ALES Nedir ?

Sponsor Bağlantılar

1) ALES Nedir?

ALES olarak kısaltılan sınavın adı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavıdır. Adından da anlaşılacağı üzere lisansüstü öğrenim görmek isteyen yada akademik kariyer planlaması yapan kişilerin girdiği sınavdır. Yılda üç kez yapılan bu sınavda puan aralığı 50 ve 100 arasıdır.  07.09.2017 tarihli değişiklikle sınav  sözel ve sayısal  olarak 2 testten ve 100 sorudan oluşmaktadır.  Sınav süresi 2.5 saat, geçerlilik süresi ise 5 yıldır.

1.1) Sınav soru dağılımı nasıldır? Puan hesaplaması nasıl yapılır?

ALES’in içeriği ve değerlendirme ölçütü olarak ÖSYM’nin ifadesi ile sözel testte, sözcükte, cümlede ve parçada anlam, cümle ve metni tamamlama, kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altında yer alan sorulardan oluşmaktadır. Burada adayların temel dil bilgisi becerilerinin yanı sıra daha çok sözel akıl yürütme becerilerini ölçmek amaçlanmaktadır. Sayısal testte ise temel matematiksel işlemler, matematiksel ilişkilerden yararlanma, tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içermektedir. Adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerileri ölçülür.

Yeni yapılan düzenleme ile katsayılar tabloda gösterilen şekilde düzenlenmiştir. ÖSYM tarafından yayımlanan puan hesaplama sistemi için de makalenin sonuna bakabilirsiniz.

ALES Sayısal Sözel
Sayısal 0.75 0,25
Eşit Ağırlık 0,50 0,50
Sözel 0,25 0,75