LGS Puan Hesaplama Robotu

Sponsor Bağlantılar

 

GS Puanı Nasıl Hesaplanıyor?

MEB tarafından her yıl LGS puanı şu şekilde hesaplanıyor; Öncelikle adayın testlerdeki doğru ve yanlış sayıları ayrı ayrı tespit edilerek her bir test için net sayıları belirleniyor. Bu netlerde LGS’deki her test için sınavın zorluğuna göre oluşan katsayılarla çarpıma uğruyor. Son olarakta ek puan da diyebileceğimiz başlangıç puanı ile tüm testler için ayrı ayrı belirlenen puanlar toplanıyor. Oluşan puan da LGS puanı oluyor.

LGS Yüzdelik Dilim Nedir?

Yüzdelik dilim; LGS adaylarının sınavdaki başarısının genel anlamda yüzdesel olarak ifade edilmesidir. Bu noktada adayın başarısı Türkiye genelinde ve il genelinde olmak üzere iki açıdan değerlendirilir. MEB tarafından toplamda da iki tane yüzdelik dilim hesaplaması yapılır. Kısacası yüzdelik dilim, yerleştirmeye esas puan ile sınava giren adaylar içindeki başarı sıralamasını belirten ifadedir.

LGS Yüzdelik Dilimleri Nasıl Hesaplanır?

LGS yüzdelik dilimleri şu şekilde hesaplanır; Adayın LGS puanı neticesinde oluşan LGS sıralaması ve sınava giren aday sayısı ile bir oran kurulur. Bu oran 100 üzerindendir ve yüzdesel olarak ifade edilir. Kısacası sıralamalar 100 ile çarpılıp, toplam sınava giren aday sayısına bölünmesi olarakta ifade edilebilir. Eğer sınava giren aday sayısı Türkiye bazında değerlendirilirse “Genel Yüzdelik Dilimi” oluşur, il bazında değerlendirilirse de “İl Yüzdelik Dilimi” oluşur.