Sınavsız geçişe Güle güle Hoş geldin Ek puan

31.01.2017
1.213
Sınavsız geçişe Güle güle Hoş geldin Ek puan

Sınavsız geçişe Güle güle Hoş geldin Ek puan..

Uzun zamandır uygulanan Sınavsız geçişe ile ilgili 2017 yılında bir düzenleme ile sistem değişikliğine gidildi. Yapılan bu değişimdeki en büyük sebebi de üniversitedeki öğrenci kalitesini artırmaktı. Peki, dönem ortasında yapılan bu değişiklik geçen yıl yapılmış olsaydı kaç bin kişi mağdur olacaktı isterseniz önce ona bakalım sevgili okurlar. Geçen yılın verileri incelendiğinde 251 bin civarında sınavsız geçiş kontenjanı açıldığı görülmektedir. Peki, bu sene sınavsız geçiş yapılmayacaksa meslek lisesi öğrencileri için nasıl bir sistem ile öğrenci seçimi yapılacak? Bu sorun cevabı onlarca öğrencimizde ailemizden ve meslektaşımızdan hep sosyal medya üzerinden soruldu. Bizde yazımızda yeni sistemi sizlere ufaktan cevap verelim.

2017 yılında yapılan yeni değişiklik ile sınavsız geçiş hakkı kaldırıldı ve yerine ek puan sistemi geldi. Soru cevap ile gitmek belki sizleri daha fazla aydınlatır diye sorup cevap verelim isterseniz.

SORU: Sınavsız geçiş kaldırıldı Ek puan geldi peki ek puanı nasıl hesaplayacağız?

Sevgili öğrenciler ek puanlarınızı Ortaöğretim başarı puanınızın 0,06 ile çarpımından elde edebilirsiniz. Kısa yol olarak da diploma notunuzu 0,3 ile de çarpabilirsiniz.

Ek Puan tüm bölümler için gelecek mi? Eğer gelmeyecek ise biz bu bölümlere nerden ulaşacağız?

Sevgili öğrenciler, meslek lisesinden mezun olduğunuz bölümün devamı niteliğinde olan bölümleri tercih ederken elbette ek puan gelecektir. Mezun olduğunuz mesleğin devamı niteliğinde olmayan bölümler için ek puan verilmeyecektir. Ek puan alacağınız bölümleri 2017 ÖSYS başvuru kılavuzunda yer alan TABLO 3C’den öğrenebilirsiniz.

Sınavsız Geçişin kaldırılması mezunları kapsıyor mu? Kapsıyor ise ek puan onlara da verilecek mi?

Sınavsız geçiş daha önceki yıllarda mezun olan tüm meslek lisesi öğrencilerini kapsamakta olup, Ek puan verilecektir.

03.2012 tarihi neyi ifade ediyor? Ek puan bu tarihten sonra kayıt yaptıran öğrencilere verilmeyecek mi?

30.03.2012 tarihi Yüksekokullara verilen ek puanı ifade etmektedir. Kısaca özetlersek 30.03.2012 tarihinden önce meslek lisesine kayıt yaptırmış bir öğrenci için TABLO 3B.1’ de belirlenen bölümlere ek puan verilecektir. Bu bölümler 4 yıllık bölümlerdir.

Sınavsız geçişin kaldırılmasına binaen verilen ek puan herhangi bir tarih şartı aranmadan sınava giren tüm meslek lisesi öğrencilerine verilecektir.

Öğrencilerin liseye kayıt tarihleri başvuru kâğıtlarında yer alan okul bilgisi kısmında yer almaktadır. Belirtilen tarihlere göre yorum yapmakta fayda olacağını düşünmekteyim.

 


Arif KOÇAK
Psikolojik Danışman
arifkocak76@gmail.com

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.