Değerli veliler; evlatlarınızla vedalaşın

09.10.2018
2.067
Değerli veliler; evlatlarınızla vedalaşın

 

Değerli Veliler: Evlatlarınızla Vedalaşın!

Okullar açıldığından bu yana hepimizin gördüğü ve son yıllarda giderek artmakta olan bir durumdan bahsetmek istiyorum. Çocuğuna kıyamayıp çantasını taşıyan, okul bitene kadar okuldan ayrılmayan, öğretmene müdahalede bulunan ebeveynler çocuklarını alıştırmak istediğinizin farkındayız fakat durum hiç sizin sandığınız gibi olmamaktadır.

Öğrenci ağlayacakta, sızlayacakta bunlarla okulda siz değil sınıf öğretmenlerimiz gereğini yapacak ve ilgilenecektir. Sizler çocuklarını okula alıştırmaktan çok uzaklaştırmaktasınız. Elbette çocuklarınız kıymetlidir fakat bizi öğrencilerimizle baş başa bırakın ve işinize, evinize gidin.

Öğrenci, beş buçuk yaşına kadar rahat bir şekilde geçirmiş ve daha çok her şeyi oyun olarak gördüğü için bir düzene girmesi ve alışması zor olacaktır. Çocuk hayal dünyasında ne yaşadığını kestirmek mümkün olmayabiliyor. Öğretmene karşı oluşturabilir, normalde çok rahat yapması gereken eylemleri yerine getirmek istemeyebilir. Sizleri okul bahçesinde sınıf kapısının önünde gördüğünde de bu durum ağlama davranışa dönüşür ve bu öğretmenin işini zorlaştırır.

Bu sürecin daha sağlıklı geçirmek için neler yapabiliriz;

-Çocuğunuzu sınıfa kadar bırakmak yerine bahçe kapısından uğurlamak ya da imkân varsa servisle göndermek,

-Okula karşı tepki oluşturduğunu düşündüğünüzde çocuğunuza okulla, öğretmenle ilgili güzel ifadeler söylenebilir,

-Çocuğumuza okumanın önemini yavaş yavaş somut bir şekilde anlatabiliriz,

-ve en önemlisi bir şeyleri çocuğunuzla beraber eleştirmek yerine verilen görev ve sorumlulukları uygulamaya geçmeniz daha faydalı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.