Motivasyon

Rehberlik Servisi
1.347 Görüntüleme - Ocak 20, 2017
Sponsor Bağlantılar
Örnek Resim

MOTİVASYON

Hedeflerinizi gerçekleştirmek için motivasyona ihtiyacınız vardır. İşte ihtiyacınız olan motivasyonu zirveye ulaştırmak ve korumak için derlediğimiz yöntemler.

Hatırlamak

Hedeflerinize odaklanmadan önce eski hedeflerinizin başaramadıklarınızı ve başardıklarınızı hatırlayın. Başarısız olduğunuz durumlarda moralinizi bozmamanız sizin ders almanızı ve yeni hedefler belirlemenizde inancınızı arttırır. İnancı yüksek kişilerin özgüveni artar ve hayatında uygulayacağı değişim bireyi daha fazla motive eder.

Olumlu düşünmek

Güne gülümseyerek ve pozitif başlayın. Olumsuz başlayarak olumsuz enerjileri üzerinize çekmek yerine güne başlarken o günün iyi geçeceğine dair olumlu düşünün.

Söylediklerini yaptıklarınıza yansır

Kendi içinizde bile konuşurken olumsuz kelimeler kullanmayın. “Yarın başlarım”, “Başaramam.”, “Mümkün değil!”, “Yapamam.”, “asla”, “ama, fakat” gibi olumsuz cümle ve kelimeleri unutun.

Hedeflerinizi görselleştirin

Sizi motive edeceğine inandığınız, baktıkça size hedef ya da hayallerinizi hatırlatacak resim ya da objeleri evinizde, çantanızda, iş yerinizdeki masanızda bulundurun.

Değişime hazır olun

Hayatınızda bazı şeyleri değişmek isteyebilirsiniz ama değişime hazır değilseniz bu çabanız sonuç vermeyebilir. Öncelikle değişime izin vermeniz gerekir. Siz izin verirseniz içinizdeki gizli kalmış ama gerçekten kendi parçanız olan bazı özelliklerinizi gün ışığına çıkarabilirsiniz.

Kendinizi ve insanları sevmek.

Doğru iletişim kurmak için etrafınızdaki insanları dinleyin, anlayın ve empati kurmaya çalışın. Takdir edin ki takdir alın. Bu manevi huzur özgüveninizi arttırır ve motivasyonunuz için önemli unsurlardan biri olur.

Strese girmeyin

İşlerinizi son ana bırakmak sizi strese sokar. Strese girmeden zaman kontrolü doğru yaparak stres seviyenizi azaltabilirsiniz.

İnancınızı ve özgüveninizi kaybetmeyin

Özgüven kendinizle, becerilerinizle ve yeteneklerinizle oluşan olumlu bir duygudur. Özgüvenle başaramayacağınız işler yoktur. Önünüze çıkan bütün engelleri özgüven ve başarma isteğiyle rahatlıkla tamamlarsınız.

Kendinizi iyi tanıyın

Kendinizi tanımanız güçlü yönlerinizi ve zayıf yönlerinizi görmenizi sağlar. Bu sayede güçlü yönlerinizi daha çok besleyip, zayıf yönlerini geliştirip olumlu yönde güçlendirebilirsiniz.

Pes etmeyin

Hayalinizin farkında olmanız zorluklarla karşılaşmayacaksınız anlamına gelmiyor. Aksine zorluklar sayesinde başarınız daha kıymetli olacak. Kendinizle gurur duyun ve devam edin.

Ve en önemlisi “farkındalığınızın farkına varın”.

 

 

 

Seren Kartal
Psikolog ve Psikolojik Danışman
kartalseren@gmail.com

 

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sponsor Bağlantılar