Doğru Anlaşılmak İçin Doğru İletişim

05.10.2017
5.098
Doğru Anlaşılmak İçin Doğru İletişim

Doğru Anlaşılmak İçin Doğru İletişim

Gün içerisinde bir çok canlıyla iletişim kuruyoruz. Bu iletişimlerden en önemlisi de şüphesiz kişilerarası iletişimdir. Öncelikle kişilerarası iletişim nedir onu bilmeliyiz.Çünkü ne olduğunu bilmediğimiz konuda etkili olamayız.

Kişilerarası iletişim; en az iki insanın karşılıklı olarak bilgi,duygu,düşünce ve yaşantılarını belirli yollarla paylaştıkları psiko-sosyal bir süreç olarak tanımlanabilir(Kaya alim, Kişilerarası İlişkiler ve İletişim, 5 s.)

İletişimin ne olduğunu biliyoruz bundan sonraki adım etkili iletişimin nasıl olacağıyla ilgili. Etkili iletişim için neler yapabiliriz?

  • Kişiler birbirlerinin farkındaysa orada iletişim gerçekleşir. Bu yüzden karşımızdaki bireylerin sizin onlarla iletişim kurmaya çalıştığınızı anlamalı.
  • Empatik dinlemeyi bilmeliyiz. Karşınızdaki insanın söylediklerini hangi duyguyla anlattığını önemsemeden anlatmaya çalıştığını anlayamayız. Duyguları yok sayıp yargılayıcı davranırsak, anlattığını küçük görüp önemsemezsek etkili iletişim kuramamış oluruz.
  • Jest ve mimikleri doğru kullanarak anlattığımız şeylerin altındaki duyguları ortaya koymalıyız.
  • Karşımızdaki insan bir şey anlatıyorsa onun sözünü kesmeden gerekli yerlerde tepki vererek dinlemek etkili iletişimi arttırı
  • Göz teması kurmaktan kaçınmayın fakat karşımızdakinin gözlerine dikip uzun süre bakmayın. Hiç göz teması kurmadan dinlemek dinlediğimiz kişi için rahatsız edici olabilir.
  • Tam ve tek mesaj yollamalıyız. Bizi dinleyen kişi söylediklerinizi net bir şekilde anlamalı.
  • Özellikle olumsuz duygular hakkında konuşurken dinleyiciyi kırmamak, aşağılamamak Bu gibi durumlarda ‘Ben Dili’ kullanılabilir.
  • Dinleyicinin sizi anladığından emin olun. Bilmediği kelimeleri kullanmak sizi anlaşılmaz kılar bu da iletişimin kopmasına sebep olur.

 

 

Nida ÇETİN
Psikolojik Danışman
ndcetinn05@gmail.com

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.