Aile Sevgisinin Çocuk Gelişimindeki Önemi

06.09.2017
3.121
Aile Sevgisinin Çocuk Gelişimindeki Önemi

 

Aile Sevgisinin Çocuk Gelişimindeki Önemi

Anne babalar olarak kuşkusuz çocuklarınızı çok seviyorsunuz. Peki bu sevginin ne kadarını çocuğa yansıtabiliyorsunuz? Ya da şöyle soralım sevginizi doğru bir şekilde çocuğa aktarabiliyor musunuz? Yapılan bir çok araştırma gösteriyor ki sağlıklı gelişim için ebeveyn sevgisi çok önemlidir. Anne babanın gösterdiği sevgi sürekli ve doyurucu olmalıdır. Başkalarından gelen ilgi ve sevgi çocuk için hiçbir zaman yeterli olmayacaktır. Doyurucu olmayan bu sevgi çocukta güven duygusunun eksik olmasına sebebiyet verir.  Ebeveynleri tarafından yeterince sevgi görmeyen çocuklar sosyalleşmek konusunda ciddi sıkıntılar çekebilmekteler.

Anne karnından itibaren anne ile bebek arasında kurulamayan iletişim, çocuğun ileride sağlıksız kişilik geliştirip olumsuz ilişkiler kurabilmesini sebebiyet verir. Babaları tarafından sevgi görmeyen çocukların daha güvensiz ve saldırgan oldukları ayrıca ikili ilişkilerinde ciddi bağlanma sorunları yaşandığı gözlenmektedir. Ebeveynlerin çocukla iletişim kurmaması sert tavırları ilgisiz davranması değersiz hissettirmesi çocuğun özgüveninin ve benlik saygısının düşük olmasına sebep olur. Çocuktan yapamayacağı şeyler beklemek başkalarıyla kıyaslamak çocuğunuz olduğu için değil de elde ettiği başarılar için sevdiğinizi düşündürür. Bu durumda çocuk aşırı hırslı hayattan daha zevk alan birine dönüşebilir. Kısıtlayıcı anne baba tutumu çocuğun zeka gelişimini de kısıtlamaktadır.

Anne babalar olarak çocuğu tutarlı ve doyurucu bir şekilde sevmek sağlıklı bir gelişimin en önemli noktalarından biridir. Güven verici, duyarlı,hoş görülü, destekleyici ve dengeyi sağlayarak sevgiyi göstermek her anlamda daha sağlıklı bireyler yetiştirmeyi  kolaylaştıracaktır. Çocuklarınızın gelişim dönemlerini bilip ona göre ilgi ve ihtiyaçlarını sağlamayı unutmayınız.

Sevgiyle Kalın.

 

 

Nida ÇETİN
Psikolojik Danışman
ndcetinn05@gmail.com

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.