İyi Psikolog -Noam Shpancer

24.07.2018
2.567
İyi Psikolog  -Noam Shpancer

 

Kitap kaygı bozuklukları merkezinde çalışan aynı zamanda üniversitede ders veren bir psikoloğu anlatmaktadır.

Kitap da olay örgüsü 3 kısımdan oluşmaktadır : psikoloğun terapi seansları ,üniversitede ders anlatımı ve psikoloğun Nina adlı kadınla özel hayatı.

Psikoloğun özel hayatin da birtakım sorunlar bulunmaktadır. Terapist bu sorunları aştığını düşünse de aslında yaralarını henüz tam olarak Saramamıştır. Psikolog  rutin terapi seanslarına devam etmektedir. Bir gün kaygı bozukluğu merkezine saat 16.00 da bir kadın danışan gelir. Bu kadının adı Tiffany’dir. Aslında kitaptaki tüm olaylar Tiffany’le terapi seansında başlamaktadır.

Kadın danışan sahne korkusu gelişen bir striptizcidir. Psikolog Tiffany’le seanslarına devam ettikçe  vaka derinleşmektedir. Terapist bilişsel davranışçı terapi ekolüne göre Tiffany de sahne korkusunu tedavi etmeye çalışmaktadır

Vaka derinleşmeye devam ettikçe psikolog Tiffany sayesinde kendi kör noktaları ve zayıflıklarıyla yüzleşir. Psikolog  bu kör noktalarıyla yüzleşirken aynı zamanda da terapi de tarafsızlık durumunu kaybetmeye başlamış; terapistin özel yaşamı ile profesyonel hayatı arasındaki sınırlar kaybolmaya başlamıştır.

Bu durumda da terapi süreci farklı yerlere gitmiş  hem danışanın hem de psikoloğun hayatin da önemli ve sarsıcı olaylar yaşanmıstır.

BU KITABI NEDEN OKUMALIYIZ?

Eserde psikoloğun terapi ve ders süreçleri çok güzel işlenmiş.

Terapi seanslarında etik ilkelerin korunumunun ne kadar önemli olduğu aksi halde sınırlar kayboldukça yaşanabilecek aksaklıklara oldukça güzel değinilmiş.

Kitap sadece alanda çalışan profesyonellere yönelik değil aslında hepimizin hayatından parçalar bulabileceğimiz kısımlar var.

Bazı danışanlar terapi seanslarında hızlı ve mucizevi çözümler bekleyebiliyor eser bence bu durumu  çok güzel yansıtmış. Kitap terapi sürecinde  terapistin neleri yapıp neleri yapamayacağını yada yapmaması gerektiğini samimi bir dille anlatmış . Tabi tüm bu süreçte de bir terapi seansında danışanı neler beklediği çok güzel anlatılmış. Eser oldukça bilgilendirici sıcak ve samimi bir dille yazılmış.

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.