Suçluluk kitabı – Kym Lloyd

03.05.2018
970
Suçluluk kitabı – Kym Lloyd

 

Kym Lloyd- Suçluluk Kitabı

Ensest ilişki sonucu, ruhunun merkezine saplanıp kalan travmanın etkisiyle büyüyen bir çocuk ve bu çocuğun, sübyancı(pedofilik) bir bireye dönüşmesi… aile yapısındaki derin çatlaklardan sızan hastalıklı ruhların zehrini başka bedenlere aktarmasının romanı…

Esrarengiz bir itirafçının ağzından bir aile dramına tanık oluyoruz bu romanda. Goode’lar, kendi cennetlerinde mutlu mesut yaşayan mükemmel bir ailedir. Altı kişilik ailenin her birinin ruhunu kemiren korkular gün geçtikçe gözlerini de karartarak önlerinde yaşanan apaçık faciayı fark etmelerini engelliyor. Görmezden gelinenler, söylenmeyip içe atılanlar, çocuklukta açılan yaralar, ruhlarındaki çatlaklarda kabarıp şişerek tüm aileyi bir “suçluluk” duygusu girdabında paramparça ediyor.

Az bilinen bir yazar Kym Lloyd. Yeraltı edebiyatına yeni bir soluk getiren yazar, Güney Galler’deki Swansea’da doğup büyüdü. Daha lise çağlarında WHSmith Genç Yazarlar Ödülü’nü kazanmıştır. Fransızca eğitimi almış ve tam zamanlı yazarlığa başlamadan önce Oxford’ta yayıncılık sektöründe çalışmıştır. Erskine’nin Kutusu ilk kitabıdır. İkinci kitabı olan The Book of Guilt (Suçluluk Kitabı) Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Kitaptaki karakterler

Marguerite (Maggie): Goode ailesinin annesi

Phineas: Goode ailesinin reisi

Gwyne: Evin küçük kızı. Aynı zamanda işitme engelli

Viviane: Ailenin büyük kızı. Kurban. Kendine zarar veren bir kız.

Allie: işitme engelli kız Gwyne için Goode ailesinde kalan ama zamanla baba Goode ile aşk yaşayıp babayla birlikte evi terk eden kadın.

Profesör Reemie: İstismarcı ama aynı zamanda mağdur. Kısa boylu, elleri ve ayakları küçücük ama kalın dudakları olan ve peltek konuşan bir adam. Yaz kış demeden pardösü ile dolaşan garip biri…

Goode ailesi esasen dört kişilik bir aile. Ancak aileye sonradan katılan iki kişi de ailenin hayatında onulmaz yaralar açacaktır. İlki masum bir aşk kurbanı ve Goode ailesinin reisi baba Phineas’ın metresi olan ve babayı aileden koparan Allie. Bir diğeri ise aileye sinsice girmeyi başaran ve bir pedofilin tüm özelliklerini yansıtan Profesör Reemie. Geri kalanlar anne Marguerite (Maggie), küçük kız Gwyne ve abla Viviane. Hepsinin acı dolu geçmişleri ve yaşanmışlıkları var. Her biri yaşanmışlıklarının etkisinden kurtulamamış ruhu sakat bireyler. Yazar, karakterlerin psikolojik tahlillerini öyle derin ve sağlam bir üslupla yansıtıyor ki kitabın kahramanlarından biri oluyorsunuz adeta.

Çocuklukta yaşanan olaylar, anne babanın çocuklara karşı davranış biçimleri, aile yapısı ve içinde büyüdüğümüz toplumun yapısı… Bunların hepsi bu kitabın omurgasını oluşturuyor. Goode ailesi, Castle Keep adını verdikleri villada yaşayan mutlu mesut bir ailedir. Anne resim yapan yaratıcı bir kadın, baba ise felsefe ve eğitime kendini adamış bir adam. İki de küçük mutlu çocukları vardır. Bir anda anne Maggie Goode ve baba Phineas Goode’un karşısına ilgi alanlarıyla ilgili iş teklifleri gelir ve ikisi de bunu heyecanla kabul ederler. O sırada aileye dâhil olan Reemie. Profesör Reemie. Çocuklarla zaman geçiren onlara mitolojik hikâyeler anlatan ve ailenin güvenini kazanan bu esrarengiz kişi adeta ailenin kurtarıcısı olur. Anne ve baba çalışırken eve gelen çocuklarla ilgilenen onları gezdiren onlara öyküler anlatıp uyutan bu adamı çok sever Goode ailesi. Olayların daha iyi anlaşılması ve Reemie’nin garip tavırlarını daha iyi anlamak için Reemie’nin hayatına biraz değinmek istiyorum.

Babası tarafından küçük yaşta terk edilen Reemie, annesiyle büyür. Ancak annesi tarafından istismar edilir Reemie. Annesi yunan mitolojisi ve İskandinav mitolojisi ile ilgili hikayeler anlatır ve Reemie’yi tanrı kendisini de tanrıça olarak görür ve ilginç fantezilerine çocuğu da dahil eder. Öyle ki adet kanını kendi çocuğuna içirir o kan ile vücuduna çeşitli semboller yazdırır. Yıllarca Reemie’yi istismar eden anne hatasını anladığında ise artık çok geçtir. Çünkü Reemie, annesinin bir kopyası haline gelmiştir. Annesindeki derin pişmanlığı gören Reemie’nin annesine sarf ettiği sözler ise hafızamızda uzun süre yer edecek türdendir: “üzülme anne bu senin beni sevme şeklindi. Sen beni böyle seviyordun ve bende senin sevgili oğlundum”. Reemie, böyle bir ailede büyümüş daha sonra evlenmiş ve bir kız çocuğu sahibi olmuştur.

Reemie, annesinin kendisini sevdiği gibi kızını sevmeye çalışmış ancak eşi bunu fark edip kızını da alarak ondan uzaklaşmışlar. Reemie acılar içindedir. Bir gün bir konferansta yere düşen bir cüzdanı alıp sahibine vermek isterken o cüzdandaki bir fotoğraf dikkatini çeker. Fotoğraftaki kız, kendi kızı inge’ye o kadar benzermiş ki Reemie, adamı hemen takibe alır. Goode ailesinin başı artık beladadır. Tabi goode ailesi bunu bilmez. Reemie için ortam oluşmuştur. Annesinin fantezilerini evin büyük kızı Viviane üzerinde uygulayan Remmie, kızın ruh sağlığının bozulmasına neden olur.

Kendini kesmeye başlayan Viviane, içine kapanır. Kimseyle konuşmaz ve sürekli depresyondadır. Anne ve baba kızlarındaki bu değişimin sebebini bir türlü öğrenemez ve aile içinde huzursuzluklar oluşmaya başlar. Öyle ki Viviane bir ara evden kaçar ancak eve geri dönmek zorunda kalır ve Reemie tarafından taciz edilmeye devam eder. Viviane’nın şu sözü belleğimizde bir iç kanamaya neden olacak türdendir: “o bana dokunduğunda ben artık sekiz yaşında değildir. Önce dokuz oldum sonra da on. Mide bulandırıcı bir büyümeydi bu” Baba Phineas eşiyle sorunlar yaşayıp Allie ile evi terk ettikten sonra anne Maggie depresyona girer ve hastanede tedavi görmek zorunda kalır. Bundan sonrasını siz değerli okurlara bırakıyorum. Çünkü yazarın psikolojik tahlillerinin damakta bıraktığı o enfes tadı ancak okuyarak elde edebilirsiniz.

KİTAPLA KALIN…

YAZAR BİLGİSİ
Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (2007-2011) mezunu olan yazarımız Milli Eğitim Bakanlığında Okul Psikolojik Danışmanı olarak görev yapmaktadır. Bilişsel Davranışçı Terapi(BDT), Oyun Terapisi başta olmak üzere bir çok eğitim alan yazarımız aktif olarak danışan görmektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.