Öfke Tuzağı – Les Carter

Rehberlik Servisi
1.428 Görüntüleme - Ocak 3, 2017
Sponsor Bağlantılar
Örnek Resim

 

Öfke Tuzağı, öfkenin ardındaki nedenleri irdeleyerek davranış kalıplarınızın farkına varmanızı sağlıyor ve sinirlilik, hayal kırıklığı, sürekli kusur bulma gibi olumsuz özelliklerin tekrar tekrar kendini gösterdiği olaylar yaşamamanız için size yardımcı oluyor. Koridor Yayınlarından çıkan kitapta Dr. Carter kendi terapilerinden ve araştırmalarından elde ettiği bilgilerle, öfkeden, onun beraberinde getirdiği gizli kalmış güvensizlik duygusuna, korkulara ve bencilliğe işaret ederek, bazı teknikler sunuyor. Kitaptan bazı alıntılar;

  • Öfke, temeli korku olan bir duygudur
  • Öfke Çeşitleri; Ham öfke, Açıkça agresif yansıtılan öfke, Pasif agresif öfke (Bu duygu durumlarına, çeşitli terapi öyküleriyle örnekler veriliyor)
  • Çekirdek ailede yaşanan onaylanmama ve kötü davranışlara maruz kalmanın etkilerine dikkat çekiliyor… “Acı verici koşullardan kurtulma isteği tamamen normaldir, ancak umutların gerçeklerden uzaklaşmamasını sağlamak için yol gösterilmediğinde, genç insanlar, gerçekleştirilmesi imkansız beklentileri olan yetişkinler olabilirler. Daha iyi bir yaşamı öylesine arzu ederler ki, yetişkinliklerinde bile acıya maruz kalmaya devam ettiklerini gördüklerinde kazıklanmış gibi hissederler. Bu gerçeğin farkına varmanın getirdiği hayal kırıklığı da öfkenin tohumlarını eker.”
  • Kitapta her bölüm sonunda kendimize soracağımız sorular var, örneğin;

Öfkeniz, korkunuzu ne yolla gösteriyor? En çok ne zaman kendinizi savunma eğilimi gösteriyorsunuz? Olaylardan kaçarak kendinizi nasıl koruyorsunuz? Fikir ayrılığı yaşadığınızda tarafsızlık yaklaşımını daha istikrarlı bir şekilde uygulasanız korkunuz nasıl azalır? Bunun öfkeniz üzerinde ne gibi bir olumlu etkisi olur? Acı verici koşullara tepki verirken kararlı olmayı nasıl başarabilirsiniz? Sertliğin güçlü olduğunuzu kanıtladığı yanılgısına nasıl düştünüz?
· Tam bilincinde olamadan inandığımız Mit’lere örnekler verilmiş. Örneğin;
· MİT: Öfke sorunu yaşamamam için insanların adil olmasına ihtiyacım var
GERÇEK: Başkalarının kusurlarına rağmen öfkemi yenebilirim

MİT: Sertlik gücün işaretidir
GERÇEK: Nezaket gücün işaretidir.

MİT: İyi ilişkiler çaba gerektirmez
GERÇEK: En iyi ilişkiler bile sürekli planlama gerektirir.
· Kitap’ın son bölümünde, Acının olumlu yanına, öfkeyi yenenlerin izlediği yollara ve insanları bağışlamak ve kabul etmeye değinilmiş…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sponsor Bağlantılar