Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri Hakkında Bilinmesi Gereken 10 GERÇEK

16.03.2018
2.454
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri Hakkında Bilinmesi Gereken 10 GERÇEK


Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri Hakkında Bilinmesi Gereken 10 GERÇEK

Bu yazının amacı, psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin her öğrencinin akademik başarısını arttırabilmesi üzerindeki etkisini inceleyen 10 temel araştırma sonucunu paylaşmak ve psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin okul ortamındaki önemini anlatmaktır.

 • GERÇEK#1:Okul ortamında kapsayıcı psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetleri uygulandığında okuldan uzaklaştırmaların azaldığı, öğrenci devamlılığının arttığı ve yüksek notlarla mezun olunduğu gözlemlenmiştir.
 • GERÇEK #2:Kapsayıcı psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetleri öğrencinin üniversiteye hazır bulunuşluğunu olumlu şekilde etkiler.
 • GERÇEK #3:Okul psikolojik danışmanları öğrencilerin akademik başarılarını arttırmaya dönük çalışmalar yaptığındaöğrenci devamlılığı artmış, öğrencilerin okula karşı olan aidiyet duygularında gelişme olmuş, okuldan uzaklaştırmalar ve akran zorbalıkları azalmıştır.
 • GERÇEK #4:Kariyer ve üniversite hazırlığı konusuda çalışma yapan psikolojik danışmanların bulunduğu okullarda öğrencilerin okul devamsızlıklarının daha az olduğu, otorite ile daha az sorun yaşadıkları, okula aidiyetlerinin daha yüksek olduğu ve öğrenciler arası anlaşmazlıkların daha az olduğu istatistiksel olarak rapor edilmiştir.
 • GERÇEK #5: Öğrencilerin kişisel ve sosyal ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapan ve programlar geliştiren psikolojik danışmanların bulunduğu okullarda öğrencilerin benlik algısının daha yüksek olduğu, okul idaresi ve öğretmen kadrosuyla daha az sorun yaşadıkları ve problemlerle baş etme becerilerinin gelişmiş olduğu görülmüştür.
 • GERÇEK #6:Akademik başarısı yüksek olan öğrencilerin bulunduğu okullarda daha az disiplin olayları ve daha yüksek devam oranı vardır.
 • .  GERÇEK #7:Yetkin psikolojik danışmanların olduğu okullarda öğrencilerin başarısına engel olan etmenler daha hızlı bulunmuş ve her öğrenciye ayrı ve adil yaklaşımlar uygulanarak öğrencilerin sorun çözme becerileri desteklenmiştir. Diğer yanda, 4 yıllık psikolojik danışmanlık ve rehberlik eğitimi almamış kişilerin rehberlik servislerini etkin bir şekilde yönetemedikleri görülmüştür.
 • .       GERÇEK #8: İlkokul seviyesinde uygulanan önleyici rehberlik hizmetleri sayesinde öğrencilerin sosyal ve duygusal gelişimleri desteklenmiş, ortaokul ve lise yıllarında uygulanan önleyici rehberlik hizmetleri sayesinde de üniversite ve kariyer hazır bulunuşluk seviyeleri arttırılmıştır.
 • .      GERÇEK #9: Okul ortamında yapılan birçok çalışma öğrencinin okula karşı duyduğu aidiyet hissinin 3. Sınıfta geliştiğini göstermektedir. Okul psikolojik danışmanının erken ve vaktinde müdahalesiyle öğrenciler gelecek hedefleri ile eğitime bakış açılarını bağlayabilmektedir.
 • .    GERÇEK #10:  Yetkin psikolojik danışmanlar tarafından yönetilen rehberlik servislerinin bulunduğu okullarda eğitim gören öğrencilerin akademik, sosyal ve duygusal gelişimlerinin daha sağlıklı olduğu, üniversite ve kariyer hazırlıklarının daha iyi olduğu bilinmektedir.

Okullarda psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin etkin bir şekilde verilememesinin güncel nedenleri:

 • Her okulda rehberlik servisinin bulunmaması
 • Her okulda alanına hakim ve yetkin okul psikolojik danışmanlarının olmaması
 • Okul psikolojik danışmanlarının gereğinden fazla evrak işinin olması
 • Rehberlik servislerinden rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri dışında da görevlerin yapılmasının beklenmesi

Yukarıdaki gerçeklerin hepsi göz önüne alındığında okullarda alanına hakim ve yetkin okul psikolojik danışmanlarının olmasının ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmaktadır.

Çeviri ; Bingül UZEL

 

YAZAR BİLGİSİ
Olcay Yavuz, Ed.D. Associate Professor, Educational Leadership & Policy Studies Internship Coordinator, 6th Year Professional Diploma with 092 Certification Southern Connecticut State University
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.