Adım Adım Ergenlik

Adım Adım Ergenlik

 

Ergenlik dönemi her insanın yaşadığı fiziksel ve ruhsal değişimlerin yoğun olduğu bir gelişim dönemidir. Ergenlikteki temel ruhsal farklılık, otoriteye başkaldırının ön plana çıkmasıdır. Özellikle 11-12 yaş civarında çocukta, anne, baba, öğretmen ve diğer otorite figürlerine karşı itiraz etme davranışında bir artış görülebilmektedir.

Tüm bu gibi tepkiler aile içindeki her bir kişinin ruhsal anlamda etkilenmesine sebep olabilmektedir. Bu ruhsal etkilenmeler ve sonrasında gelişen ruhsal karışıklıklar sonucunda aileler de çocuğunu sürekli problem çıkaran, memnun olmayan bir kişi olarak nitelendirebilir. Bunun üzerine çocuk ise ebeveynlerinin onu anlamadığını, onu özgür bırakmadığını, her şeyine karıştığını ifade eder.

Bu durum zamanla ebeveyn ve çocuğun giderek birbirinden uzaklaşmasına, aralarındaki iletişimin önemli miktarda azalmasına sebep olabilir. Sonuç olarak aileler çocuğunun saygısız ve tembel olduğundan şikâyet ederken, çocuk ise yalnızlık, çaresizlik, değersizlik duygularıyla boğuşmaya başlamış olabilir.

Bu duygularla baş edemeyen çocuk, sigara, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılıklara başvurabilir, yoğun cinsel deneyimlerle veya internette fazlaca zaman geçirerek bu duygulardan kaçmaya, onları kendi yöntemleriyle çözmeye çalışabilir. Bu gibi bağımlılıkları kullanarak rahatlama ve mutlu olma arzusu son yıllarda giderek artan bir küresel soruna dönüşmüştür.

Bu kitap; beynin çalışma prensipleri, ergenin gelişimsel süreçleri ve bu süreçte yaşadığı çatışmalarla ilgili neler yapılabileceği konularında hem ailelere hem de ergenlere önerilerde bulunmaktadır. Bu konulardaki bilimsel çalışmalara yer verilmesinin yani sıra yazarın kendi psikoterapi deneyimlerinden de bahsetmesi bu dönemi anlayabilmek ve sağlıklı bir şekilde atlatabilmek adına yolunuzu aydınlatacaktır.

Konuya hem ergen hem de ebeveyn gözünden bakılması çatışmanın bireysel kaynaklarının anlaşılmasını kolaylaştırmıştır. Ayrıca yapılan psikolojik analizler de sürece üçüncü bir gözle dışarıdan bakarak ruhsal yapıyı daha iyi Bir şekilde anlamamıza yardım etmektedir.

Kitabı Temin Etmek için : TIKLAYIN


ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.