Küçük prensin peşinde – Kitap İnceleme

20.03.2019
1.878
Küçük prensin peşinde – Kitap İnceleme

 

KÜÇÜK PRENSİN PEŞİNDE

Küçük prens, uzun yıllardır insanları etkileme gücüne sahip bir kitap olmuştur.  Hasan hocanın Küçük Prensin Peşinde kitabını okurken de benzeri hisleri yaşadığımı belirtmek istiyorum.  Elimizdeki kitap Küçük Prens’ i bulmak amacıyla yolu Afrika’ ya düşen eğitim psikolojisi profesörünün hikayesini anlatıyor.

Afrika’ da eğitim vermek amacıyla Türkiye’ den bir grup eğitimci Afrika’nın çöllerine vardıklarında Küçük Prens’in yaşadığı yerlere ne kadar da benzer bir bölgede olduklarını fark ederler. Eğitim sonlanıp ülkeye dönme vakti geldiğinde Hasan arkadaşlarına dönmek istemediğini belirterek bir süre daha Afrika’da kalmak istediğini söyler. Arkadaşları gittikten sonra Küçük Prens’in peşine düşmek için çöllere gider. Çölde bir mağarada bir haftalık beklemenin ardından Küçük Prensi bulur. Küçük Prens’le yaşamdan ölüme çok geniş konularda sohbet ederler. Bu sohbet aralarında evrensel bir dilde insan iletişiminin nasıl olduğu-olması gerektiği- ile ilgili anekdotlara değinirler. Bu noktada- kendimce- kitaptan aldığım mesajları sizlerle paylaşmak istiyorum.

  • Sevgi yeryüzünü, gökyüzünü, tüm yaşamımızı anlamlı hale getirir. Sevdiklerimize özen göstermezsek işler bizim istediğimiz şekilde gitmeyebilir.
  • Yaptığımız hataları kullanabilmeyi öğrenmemiz gerekir.
  • Bize ait olan bir şey bize ait olduğu için kıymetlidir. O şey olduğu için değil.
  • İnsanlar maalesef doğayı ve kendilerini dinlemiyorlar. Sadece onu ele geçirme çabasındalar. Oysaki insanı iyileştirecek tek şey doğa.
  • İnsan, diğer insanlarla birlikte insan olduğunu öğrenir.
  • İnsanları varlık sevgisi ile sevebilmeliyiz. Sevdiklerimizin bizim gibi düşünmesi, davranmasını istemek kendi gibi olmasına müsaade etmemek demek. Sevginin asıl zevkli yanı onun bir başkası olmasında gizlidir. İyi ki varsın diyebilmek tam da bu anlama geliyor.
  • Seçimlerimiz alışkanlıkları, alışkanlıklarımız değerleri, değerlerimiz de karakterimizi oluşturur.
  • Yaşamda uğraştığımız şey, yaşamı uğruna harcamaya değer bulduğumuz şeydir.
  • Hayat yolculuğunda eteğinde neler biriktirdin. Taşlar mı, yemişler mi?
  • Etrafımızdaki kişilere yaşamı tahammül edilebilir kılma becerimiz bizi biz yapar.

Küçük Prens’ le yapılan güzel sohbetin ardından herkesin ait olduğu yere gitme vakti gelmiştir. Küçük Prens gezegenine giderken büyüdüğünü fark etmenin getirdiği güzelliklerle eteğini doldurmuş ve parlayan yıldızından veda selamı göndermiştir. Kitabı bir çırpıda okurken herkesin iç dünyasındaki Küçük Prens’ i bulma yolculuğunun keyifli bir seyahate dönüşmesini diliyorum.

 

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.