İlkokul Projeler

Öğrenci Merkezli Proje Çalışmaları

Sponsor Bağlantılar

Öğrencilerimizin okul hayatları kadar sosyal hayatlarına da olumlu etkilerde bulunmak amacıyla, öğrenci ve veli katılımını sağlamak hedefli projeler gerçekleştirilmektedir.

“KENDİMİ AŞIYORUM”  PROJESİ

Her öğrenci başarı çıtasını yükselttikçe onore edilmek ister. Başarısının fark edilmesi onun moral motivasyonunu arttırarak kendine duyduğu özgüveni arttırır. Özgüveni artan çocukta başarma lezzetini tekrar tekrar tadmak için daha çok gayret gösterir. Böylelikle başarısını daha da arttırır. Bu düşünceden hareketle başarı düzeyi ne olursa olsun deneme sınavlarında bir önceki sınava göre puanını 15-20 puan arasında arttıran her öğrenci başarı belgesi ile ödüllendirilmektedir. Başarı belgesini almaya hak kazanan öğrenciler belgelerini almanın mutluluğunu yaşamaktadırlar. Bu duygu onların ders çalışmaya karşı güdülenmesini sağlamaktadır. Başarmak ve onay görmek nasıl güzel bir duygudur, bunu onların gözünde yakalamak bizleri de çok mutlu etmektedir.

Bunun yanı sıra sınıfında dereceye giren öğrenciler de başarı belgelerini alarak büyük bir coşku yaşamaktadırlar. Bu başarı onların omuzlarına büyük ölçüde yük de getiriyor. Diğer deneme sınavlarında da aynı başarıyı yakalayabilmek için çok çalışmaya devam.

HAFTANIN YILDIZI”  PROJESİ

Bu proje, öğrencilere olumlu davranış kalıplarını kazandırmak, onların ders başarılarını arttırmak ve moral motivasyonlarını güçlendirmek amacıyla yürütülmektedir.

Her hafta, her sınıftan bir öğrenci haftanın yıldız öğrencisi seçiliyor. Öğrenci,  “Haftanın yıldızı ” yaka kartı ile ödüllendiriliyor. Öğrenci bir hafta boyunca bu kartı üzerinde taşıyarak diğer arkadaşlarına rol model oluyor.

Bu çalışma, çocukların sorumluluk bilinci kazanmalarını da desteklemektedir.

“HAFTANIN EN TEMİZ SINIFI” PROJESİ

Öğrencilerde temizlik bilincinin gelişmesi ve davranışa dönüşmesi için “Haftanın En Temiz Sınıfı Projesi” geliştirildi. Her hafta, sınıfının bir hafta boyunca temiz kalmasını sağlayan öğrenciler,  “Haftanın En Temiz Sınıfı” olarak belirlenerek sertifika almaya hak kazanıyor.

Bu proje çocukların çevre temizliği duyarlılığını büyük ölçüde arttırmaktadır.

“BENİM HİKAYEM” PROJESİ

Projede 6 adet temel resim ( nesne) belirlenmiştir. Nesnelerden birinde 3 çocuk bulunmaktadır. Önce çocuklara bu resim gösterilir. Ve çocuğa hangisi ile ilgili hikaye yazmak istediği sorulur. Sonra tüm resimler çocuğa gösterilir. Çocuğa, “İçinde bu resimlerin olduğu bir hikaye yazmanı istiyorum” yönergesi verilir. İstediğin resimden başlayabilirsin denilerek hikaye yazma işlemi başlatılır. Sonra tüm hikayeler toplanarak değerlendirme yapılır. Değerlendirme kurulu tarafından en güzel bulunan hikaye 1. seçilir.  1.,2.,3. seçilen hikayelerin sahibi ödüllendirilir.

Projedeki amaç, çocukların belirlenmiş çeşitli resimler eşliğinde kendi hikayelerini oluşturmasıdır. Bu vesile ile çocuklar üretmeye, düşünmeye başlayacak ve belki de ilk defa kendi öykülerini yazmış olacaklar. Resimler ortak ancak aynı resimlerden her çocuk farklı bir perspektif sunacak bizlere. Her çocuk kendi iç dünyasın yansıtacaktır. Çocukların iç dünyalarına ulaşmak adına yol gösterici bir çalışma olacaktır.