Nefise Nine – Kitap İnceleme

03.04.2017
1.063
Nefise Nine – Kitap İnceleme


NEFİSE NİNE

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’tan çıkan kitabın yazarı Tagrid en-Neccar. Nefise Nine, Arapçadan Türkçeye, İbrahim Demirci’nin güzel ve akıcı çevirisiyle, Sharjah Uluslararası Kitap Fuarı Çeviri Destek Fonu’nun katkısıyla kazandırılmış.

Kitaba geçmeden önce kitabın resimlerinde gezinirken hiç yabancılık çekmiyorsunuz. Bizim evlerimizde bulunan halılardan koltuklardan Nefise Nine’de de var çünkü 🙂

Macit’in annesi, yoğun bir iş gününde Macit’e günü büyükannesiyle geçirmesini öneriyor. Büyükannesiyle olmayı çok seven Macit, seve seve kabul ediyor bu öneriyi.

Nefise Nine, sarmaşık gülleri, pembe sardunyalarla bezeli bir bahçe içinde, Akdeniz esintileri taşıyan bir evde yaşıyor. Rengârenk giysileri, otantik aksesuvarları, yüzünde kocaman gülümsemesiyle torununu kapıda karşılayıp sımsıkı kucaklıyor: “Hoş geldin Macit, canımın içi, benimle harika bir gün geçireceksin. Gir içeri, gir!” Sıcacık, güven veren, eğlence vaat eden karşılamadan sonra mutfağa götürüyor torununu. Birlikte meyveleri doğrayıp vitamin deposu bir kahvaltı hazırlıyorlar.

Nefise Nine, bir büyükanne olabilir, yaşı ilerlemiş olabilir, ama kolay kolay yaşlanmaya niyeti yok. En sevdiği TV programı sabah sporu başlayınca, Macit’i de yanına katıp müzik eşliğinde aerobik yapmaya başlıyor. Macit, formdan düşmüş belli ki, dili dışarı sarkmış bir halde pes ettiğinde, Nefise Nine hala müzik eşliğinde zıplamaya devam ediyor.

Spor bittiğinde sanat saati başlıyor. Ressam olan Nefise Nine, meğer torunu için küçük bir resim atölyesi hazırlayarak ona sürpriz yapmış. Büyükannesi Macit’e boyaları karıştırmayı öğrettikten sonra torunu da büyükannesinin çok hoşuna giden bir resim yapıyor: Spor yapan Nefise Nine.

Böyle nine düşman başına! 🙂

Bu kitap ile aslında kaç yaşında olursa olsun bir kadının kudretini görüyoruz. Çocuklarını büyütmesinin yanı sıra torununa bakan, torununa bakarken ‘kendine’ zaman ayıran, hayata canlılık veren bir kadın Nefise Nine. Aslında Nefise Nine bir kadının sıradan bir gün rutinini anlatıyor ya da neler yapabileceğ

Daha fazlası için hemen bu kitabı edinmelisiniz.

Keyifli okumalar…

 

 

Ömer CİMEM
Psikolojik Danışman
omercimem@gmail.com

 

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık(PDR) bölümünden mezun ve öğrencilik yıllarından beri farklı gelişen çocuklarla çalışmaktadır. İstanbul Üniversitesi, Eğitimde Psikolojik Hizmetler yüksek lisans programından mezun olmuştur. Ankara Üniversitesi'nde Özel Eğitim alanında Doktora eğitimine devam etmektedir. Disleksi ve Öğrenme Güçlüğü Derneği İstanbul Eğitim Koordinatörü ve Temsilcisidir. Masal Masal İçinde ve Momo Türkiye eğitim materyallerini üretmiştir. Program geliştirme, test geliştirme, materyal geliştirme çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.