Bir kurbağa gibi sakin ve dikkatli

30.04.2019
2.982
Bir kurbağa gibi sakin ve dikkatli

Alıştırma : Kurbağa Gibi Sakin

Durmak ve gözlemlemek bir kurbağadan öğrenilecek şeylerdir. Bir kurbağa gibi oturduğunda sadece gerçekten hareket etmek zorunda olduğunda hareket edersin. Kurbağa hareketsiz oturur karnı nefes aldığında şişer, nefes verdiğinde iner. Bir kurbağanın dikkati kolay kolay dağılmaz. Her fırsatta zıplamaz aklına gelen her fikrin peşine düşmez. Sende bir kurbağa kadar sakin olabilirsin. Sandalye ya da mindere rahatça oturup sırtın dik ve gevşek olması gerekmektedir. Ayakların yere basıyor sırtın dik omuzlar aşağı eller serbest kalabilir. Bir kurbağa olduğunu hayal et sakince durabilme yeteneği sendede var. Dikkatin senin koşup zıplamanı şuanda yapmanı gereken şeyi yapmanı önlüyor. Öyleyse dikkatini topla ve bir kurbağa gibi sakince otur. Sessiz ve dikkatlisin. Böyle sakinken her şeyi fark edebilirsin. Bedeninde sürekli hareket eden bir şey olduğunu fark edebilirsin göz kapakları ya da başka bir şey…

Bedeninde bir yerlerin hareket ettiğini ve onların neler olduğunu fark etmen mümkündür.Bütün dikkatini burnunda topla orada ne fark ediyorsun? Nefes almanın bilincinde olmak, rahatlamanı sağlayan özel bir deneyimdir. Şimdi ellerini karnına koy ve her nefes alıp verişinde nasıl hareket ettiğini hisset. Nefes sükuneti getirir.Bir kurbağadan pek çok şey öğrenebilirsin her düşündüğün gördüğün ya da duyduğuna tepki vermek zorunda olmadığını öğrenebilirsin. Bir kurbağanın dikkati ve farkındalığıyla sakinsin. Böylece her şeyi daha iyi hatırlayabileceksin.

Alıştırma : Nefese Dikkat, Dikkati Yönlendirme

Nefesin her zaman sadık bir dost gibi seninledir. Nefesinden birçok şey öğrenebilirsin. Dikkat kasını daha çok çalıştıracak ve daha güçlü olmanı sağlayacaksın. Şuanda nefesine ne oluyor , sana ne söylüyor tek ihtiyacın olan onu gözlemlemek.Bir kalenin kapısında duran ve girip çıkanları takip eden bir bekçi gibi aynı nefesin gibi.Dikkatini burnunun ucunda topla ne fark ediyorsun? Havanın girişini ve çıkışın fark ediyorsun. Dışarı çıkan hava için çektiğin havayla aynı mı? Birkaç derin nefes al.

Biraz daha derin bir nefes aldığında ne oluyor? Derin ve düzenli nefes alman bedenini nasıl hissettiriyor?

5.Alıştırma: Durma Düğmesi

Bazen bir ara verme ve kendine birkaç dakika ayırma ihtiyacı duyarsın. Kendini nasıl hissettiğinin farkına var. Nefesinin ne durumda olduğuna bak. Nefesinin derinliğini ve ritmini hisset. Durdurma düğmene bir kez basarak kendine soluklanma sağlayabilirsin. Bu şarj olmak gibidir düzenli olarak böyle aralar verdiğinde pilin bitmez.

Alıştırma : Güvende Hissedeceğin Bir Sığınak

Bazen sadece sana ait olan sığınabileceğin, rahatsız edilmeyeceğin güvenli bir yerin olması iyidir. Burada uzanırken dikkatini bedeninde topla. Nasıl hissettiğini gözlemle. Sadece içinde huzuru ve sessizliği bul. Tamamen güvende hissettiğin bir yere yolculuk yapabilirsin. Burası birden bire zihninde canlanan güzel ve huzur dolu olan bir yer. Burası sevildiğin kendin gibi olduğun bir yer. Şimdi zihninde buraya git oranın ne kadar iyi ve güvende olduğunu hisset. Ne görüyorsun? Etrafında neler var? Kalbinin içindeki bu ılık köşede kendini olduğun gibi görebilirsin. Güzel,sevimli ve mükemmelsin.

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.