Duygularınızı Kabulleniyor Musunuz ?

18.01.2017
1.713
Duygularınızı Kabulleniyor  Musunuz ?

Duygularınızı Kabulleniyor  Musunuz ?

Çevremizde bazen “ ne kadar duygusuz insan ”  gibi yorumları duyar veya bu yorumu yaparız. Peki gerçekten duygusuz olabilmek mümkün müdür?  Bu ifade gerçeği yansıtmamaktadır.  Duyguları yeterince ifade edememek veya yansıtamamak mümkün olabilir ama duygusuz olmak mümkün değildir. Kimi bireyler duygularını başarılı olarak ifade edebilirken kimileri duygularını ifade etmekte zorlanmaktadır.   Bu durum bireylerin veya toplumun duygulara olan bakış açılarıyla ilgili bir durumdur.  Bazı duyguların yaşanması iyi veya kötü olarak nitelendirilmektedir. Mesela  toplumumuz “ Erkekler ağlamaz” diyerek erkeğin hangi duyguyu yaşayıp yaşamayacağına dair  kesin bir sınır çizilmekte.  Ve bu sınırla birlikte ağlamaya neden olacak duygular kötü olarak düşünülmekte ve erkekler bu duygularını ifade ederken zorlanmaktadır.

 

Erkeklere yönelik bu sınırlamanın bir benzeri kadınlar için de söz konusudur.  “ Kadınlar öyle gülmez kahkaha atma” gibi sınırlamalarda bulunarak kadının mutluluk, sevinç gibi duygularını nasıl yaşayacağı  belirlenmektedir.  Yani  farkında olmadan duyguları yaşarken bu iyi bu kötü diye sınıflandırmaktayız hatta hangi duyguyu kadının hangi duyguyu erkeğin yaşayacağını sınırlandırmaktayız. Oysa duygular insanı insan yapan cinsiyete göre farklılık göstermeyen temel özelliğimizdir.  Duygular bireyin davranışlarında ve karar alma sırasında belirleyici olan , yaşanan bir olay veya durum karşısında ne hissedildiğini ifade eden, kişilik özelliklerini oluşturan ruh halleridir. Duygular sanıldığı gibi iyi veya kötü değildir.

 

Hissettirdikleri açısında iyi veya kötü olabilir ama duygular olumlu ve olumsuz duygular olarak adlandırılırlar. Neşe, mutluluk, heyecan,  gibi duygular olumlu duygular ; keder, üzüntü , korku, öfke, nefret, kıskançlık gibi duygular olumsuz duygular olarak  tanımlanabilir. Her  birey -kadın veya erkek , genç, çocuk veya yaşlı fark etmeksizin – olumlu da olsa olumsuz da olsa her duyguyu hissedebilmektedir. Çoğu zaman olumsuz duyguları yaşamak korkutucu gibi olsa da bu duyguları  yaşamak gayet normaldir. Burada dikkat edilmesi gereken duyguları başarılı ve sağlıklı olarak ifade edebilmek.

 

Başarılı ve sağlıklı olarak ifade edilme de öncelikle duyguları kabul etmekten geçiyor. “ Ben bu duyguyu nasıl hissederim?” veya “  Bu duyguyu yaşamam yanlış” gibi düşüncelerle duyguları yaşamaktan kaçmak veya kaçınmak.  Duyguları olumlu veya olumsuz fark etmeksizin yaşamak , hissetmek doğaldır.  Burada sorulması gereken “ Bu duyguyu niye hissediyorum? , Şu an burada ne oluyor? , Bu duygu bana ne anlatıyor?” soruları sorarak duygunun arkasında seni etkileyenin ne olduğunu görmek hatta duygunun sana ne söylemek istediğini duymak.

Böylece duyguyu kabullenip onu dinlemek ve anlamak daha sonra da duyguyu başarılı ve sağlıklı olarak ifade edebilmek.   Özetle her birey olumlu da olsa olumsuz da olsa her duyguyu hissedebilir. Çünkü duygular insanı insan yapmaktadır. Yani erkekler de ağlayabilir kadınlar da mutlu olabilir ailesi çocuğa veya çocuk ailesine öfke duyabilir. Önemli olan bu duygunun size neler anlatmak istediğini duymak dinlemek ve anlamak. Yani  duyguyu kabullenmek ve başarılı sağlıklı bir biçimde ifade edebilmek.

 

 

Fatma BAYKAL
Psikolojik Danışman
fbaykal26@gmail.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.