KPSS Sıkça Sorulan Sorular

Sponsor Bağlantılar
Sıra Soru ve Cevaplar
1. KPSS’nin kaç oturumuna girmem gerekiyor?
Gireceğiniz oturumlara durumunuza göre siz karar verebilirsiniz. ÖSYM İnternet sitesindeki Başvurular bölümünde yayımlanan kılavuzdan durumunuza ilişkin gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

2. Coğrafya Öğretmenliği bölümünden mezunum ama Çocuk Gelişimi bölümü son sınıfta okumaya devam ediyorum. Sınava, Coğrafya Öğretmenliğinden başvurursam mezun olduktan sonra bölümümü Çocuk Gelişimi olarak değiştirebilir miyim?
Kılavuzda belirtilen tarihler arasında alan/bölüm değişikliği yaptırabilirsiniz. Öğretmen adayları, sınav kılavuzlarında belirtilen değişiklik tarihleri geçtikten sonra, alan bilgilerini MEB sisteminde öğretmenlik başvuruları yaparken değiştirebilirler. Ancak alan sınavı yapılan öğretmenlik alanlarında, sınavdan sonra kesinlikle alan değişikliği yapılamaz.

3. KPSS A/Eğitim Bilimleri ve ÖABT sınavı için gerekli sınav ücreti ne kadardır?
Sınav ücreti oturum başına 50 TL dir. Gireceğiniz her oturum için ücret yatırmanız gerekmektedir.

4. KPSS için İnternetten yaptığım bireysel başvuru sırasında adres bilgilerimi güncelledim. Başvuruma ilişkin belgenin çıktısını aldıktan sonra başvuru merkezine götürmeli miyim?
Hayır. Değişikliklerin de yer aldığı belgenin çıktısını aldıktan sonra saklamalısınız.

5. KPSS gireceğim ama 2 Lisans mezunuyum İşletme ve Türkçe Öğretmenliği, sınava İşletmeden girsem 2 ay sonra alan değişikliği yaptırabilir miyim?
Birden fazla eğitim bilgisiyle başvuru yapılabilir. Kılavuzda ya da daha sonra belirtilen tarihler arasında “yeni eğitim bilgisi” belirtilen Koordinatörlüklerden ekletilebilir.

6. YDS ilkbahar-sonbahar sınavına girsem KPSS 2014 yılında dil sınavından hangisinden yüksek alırsam onu kullanabilir miyim.?
KPSS için en yüksek olan puanınız dikkate alınır. KPSS’den önce girilen YDS puanları, hesaplanmasında dil puanı gerektiren alanlar için kullanılır.

7. KPSS puanının hesaplanabilmesi için YDS’ye hangi dilden girilmesi gerekir?
YDS’ye, İngilizce, Almanca veya Fransızcadan girilmesi gerekir. Diğer dillerden YDS’ye giren adayların ilgili KPSS puanı hesaplanmaz.

8. Öğretmenlik formasyonu eğitimim devam ederken KPSS’ye girebilir miyim?
Girebilirsiniz. KPSS’ye lisans bilginizle başvuru yapılmaktadır.

9. İşletme mezunuyum, KPSS’de Eğitim Bilimleri oturumuna girebilir miyim?
Eğitim Bilimleri puanınızın hesaplanmasını istiyorsanız Eğitim Bilimleri oturumuna girebilirsiniz.

10. KPSS A grubundan aldığım puanı merkezi yerleştirmelerde kullanabilir miyim?
Kamu Personel Seçme Sınavı A Grubu ve Öğretmenlik, sadece A Grubu Kadrolar ve Öğretmen Kadroları için yapılır. A Grubu Kadrolar; kamu kurum ve kuruluşlarına ait Müfettiş Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı, Denetmen Yardımcılığı, Aday Meslek Memurluğu (Dışişleri Bakanlığı), Maiyet Memurluğu (Kaymakam Adaylığı) gibi kadrolardır. KPSS, doğrudan atama yapacak kamu kurum ve kuruluşları için bir seçme sınavı, giriş sınavı yapacak kamu kurum ve kuruluşları için ise bir eleme sınavıdır. A Grubu kadrolar için merkezi yerleştirmelerde tercih yapılmaz.

11. Lisans mezunuyum. Ön lisans eğitimimi tamamladığım zaman KPSS’ye ön lisans düzeyinde başvuru yapabilir miyim?
Hayır yapamazsınız. Elinizdeki en yüksek diplomaya göre başvuru yapabilirsiniz.

12. KPSS’ye gireceğim. YDS ilkbahar dönemine girmedim, sonbahar dönemine girsem KPSS’de yabancı dil gereken puanlarım hesaplanabilir mi?
Hayır.

13. 2010 yılı KPSS puanım, 2012 puanımdan daha yüksek. Atamalarda 2010 puanımı kullanabilir miyim?
Hayır. Puanın geçerlilik süresi iki yıldır.

14. KPSS’ye ön lisans düzeyinden girdim. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra bu puanım yanar mı ve bu puanla lisans tercihi yapabilir miyim?
Puanınız yanmaz fakat ön lisans puanınızla lisans tercihi yapamazsınız.

15. KPSS alan değişikliği yaptım; değişiklik, aday işlemlerinde görünüyor fakat sonuçlarda görünmüyor, niçin?
Geçmişe dönük sonuç belgesinde değişiklik yapılamaz. Alan bilginizdeki değişikliği, sonuç belgenizi kullanacağınız yere diplomanızla belgeleyebilirsiniz.

16. Muhacir belgesiyle KPSS’ye başvurabilir miyim?
T.C. kimliğiniz varsa başvuru yapabilirsiniz.

17. KPSS atamalarından sonra alan bazındaki güncel sıralamayı görebilir miyiz?
Sonuçlar açıklandıktan sonra Aday İşlemleri Sisteminden görebilirsiniz.

18. 2012 KPDS puanım var, bunu KPSS’de kullanabilir miyim?
Hayır.

19. KPSS sınav tarihinde askerde olacağım, sınav merkezi değişikliği yapabilir miyim?
Başvuru süresi bittikten sonra sınav merkezi yeri değişikliği yapamazsınız.

20. KPSS sınav sonucuma 1 ay önce itiraz da bulunmuştum ama hala cevap gelmedi. Resmi cevap süreniz ne kadardır?
Dilekçelere verilecek cevaplar için resmi bir süre yoktur Değerlendirme bittiği zaman çıkan cevap, tarafınıza posta yoluyla gönderilir. Postadan kaynaklanan gecikme ve kaybolmalardan ÖSYM sorumlu değildir.

21. Herhangi bir Kamu Kurumunda eleman alımı var. Eğer bu kuruma KPSS puanımla başvuru yapıp kazanırsam, KPSS merkezi atamalarında da tekrar tercih yapabilir miyim?
Açıktan alınan alımlarda, Merkezi atama için tercih yapabilirsiniz.

22. KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?
Gerekli bilgiler için ÖSYM İnternet(www.osym.gov.tr) sitesini takip edebilirsiniz.

23. KPSS sınavı için bankaya para yatırdıktan sonra ais’de KPSS başvuru bilgilerimi ve sınava giriş belgemi görüntüleyemiyorum sebebi nedir?
Sınav ücretini yatırmak sınava başvuru için yeterli değildir. Başvuru, KPSS kılavuzunda belirtilen yollardan biriyle yapılmış olmalıdır ve başvuru kayıt bilgilerinin dökümü mutlaka edinilmelidir.

24. KPSS Önlisans düzeyinde yanlış olduğunu düşündüğüm sorulara itiraz ettim. İtiraz dilekçesi yollamam puanımda düşmeye neden olur mu?
Hayır.

25. KPSS yerleştirmelerinde, puanın yanı sıra doğru cevaplanan soru sayısına göre yerleştirme işlemi yapılıyor mu?
Hayır.

26. KPSS memur tercihlerimi bilgisayar yardımıyla yapacağım ama Aday İşlemleri sayfası açılırken hata veriyor. Telefondan sisteme giriş yapıp tercihlerimi bildirebilir miyim?
Hayır.

27. KPSS’ye Ortaöğretim düzeyinden girdim. Bölümümden alım yapan kurum yok ve 2001(Ortaöğretim Kurumlarının herhangi bir alanından mezun olmak.) nitelik kodundan tercih yapmak istiyorum. Alan değişikliği yaptırıp alanımı 2001 olarak gösterebilir miyim?
Alan değişikliği yapmadan ilgili koddan tercih yapabilirsiniz.

28. KPSS sınavına ortaöğretim düzeyinde başvurdum ve başvurudan sonra ön lisans mezunu oldum. Sınava ortaöğretim düzeyinden girdikten sonra, tercih döneminde bilgilerimi ön lisans olarak değiştirebilir miyim?
Hayır.

29. Çift lisans mezunuyum. Kurumların özel alımlarına başvuru yaparken KPSS sonuç belgemde yazan alanımla, götürmüş olduğum diğer lisans diplomamın üzerinde yazan alan uyuşmadığı için sorun yaşıyorum. ÖSYM’nin yapılan alan değişikliklerini sonuç belgelerine yansıtabilir mi?
Artık KPSS Sınav Sonuç belgelerinde herhangi bir program/alan bilgisi yer almamaktadır ve sonuç belgelerinde geçmişe dönük değişiklik yapılamamaktadır. Durumunuzu ilgili kuruma belgelerinizle ispat edebilirsiniz.

30. KPSS A Grubu ve Öğretmenlik sınavı için başvurudan sonra sınava girmeden önce sınav merkezimi değiştirebilir miyim?
Başvuru süresi bittikten sonra sınav merkezi değişikliği yapılamamaktadır.

31. 2015 KPSS ne zaman yapılacak?
ÖSYM İnternet (www.osym.gov.tr) sayfasındaki sınav takvimini takip ederek gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

32. KPSS sınavı konularına ilişkin başlıklara nereden bakabiliriz.
Gerekli bilgi için ilgili sınavın kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

33. KPSS 2012 yılında girdim ve yabancı dil sınavını da çözdüm. Girmiş olduğum bu yabancı dil sınavı ile ilgili bir sonuç belgesi alabilir miyim?
KPSS içindeki yabancı dil sınavı bağımsız bir sınav olmadığı için ayrı bir sonuç belgesi düzenlenmemektedir.

34. 2012 yılında girmiş olduğum KPSS’den aldığım yabancı dil puanımı 2014 yılı KPSS B Gurubu yerleştirmelerinde kullanabilir miyim?
Hayır kullanamazsınız. Yabancı dil puanınızın hesaplanması için YDS’ye girmeniz gerekiyor.

35. 2012 yılında girmiş olduğum KPSS’den aldığım yabancı dil puanımı TUS dil muafiyeti için kullanabilir miyim?
Hayır.

36. KPSS A Grubu sınavına hesap makinesiyle girebilir miyim?
Sınava elektronik araç-gereç ile giremezsiniz.

37. STS öğretmenlik için nasıl başvuru yapabilirim?
Yayımlanan KPSS A Grubu öğretmenlik kılavuzu doğrultusunda başvuru yapmalısınız Sınava, yurt dışında Öğretmenlik Meslek Bilgisi alanında eğitimlerini tamamlayarak diploma denklik işlemlerinin yapılması talebi ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına başvuran ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından sınava girmelerine karar verilen adaylar başvurabilir.
38. STS öğretmenliğe girebilmek için denklik puanımızın en az kaç olması gerekiyor?
Adayların sınavda başarılı olabilmesi için Denklik Puanlarının 100 üzerinden en az 50 olması gerekmektedir. Sınavda başarılı olan adaylar adına Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nca Diploma Denklik Belgesi düzenlenir.

39. STS öğretmenliğe girmek için denklik puanımın hesaplanmasını istiyorum KPSS A grubu başvurularıyla ilgili olarak aday başvuru formunda nereyi işaretlemem gerekiyor?
“Denklik puanınızın hesaplanmasını istiyorum.” seçeneğini işaretlemelisiniz.

40. KPSS öğretmenlik alan sınavına girdim ama puanım hesaplanmamış neden?
Tek bir testten soru çözdüyseniz bir puan hesaplaması yapılmaz. Hesaplama yapılabilmesi için Genel Yetenek, Genel Kültür testlerinden ve Eğitim Bilimlerinden de mutlaka soru çözmeniz gerekiyor.

41. 2016 KPSS puanlarının hesaplanabilmesi için geçen yıl girmiş olduğum 2015 İlkbahar Dönemi YDS Puanı geçerli midir/yeter midir?
Yabancı dil ağırlığı içeren KPSS puanları hesaplanırken kullanılacak yabancı dil standart puanının hesaplanmasında, adayların ilgili KPSS’den önce elde ettikleri Almanca, Fransızca veya İngilizce en yüksek Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonucu kullanılacaktır. KPSS’den sonra elde edilecek Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonuçları, yabancı dil ağırlığı içeren bir sonraki KPSS puanlarının hesabında dikkate alınacaktır.

KPSS’ye giren adayların her üç yabancı dil için (Almanca, Fransızca, İngilizce) YDS puanlarının ortalama ve standart sapma değerleri ayrı ayrı hesaplanacak, bu değerler kullanılarak adayların yabancı dil standart puanları hesaplanacaktır.

Birden fazla dilde YDS puanı edinmiş olan adayların en yüksek YDS puanı, YDS ağırlığının olduğu KPSS puanı hesaplamalarında değerlendirmeye alınır. Bu adaylardan diğer dildeki YDS puanının hesaplamaya katılmasını isteyenlerin bu isteklerini başvuru formunda belirtmeleri gerekmektedir. Başvurudan sonra bu bilgilerinde değişiklik olan adayların kullanılmasını istedikleri YDS puanını sınavdan önce Merkezimize dilekçe ile iletmeleri gerekmektedir.

Bir testte, doğru ya da yanlış hiçbir cevabı bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. YDS puanı olmayan adayların yabancı dil standart puanı hesaplanmayacaktır.