Momo – Michael Ende – Kitap İnceleme

03.03.2017
3.753
Momo – Michael Ende – Kitap İnceleme

GEÇMİŞİN VE GELECEĞİN KAHRAMANI; MOMO!

(Spolier İçerir)

Şimdi sizlere bir kitap tanıtacağım fakat yazarına kısaca değinmezsem haksızlık olur.

Michael Ende, Alman fantastik çocuk kitapları yazarı. Bitmeyecek Öykü ile dünya üzerindeki milyonlarca çocuğu büyüleyen Michael Ende’nin yazar olarak ilk büyük başarısı, çocuklar için yazdığı Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas’tır. Kitabın devamı niteliğinde Cim Düğme ve Vahşi On Üçler ve Momo adlı kitapları da bulunmaktadır. Çalışmaları 40’tan fazla dile çevrilmiş, 20 milyondan fazla satmış; sinema, sahne oyunları, opera ve sesli kitaba uyarlanmıştır.

Gelgelelim Momo’ya…

Michael Ende´nin yazdığı hikaye küçük kız Momo´nun, ya da zaman hırsızlarının ve çalınmış zamanı insanlara geri getiren çocuğun tuhaf öyküsü… Bana kalırsa “zaman” ve “insan” üzerine mükemmel bir hikaye. Tüm yetişkinler, tüm ebeveynler ve 10 yaş üzeri tüm çocuklar okumalı.

Momo adındaki bu küçük kız çocuğu bir gün bir kente gelir. Ne kendisi ne ailesi hakkında bir bilgimiz yok. Kimsesiz, tek başına öylece kente gelen bu kız çocuğu önce kentte yaşayanların dikkatini çeker ve onu hemen benimserler. Kentin eski zamanlarından kalma amfitiyatroda Momo’ya yaşayabileceği küçük bir oda hazırlanır. Momo’yu kent sakinlerinin böyle kısa sürede benimsemesinin nedeni çok az insanın başarabildiği bir şeyin âlâsını yapabiliyor olmasıdır: Dinlemek. “Momo, karşısındakileri aptal insanların bile aklına parlak düşünceler getirecek şekilde dinlerdi.”

Bu kitabı okuduktan sonra çocuğunuza herhangi bir şey için “vaktim yok” demeden önce bir kez daha düşünecek, zamanınıza sahip çıkacaksınız. “Zaman, yaşamın kendisidir ve yaşamın yeri yürektir”. Bir de dinlemeyi bilmek, hiç konuşmadan dinlemek ve karşındakini anlamak, anladığını hissettirmek ve onu bazen hiçbir şey söylemeden düşündürtmek… Ne kadar önemli bir kez daha anlayacaksınız kitabı okuduğunuzda… Önünüzden yürüyen bir kaplumbağanın kabuğunda harfler arayacaksınız belki de… Momo, okuduğum kitaplar arasında yazıları kırmızı olan ilk kitaptı ayrıca. Kabalcı Yayınevinden.

Tanıtım Bülteninden…

Momo karşısındakileri, aptal insanların bile aklına parlak düşünceler getirtecek şekilde dinlerdi… Momo’nun yanında oynanan oyunlar başka hiçbir yerde oynanamazdı. Yaşanılan gün içinde çok büyük bir sır vardır. Bu büyük sır zamandır. Onu ölçmek için saatler ve takvimler yapılmıştır, ama bunlar hiçbir şey ifade etmez. Herkes çok iyi bilir ki, bazen bir saatlik süre insana ömür kadar uzun gelirken, bazen de göz açıp kapayıncaya kadar geçip gider. Çünkü zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir. Bu gerçeği hiç kimse duman adamlardan daha iyi bilemezdi. Bir saatlik, bir dakikalık, hatta bir saniyelik yaşamın değerini hiç kimse onlar kadar iyi ölçemezdi. İnsanların zamanı üzerine planlar kuruyorlar, ince hesaplarla hazırlanmış planlar. Yaptıklarından kimsenin haberdar olmaması onlar için çok önemliydi. Büyük kente yerleşip halkın arasına karışırken hiç dikkat çekmemişlerdi. Hiç kimse farkına bile varmadan adım adım ilerliyor ve insanlara egemen oluyorlardı. Zamanınızı çalıyorlar sevgili dostlar, kendi istekleri uğruna sizi kandırıyor ve zamanınızı çalıyorlar… ama Momo ve çocuklar sizi uyarıyor… Ey İnsanlık, dinle ve anla!… Onikiye beş kaldı… Aç gözünü, tetikte ol… Hırsız çaldı zamanı. Okuyun ve anlayın… zamanınızı çalıyorlar Bitmeyecek Öykü ile çok sevilen Michael Ende’den efsaneleşmiş bir eser daha… Üstelik yine hem çocuklara hem de çocuk kalmaya uğraşan büyüklere.

 

 

Ömer CİMEM
Psikolojik Danışman
omercimem@gmail.com

YAZAR BİLGİSİ
Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık(PDR) bölümünden mezun ve öğrencilik yıllarından beri farklı gelişen çocuklarla çalışmaktadır. İstanbul Üniversitesi, Eğitimde Psikolojik Hizmetler yüksek lisans programından mezun olmuştur. Ankara Üniversitesi'nde Özel Eğitim alanında Doktora eğitimine devam etmektedir. Disleksi ve Öğrenme Güçlüğü Derneği İstanbul Eğitim Koordinatörü ve Temsilcisidir. Masal Masal İçinde ve Momo Türkiye eğitim materyallerini üretmiştir. Program geliştirme, test geliştirme, materyal geliştirme çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.