KPSS’ ye Nasıl Hazırlanmalı

KPSS’ ye çalışmanız gerekiyor ve nasıl başlayacağınızı, ne yapmanız gerektiğini tam olarak bilmiyor musunuz? Hadi birlikte ne yapmanız gerektiğine göz atalım:

Sponsor Bağlantılar

Öncelikle bu sürecin sizler için büyük bir özveri, düzenli ve programlı bir çalışma gerektirdiğinin farkına varmalısınız. Bunları düşünerek psikolojik olarak bu sürece kendinizi hazırlamalısınız.

Evet hazırsanız hemen başlıyoruz! Hiç durmadan kendi çalışma metodunuzu (yazarak, okuyarak, kavram ağı yöntemi, video takip, soru çözümü) keşfedin. Bu sürecin çok uzun zamanınızı almamasına dikkat edin.

Şimdi sıra program oluşturma zamanı! Programınızı günlük, haftalık ve aylık olarak yapabilirsiniz.. Esneklik payı bırakmanızda fayda var. Yani kendi çalışabileceğiniz kadar programlar oluşturun. ‘’Bunu da yazayım, zorlarsam bunu da hallederim ya’’ gibi düşüncelerle kendinizi kandırmayın.  Çünkü o konulara çalışamadığınız durumlarda büyük bir motivasyon kaybı yaşayabilirsiniz, hatta çalışmayı bile bırakabilirsiniz. Bu noktada kendinizi tanıyor olmanız önemli!

Her gün bir öncekinden daha fazla çalışmaya çalışın. Minik minik yapacağınız bu artışlar sizin için de büyük bir motivasyon kaynağı olacaktır.

Bol konu tekrarı  ve bol soru çözümleri yapmalısınız. Tekrarlarınızı da günlük, haftalık ve aylık şeklinde düzenleyebilirsiniz.  Soru çözerken konu eksiklerinizi belirleyip tekrar o konuya çalışmalısınız.

Belirli aralıklarla denemeler çözüp kendinizi zaman yönetimi konusunda test etmelisiniz.

Her gece uyumadan önce ‘’Bugün ne öğrendim?’’ diye kendinizi test edin. Bu soruya vereceğiniz cevaplar ışığında çalışma yönteminizi devam ettirebilir ya da yeni bir yöntem geliştirebilirsiniz. Son olarak kendinize güvenin,  ertelemeyin, düzenli çalışın!!


Yazımızın sonuna doğru gelirken umarız sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Sizler de bu süreçte yaşadığınız tecrübelerinizi ve önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Eğitim  hayatınızda pırıl pırıl parlayacağınız başarılar elde etmeniz dileğiyle..