Büyüyünce ne olacaksın?

02.02.2021
1.938
Büyüyünce ne olacaksın?

Büyüyünce ne olacaksın?

şünüyorum da biz, büyüyerek çocukluk etmişiz.

Turgut Uyar

Küçüklük yıllarımda bir akraba ziyaretinde, mahallede,  bakkalda ya da herhangi bir başka yerde maruz kaldığım ve kaçamak cevaplarla işin içinden sıyrılmaya çalıştığım bir sorudur bu. ‘’Büyüyünce ne olacaksın?’’ Hatta soruyu sormakla kalmayıp ardından kendi fikirlerini dayatan cümleler yığınları. ‘’Büyüyünce doktor ol parası iyi, büyüyünce topçu ol ünlü olursun, büyüyünce savcı ol, büyüyünce şu okula git, büyüyünce bu bölümü oku, şunu ol, bunu yap…’’

Büyüyünce bir şey olmamız gerekiyormuş. Belli bir kalıba girmek ve onun şeklini almak gibi. Bu soruyu soranların onların gözünde çocuk olmanın bir şey olmadığını, onlar için bir değer ifade etmediğini düşünüyorum. Çocuk yaşlarda oto sanayilerde çıraklık yapmak ya da cadde başlarında ayakkabı boyacılığı yapmak bir şey olmak fakat çocuk olmak hiçbir şey.

Her çocuk dünyaya zaten olmuş gelir. Her çocuk özgün bir bireydir. Çocuklara bir şeyler dayatmak, toplumca ilgi gören alanlarda meslek sahibi olmasını sağlamak, ileri bir kurumda üst düzey bir yönetici olmasını istemek gibi şeyler biz büyüklerin bencil isteklerinden öteye geçemez.  Bu istekler biz büyüklerin çocuklar üzerinde oluşturduğu görünmez baskılardır. Görünmez diye ifade ediyorum çünkü çocuklarda ileriki yıllarda ortaya çıkan psikolojik kaygı durumlarının hiçbir fizyolojik belirtisi olmayabilir. Ya da fizyolojik bir sorunun çözümü fizyolojik olmayabilir.

Sonbaharda dalından kopan kurumuş bir yaprağın yere ne şekilde düşeceğine yaprak kendi karar verir. Bu düşüş aşamasındaki her savrulma yaprak için yeni bir tecrübedir. Yetişkinler olarak bizlere düşen sorumluluk, yaprak gibi yere düşme evresindeki çocukların rüzgârı olmamaktır. Rüzgar düşüşü hızlandırır fakat rüzgâr yaprağı yıpratır. Her yaprak er ya da geç yere ulaşır.  Her çocuk özeldir. Onlara büyümek yolculuğunda yol çizmek yerine yolları göstermek gerekir. Sizin çizdiğiniz yol çocuğun ayağını acıtabilir. Çocuk yolun yarısında yoldan da çıkabilir. Ama çocuklar bir yolunu bulur.

X kişi: Büyüyünce ne olacaksın?

Çocuk: İyi insan olacağım.

X kişi: Sen çoktan olmuşsun.

YAZAR BİLGİSİ
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Üslubum kimliğimdir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.