BESYÖ Yetenek Sınavı

BESYO HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER VE SIK SORULAN SORULAR!

Besyo (Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu) gün geçtikçe öğrencilerin dikkatin çekmekte ve bu bölüm hakkında bilgi sahibi olmak istemektedirler. Ülkemizin kötü eğitim şartları ve bilgi eksikliğinden dolayı öğrenciler bu bölüm hakkında bilgi sahibi olamamakta ve aynı zamanda da yanlış bilgi edinmektedirler.

Sponsor Bağlantılar

Bu yazımızda BESYO ile alakalı bilinmesi gerekenlere değinecek ve insanların sık olarak sorduğu sorulara da cevap vereceğiz.

Besyo Nedir, Hangi Bölümler Vardır?

BESYO (Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu) bir spor bilimidir. Çoğu insanın çok hafife aldığı bu bölüm tamamen bilimdir ve sandığınızdan çok fazla alanları vardır. Sanıldığı gibi sadece antrenör olmak değil bundan çok daha fazlasını yapabileceğiniz bir bölümdür. Ne yazık ki ülkemizin bulunduğu eğitim şartlarından dolayı okullarda yeteri kadar iyi eğitim alınamamaktadır. Bu noktada iş tamamıyla kişinin kendisinde bitmekte ve kendini hedeflediği alanda her zaman geliştirecek çalışmalar yapması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki BESYO bir “bilim”dir ve kesinlikle hafife alınmamalıdır.

besyo

Okuldan okula değişmekle beraber BESYO’da dört bölüm bulunmaktadır. Bunlar;

  • Beden Eğitimi Öğretmenliği

  • Antrenörlük

  • Rekreasyon

  • Spor Yönetimi

olarak belirlenmiştir.

Bazı temel derslerin haricinde her bölümün kendine özgü dersleri bulunmaktadır ve ona göre de size yol göstermektedir. Burada önemli nokta hangi bölümde ilerleyeceğinizi iyi şekilde belirleyip ona göre hareket etmenizdir.

Beden Eğitimi Öğretmenliği

BESYO okumak isteyen birçok öğrencinin ilk tercihlerinden biri olan bölümdür fakat hafife alınmaktadır ve ne kadar önemli bir bölüm olduğu unutulmaktadır. Bu bölümde kendinizi en iyi şekilde geliştirerek öğretmen olacağınız okullardaki öğrencilerinize gelişimleri için her açıdan fayda sağlayabilirsiniz.

İlkokuldaki beden eğitimi öğretmenlerinizi hatırlayın. Elinize bir top verip bütün dersin böyle geçirilmesini sağlarlardı ve bu çok büyük bir yanlıştır. Siz bu bölümü seçmek istiyorsanız bölümün öneminin farkında olun ve kendinizi ona göre geliştirin.

beden eğitimi

Antrenörlük

Seçeçeğiniz spor dalına (basketbol, futbol, voleybol, fitness vb.) yönelik bilgi ve eğitimlerin verildiği bölümdür.

Bu bölümden uzmanlık alacağınız spor dalından mezun olduğunuzda o spor dalında 3. kademe antrenörlük belgesine sahip olursunuz.

antrenörlük

Rekreasyon

Aklınıza gelebilecek her alanda, her mekanda olan tüm spor etkinlikleri, organizasyonları ve yönetiminden sorumlu olabileceğiniz harika bir bölüm.

rekreasyon

Spor Yönetimi

Bu bölüm diğer bölümlerden farklı olarak sizi daha çok spor yönetimi konusunda eğitmektedir.

Daha çok yönetim ve liderlik üzerinde durulan bölümdür. Örnek vermek gerekirse bir spor merkezinin yöneticisi, takımın, federasyonun vb.

spor yönetimi

Aklınızda ufak da olsa fikir oluşması için BESYO bölümlerinden kısaca bahsettik.

BESYO Bölümünü Kimler Tercih Etmeli

Maalesef ki ülkemizde bu bölümlerin amacını bilmeden okuyan ve kendini geliştiremeyen öğrenciler ile dolu ve bu yüzden iyi antrenörler, spor yöneticileri, öğretmenler az sayıda çıkmaktadır.

Burada önemli olan nokta bu bölümün bir “bilim” olduğunu unutmamaktır ve bu bölümü tercih etmeden önce hedeflerinizi ve ileride kendinizi nerede görmek istediğinizi doğru bir şekilde belirlemeniz gerekli. Daha öncesinde hedefler belirlenmezse okul kazanıldığında ve devamında çok geç olabilmekte ve yeteri kadar gelişim sağlanamamaktadır.

Örneğin antrenör olmak istiyorsanız, hangi spor dalında antrenör olmak kendinizi geliştirmek istiyorsunuz, hedefleriniz neler, bu alanda nerelere gelmek istiyorsunuz, amacınız ne? Bunların hepsini düşünerek bilinçli şekilde hareket etmek hedefinize ulaşmak konusunda size yol gösterecektir.

Son olarak kendini bu alanda ciddi şekilde geliştirmek isteyen ve hayatını buna adamak isteyen insanların tercih etmesi gerektiğini unutmayalım!

BESYO Bölümüne Girebilmek İçin Neler Gereklidir?

BESYO bölümünü tercih edebilmeniz için zorunluluklar yoktur fakat ortaöğretim başarı puanınız, üniversite sınavlarından alacağınız ve yetenek sınavından alacağınız puanlar okula girebilmeniz için önemlidir.

Besyo Kazanabilmek İçin Sınavlardan Kaç Puan Almak Gerekir?

Her okul öğrencilerin yetenek sınavlarına katılabilmeleri için puan barajları belirler. Bu barajlar genellikle düşük puanlardır fakat siz üniversite sınavından ne kadar yüksek puanlar ile geçerseniz üniversiteye girme şansınız bir o kadar da artacaktır.

Örneğin bir üniversitenin baraj puanı 180 ise siz üniversite sınavından 300-350 ve daha fazla bir puan sahibi olursanız avantajınız yüksek olacaktır. Fakat bu değildir ki 200-250 puanlarda okula girmek zordur.

BESYO Kazanabilmek İçin Spor Lisansı Gerekli mi?

Lisans durumu okuldan okula değişmektedir fakat zorunlu değildir. Bazı okullar herhangi bir kulüpten veya bireysel sporlardan lisansı olan sporculara avantaj sağlamaktadır.

Yani BESYO sınavlarına girebilmek için lisans olması zorunlu değildir!

Besyo Sınavları Nasıl Olur?

Her okulun kendine özel sınav sistemi vardır. Her okulun parkurları ve sınav şekilleri farklıdır. Bazı okullar yetenek sınavına almaksızın (saçma olsa da) direkt puan ile almaktadır. Parkurlar da her sene aynı olmamaktadır, ufak değişiklikler yapılabilmektedir ve bunları okullar internet sitelerinde açıklamaktadır.

Sınavların her sene değişmesi ihtimalinden dolayı bir önceki sene olan parkuru çalışmak riskli olabilmektedir.

Bazı okullar çeviklik, çabukluk içeren parkurlar hazırlarken bazısı; atletizm, spor branşlarını içeren karışık parkurlar da hazırlamaktadır.

Kazanılmak istenen okulun internet sitesine güncel duyurulara bakılarak sınav programları takip edilmelidir.

BESYO’ya Hazırlanmak İçin Neler Yapmalıyız?

Hazırlık için bu tarz sınavlara hazırlayan kurslar bulunmaktadır fakat bu kursların güvenilir ve iyi bir hazırlık süreci sağladığına emin olmak gereklidir. Eğer kursa gidilecekse bu konuda iyi bir araştırma yapıp o şekilde tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

Peki bu kurslara gitmek zorunda mıyız? Hayır değiliz fakat bazı durumlarda gitmek mecburiyetinde kalınabilmektedir çünkü sınavına girmek istediğiniz okulun parkuru karışık ve birçok karmaşık sistemden oluşuyorsa çalışabilmek için malzemeler gerekecektir. Bunların hepsini tek başınıza sağlamak ve çalışılabilecek bir alan bulmak çok zor olmaktadır.

Fakat bazı okullar sadece sürat, dayanlıklık ve atletizmden sınavlara almaktadır. Bu tarz sınavları olan okullara kendiniz de belli antrenman ve çalışma sistemlerini biliyorsanız hazırlanabilirsiniz.

BESYO İçin En İyi Okullar Hangileridir?

Bir okulun en iyi okul olduğunu belirleyebilmek için birçok faktör bulunmaktadır. Okulun eğitim sistemi araştırılmalı, öğretmen kadrosu, yerleşkesi ve tesisi, size sunulan imkanlar vb. gibi faktörler etkili olmaktadır. Bunların arasında en önemlisi de iyi bir eğitim alabilmeniz ve öğretmen kadrosudur.

En iyi okullara Marmara Üniversitesi örnek gösterilebilir.

Ortaöğretim Başarı Puanı Okulu Kazanmayı Etkiler mi?

Ortaöğretim başarı puanınız okulların değerlendirdiği ve etkili olan kriterler arasındandır. Ne kadar yüksek olursa okula girme şansınız da o derece olumlu ölçüde artacaktır.

Kazanmak istediğiniz üniversiteden önce başka bir okula kayıt yaptırma durumunuz varsa ortaöğretim başarı puanınızın bir kısmı kırılmaktadır.

BESYO’dan Mezun Olduktan Sonra Hangi Belgeleri Alırız?

Okuduğunuz bölümün uzmanlık belgelerine direkt olarak ulaşmaktasınız. Örneğin Antrenörlük bölümünden fitness uzmanlık veya futbolda uzmanlık aldınız, mezun olduğunuzda bu bölümlerden direkt olarak 3 kademe belge ile mezun olmaktasınız ve daha birçok faktör buna dahil.

Milli Sporcu Olmak Okulu Kazanmayı Etkiler mi?

Milli sporcuysanız ve başarılarınız varsa okulu kazanma şansınız olumlu ölçüde artmaktadır.

BESYO’da Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

Okulda aldığınız eğişitim sizi sadece bir yere kadar getirecektir. Bu alanda sizlerde kendinizi geliştirmeye çalışıp sürekli araştırarak, okuyarak, bilgi ve gelişiminizi en iyi şekilde sağlayarak kendinizi diğer insanlardan farklı konumlara getirerek başarılı olmanız gerekmektedir. Bu bölümlerin ne kadar önemli ve bilim ile ilerlediğinden bahsetmiştik, bu yüzden ben bu işi biliyorum dediğiniz anda aslında o işi bilmiyorsunuz ve her zaman kendinize bir şeyler katarak gelişiminizi sürdürmek zorundasınız.

Bu sadece BESYO da değil, okuduğunuz her alanda sistem bu şekilde ilerlemektedir. Başarılı olmak istiyorsanız sadece okumak yeterli değildir. Her zaman kendinizi geliştirmeli, çok okuyup, çok çalışmalısınız.

Mezun Olduktan Sonra İş İmkanları Nasıl?

Bu sorunun cevabını aslında diğer birçok maddede dolaylı yoldan verdik. Şunu belirtmek gerekirse bu bölümlerden mezun olunduğunda spor ile ilgili olarak aklınıza gelebilecek her alanda iş imkanı bulabilirsiniz hatta mezun olmadan dahi çalışmaya başlayabilirsiniz fakat burada önemli olan nokta sadece okulu bitirdim, kendimi geliştiremedim olursa iş imkanı bulmanız çok zor olmaktadır.

Burada yine sonuç şuna çıkmaktadır. Her zaman kendinizi en iyi şekilde geliştirmeniz gerekiyor ve çok çalışmanız gerekiyor. Sadece bu okulu bu bölümü okudum demek maalesef bir şey ifade etmiyor!

Çift Anadal Nasıl Yapılır?

Okulda okuduğunuz bölümde devam ederken aynı zamanda ikinci bir bölüm daha okuma gibi bir avantajınız bulunmaktadır. Örneğin rekreasyon bölümü okurken çift anadal yaparak aynı zamanda antrenörlük bölümünü de okuyabilirsiniz.

Fakat bu şekilde okumanın da şartları bulunmaktadır. Bu şartlar okuldan okula değişmekle birlikte çift anadala başvurabilmek için ortalamanızın okulun belirlediği ders ortalamasının üzerinde olması gerekmekte ve çift anadala girecek öğrenciler için kontenjan sınırı bulunmaktadır. Yani sizin ortalamanız istenilen ortalamadan yüksek olsa bile eğer kontenjanda yer alan diğer kişilerin sizden yüksek not ortalaması varsa onlar öne çıkmaktadır.

Çift anadal kazandıktan sonra ders yoğunluğunuz mutlaka artacak ve hatta yarım dönem kadar da okulunuz uzayabilmektedir.

Çift anadal okumanın avantajları büyük olmaktadır ve iki ana bölümden uzmanlık alarak mezun olmaktasınız, bu da gelişiminizi ciddi şekilde etkileyecektir.

Okula Kayıt Yaptırdım Fakat Başka Okula Geçiş İstiyorum

Dönem içerisinde kayıt yaptırdığınız okuldan memnun değilseniz veya başka bir okula geçiş yapmak istiyorsanız yine burada okulların belirlediği şartlardan altında, ortalamanızın da yüksek olması ile ilk sene sonunda başvuru yaparak başka bir okula geçiş hakkınız olabilmektedir.

BESYO’da Torpil Var mı ?

Ülkemizde maalesef ki birçok alanda da olduğu gibi BESYO bölümlerinde de bazı okullarda torpil olayları vardır. Doğru bir şey olup olmadığını tartışmamıza bile gerek yok fakat bu gibi durumlar maalesef vardır ve bunları da bilmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Okul Boyunca Ortalamanın Yüksek Olması

Okuduğunuz yıllarda ortalamanızın sürekli 3.00+ olmasına özen gösterin, sonralarda farklı alanlara yönelip yüksek lisans veya kendinizi daha fazla geliştirmek istediğiniz zaman okul ortalamanız çok önemli olmaktadır. Ayrıca yüksek lisans gibi durumları düşünüyorsanız İngilizce bilmek çok önemlidir!

Ayrıca okuduğunuz okulda yüksek ortalama ile mezun olmanız iş hayatınızda da size olumlu dönüşler sağlayacaktır.