile vücut bulmuştur. Yeri gelmiş içli notalara, tuvalde ki renklere, duvarlardaki oymalara ve resimlere, dağa, taşa, bir pirinç tanesinin üzerine dahi nakış olup işlenmiştir. Sanatın evrensel olma yolunun çıkışı insanoğlunun ruhunun benzer ihtiyaçlarla donanmış olmasından geçmektedir. Duyguyu anlatmanın en güzel yoludur. Sanatçıların duygusal yönlerinin yoğun empati duyguları ile beslenmesi onların zamanla sıra dışı, marjinal algılanmalarına sebep olmuştur. Fazla empatinin kontrol edilememesi kişide ruhsal travmalara kadar giden yalnızlık, anlaşılamama duyguları ile sanatsal ürün olarak dışa vurulamadığı zamanlarda bocalamalara ve dengenin bozulmasına neden olmaktadır.

Denge nedir diye sorduğunuzda tarayıcınızda muhtemelen ilk şu cümleleri göreceksiniz;” Karşılıklı iki kuvvetin denk duruma gelmesi halidir.”Fizik kuramlarına göre verilen bu tanımı tüm hayatımıza şöyle uyarlayacak olursak; iç dünyamız ile dış dünyanın çatışmadan birbirini karşılayarak öz benliğimizi sarsmaması olarak tanımlayabiliriz. Aslında yaşamın özünde; ihtiyaçlarımızın orantılı olarak karşılanması bizi denge de tutmaktadır. Meşhur Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi;

  1. Fizyolojik İhtiyaçlar: Açlık, susuzluk ve buna benzer temel yaşamsal ihtiyaçlar
  2. Güvenlik İhtiyacı: Dış faktörlerden kaynaklı tehlikelerden korunma
  3. Sosyal İhtiyaçlar: Aidiyet, sevgi, kabul görme, sosyal yaşam vb.
  4. Değer Verilme/Saygınlık İhtiyacı: Statü, başarı, itibar, tanınma
  5. Kendini Gerçekleştirme: Gelişim, bir işi başarıyla tamamlama, yaratıcılık. Şeklinde özetlenmektedir.

Bir birey olarak yaşamda dengede kalmak için şurada birkaç satıra sığan ihtiyaçlar bir ömrü oluşturmaktadır.

Biz Psikolojik danışmanlar koruyucu ruh sağlığı hizmeti verdiğimiz her alanda ve kurumda gerek bireysel gerek grupla yapılan çalışmalarımızda danışanlarımızın dengede kalması için bunu sağlayacak etmenleri ve buna engel olan kök sorunların farkındalığı için hizmet vermekteyken; çoğunlukla dengede olma ihtiyacı duyan bir birey olduğumuzun unutulduğu bireyler olarak, yenilenen web sitemizle kurulduğu ilk günden beri en önemli misyonlarından bu farkındalıkla meslektaşlarımıza destek olmaya çalışıyoruz.

Mesleki anlamda özellikle okullarda görev alan Psikolojik danışmanların yaşadığı sorunlara; pandemi dönemi ile birlikte toplum ruh sağlığının gittikçe psikolojik sağlamlığını yitirmesi de eklenince, dilime dolanan “Kimseye etmem şikâyet ,ağlarım ben halime Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbâlime Perde-i zûlmet çekilmiş, korkarım ikbâlime Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbâlime” parçası ile bir nebze olsun biz birbirimizi anlamak için buradayız diyoruz. Sağlıcakla ve dengede kalın.

YAZAR BİLGİSİ
Uzman Psikolojik Danışman Sevcan Duğan ;Lisans eğitimini Samsun 19 Mayıs Üniversitesi  PDR, Yüksek Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi PDR Ana Bilim Dalında tamamlamıştır. Meslek hayatına 1995 yılında Okul Psikolojik Danışmanı olarak başlamıştır. Çalışmaları kapsamında ; Kalder Kalite Ödülü, Türk Loydu Kurum İçi Kalite İç Denetçi , 360 saatlik NNLP eğitimleri ile uluslararası NNLP PRACTITION  MASTER, Yaratıcı Drama ,  Bahçeşehir  Ünv .Nevin Dölek'ten "Çözüm Odaklı Kısa Danışmanlık Yaklaşımı",Nilüfer Voltan Acar'dan "Geştalt Terapisi,Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Osman Sabuncuoğlu'ndan "Çocuk ve Ergen Psikopatolojisine Giriş", YÖRET "Psikolojik Danışmanlıkta Etik ve Süpervizyon/Gözetim",Patricia Bargg dan "Virginia Satir Aile Terapisi Modelinin Okul Ortamında Uygulanması"YÖRET "Sanatla Eğitim Bütünleşiyor:Psikolojik Danışmanlara Yeni Bir Bakış-Beden Perküsyonu/KEKEÇA" çalıştayı,Prf Dr Mehmet Sungur-Kognitif Davranış Terapileri Derneğinden "Anksiyete Bozukluklarında Bilişsel Davranışçı Terapi" eğitimi, Kent State Üniversitesi "Psikolojik Danışmanlıkta Yeni Yaklaşımlar",Risk Altındaki Çocukların Tanılanması ve Yönlendirilmesi” , “Pandemi ve Sonrasında Okul Fobisi ve Davranışsal Bağımlılıklarla Mücadele Eğitimi","İyileşmek Mümkün" eğitimi gibi pek çok eğitim almıştır ve almaya devam etmektedir. TYT 6-8 ve TYT 9-11 Yetenek Testleri  uygulayıcısı, DISC Kişilik Envanteri Kurumsal Uzmanı, Çocuk Oyun Terapisi ve Filial Terapi uygulayıcısıdır. Erasmus çalışmaları ile Almanya ve İspanya da eğitim inceleme ve uygulama çalışmalarına katılmıştır.2022-23 Yılında Prf. Dr. Ali Eryılmaz tarafından verilen Pozitif Psikoterapi Temel Eğitimini tamamlamış ve Almanya Pozitif Psikoterapi Enstitüsünden Pozitif Psikoterapi Danışmanı Lisansını almıştır.Yetişkin Pozitif Psikoterapi Danışmanı olarak danışan görmektedir. Uzun yıllardan beri  Rehberlikservisi.net  Yönetim Ekibi ile birlikte  ülkemizde PDR Hizmetlerinin kaliteli ve verimli uygulanmasına katkı sağlamaya çalışmaktadır. Evli ve iki çocuk annesidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.