Amerika’daki liseden sonra eğitim hakkında

Rehberlik Servisi
2.484 Görüntüleme - Nisan 4, 2017
Sponsor Bağlantılar
Örnek Resim


Sevgili okul psikolojik danışmanları, öğretmenler, okul liderleri,

Öğrencilerinizi uluslararası eğitim deneyimi kazanması için yönlendirmek ister misiniz?

Sevgili aileler,

Amerika’daki eğitim fırsatları ve kolej türleri hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz?

Sevgili öğrenciler,

Amerika’dan lisans, yüksek lisans ya da doktora derecesi alma hayaliniz var mı?

Eğer cevabınız EVET ise, doğru yerdesiniz!

Bu yazının amacı, Amerika Birleşik Devletlerindeki kolej ve üniversitesi çeşitlerini anlatmak ve okuyucunun anlamasına yardımcı olmaktır.

Öncelikle, Türkiye’de ve Amerika’da kaç tane kolej olduğunu biliyor musunuz?

2017 itibariyle, Türkiye’de 200’e yakın üniversite var. Amerika’da ise bu sayı 20 katından daha fazla.  Bir diğer deyişle, Amerika’da 4000 civarı yükseköğrenim kurumu var. Amerika’da liseden mezun olan bir öğrenci kolej veya üniversite tercihinde 9 ayrı seçeneğe sahiptir.

Seçenek 1: IVY Lig Kolejleri: Dünyada, IVY Lig sayılabilecek sadece 8 tane kolej bulunmaktadır. Bu kolejler; Brown, Harvard, Cornell, Princeton, Dartmouth, Yale, Columbia ve  Pennsylvania üniversiteleridir. Bu kolejler; tüm Amerika’da ve dünyada en prestijli okullar olarak kabul edilmekte ve kabul edilme oranları  oldukça düşüktür.

Seçenek 2: En Seçici Kolejler (Kabul oranı %25): Amerika’da, 100 kolejden daha azı bu kategoridedir. IVY lig kolejlerinin yanısıra yaklaşık 100 kolej de bu kategoridedir ( MIT, Stanford, Rice, Duke, Tufts University, vb)

Seçenek 3: Çok Seçici Kolejler (Kabul oranı %25-%50): Yaklaşık 240 kolej bu kategoriye girmektedir. İlk 100 okul arasında olmamalarına rağmen öğrencilerine çok yüksek kalitede eğitim sunarlar ( Syracuse University, Drexel University, California State University vb).

Seçenek 4: Seçici Kolejler (Kabul oranı %50–%75): Saygınlığı çok olan, bunun yanısıra kabul oranları yüksek okullardır ( Ohio, Drexel ve Towson Üniversitesi gibi).

Seçenek 5: Daha Az Seçici Kolejler (Kabul oranı %75’ten fazla) Amerika’da 500’den fazla üniversite ve kolej bu kategoridedir ( Texas, Maine, Virginia Eyaleti Üniversitesi gibi).

Seçenek 6: Kabule açık kolejler (Başvuruların çoğunu ya da hepsini kabul eden üniversiteler): İlk 5 seçenekten ayrı olan bazı 4 yıllık kolejler “açık kapı politikası” uygulamaktadır. Bir diğer deyişle, liseden mezun olan her öğrenci bu okullara girebilmektedir.

Seçenek 7: Halk Kolejleri-Bölge Üniversiteleri: Amerika’da 2 yıllık eğitim veren ve  öğrencileri 4 yıllık lisans programlarına hazırlayan halk kolejleri vardır. Aynı zamanda belli bir konu üzerinde hazırlanmanızı da sağlar. Düşük gelirli kişilerin en çok tercih ettiği seçeneklerden biridir.

Seçenek 8: Mesleki-Teknik ve Kariyer Okulları: Liseden sonra bazı öğrenciler belli bir konuda uzmanlaşmak içn mesleki ve teknik okullara devam etme kararı alabilir. (Mutfak sanatları, itfaiye hizmetleri, diş hijyeni, tıbbı kayıtlar teknolojisi gibi)

Seçenek 9: Askeri Kolejler ve Akademiler: Amerika Birleşik Devletleri Ordusu, birçok okul ve akademi yönetir. Mezuniyette hem askeri derece hem de doktor, mühendislik ve benzeri uzmanlıkların derecesini verir. 5 tane askeri akademi vardır; Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Sahil Güvenlik Akademisi, Deniz Ticaret Filosu Akademisi ve Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Akademisi.

Şu an, Amerika’daki tüm yüksek öğrenim imkanlarını biliyorsunuz. Bir sonraki yazıda Amerika Yüksek Öğrenim Sisteminde “kolej kabul oyunu” hakkında konuşacağız. Aynı zamanda Amerika’nın en prestijli okullarına girmek için gereken altın kuralları tartışacağız.

Çevirmenin notu: Amerika’da kolej ve üniversite terimleri zaman zaman birbirlerinin yerine kullanılsalar da farklı anlamlar içeriyor. Daha dar bir alanda eğitim veren ve sadece lisans eğitim programı olan okullar “kolej” olarak adlandırılırken lisans ve lisans üstü eğitimleri olan, birden çok fakültesi olan okullar “üniversite” olarak adlandırılıyor. Bazı üniversitelerin içinde kolejler de var. Ancak her kolej bir üniversiteye bağlı değil. Bazı okullar üniversite olmalarına rağmen isimleri gelenekselleşmiş olduğu için “kolej” kelimesini kullanıyorlar. Hem kolej hem de üniversite devlete ya da özel bir kuruluşa ait olabiliyor. Kolejin eğitimi daha kolay üniversitenin eğitimi daha zor gibi bir ayrım yok. Bazı kolejlerin lisans üstü eğitim programları da olabiliyor.

Çeviri; Bingül UZEL

 


Dr. Olcay Yavuz

Assistant Professor & Program Coordinator
Educational Leadership & Policy Studies Department
Southern Connecticut State University, America
yavuzolcay@gmail.com

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sponsor Bağlantılar