Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

02.06.2017
875
Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üniversiteye hazırlık döneminin en stresli dönemi olan tercih zamanına geldik.

Artık emeklerinizin sonucunda okumak istediğiniz bölüme ve üniversiteye karar verme zamanı.

Tercih döneminde çevrendeki birçok kişi kulaktan dolma bilgilerle gerek bölüm gerekse şehir tavsiyelerinde bulunacaktır.

Fakat burada dikkat etmen gereken nokta her şeyden önce kendinin ne istediğini belirlemen. Ailenden birileri veya çevrenden birileri hiç fark olmadan sana verdikleri tavsiyeleri kendi süzgecinden geçir ve eğer mantıklı değilse kabullenme. Baskı kurma noktasına kadar gelebilirler fakat yinede yılmadan kendi hayalin için savaş ve tercihlerini de bu doğrultuda yap.

Fakat buradan çıkaracağın sonuç çevreni hiç dinlememek olmasın çünkü çok mantıklı yaklaşımlarda olacaktır bu yüzden gelen tavsiyeleri önce araştır sonra yargıla.

Belki farkındasınız belki değil fakat bu süreçte alacağınız kararlar yakın zaman olarak üniversite hayatınızı uzun zaman olarak belkide hayatınızı etkileyecek.

Bu yüzden olabildiğince sağlam adımlarla gideceğiniz bölüm, üniversite ve şehri araştırmalısınız.

Bunun için izleyeceğiniz en kısa yolu internetteki videolar; gerek bölümler gerek üniversiteler hatta gerekirse şehirler hakkında dahi bilgiler bulabilirsiniz.

Araştırma yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz fakat bu süreçte sizi düşüncesizce olumsuzluğa itecek olan birçok kişi olabilir.

Bunların başında da maalesef üniversite okuyanlar geliyor.

Üniversiteye hazırlanan sınıflara ziyaretime gelen eski mezunları, üniversite öğrencilerini sokuyorum ama “düzgün konuşun” içerikli uyarılarla.

Özellikle Facebook gruplarında ve ekşi sözlükte yeni adayların gözünü korkutup kendi üniversitelerinin hemen hemen hiçbir şeyini beğenmeyen bu kişileri çok fazla muhatap almanızı önermiyoruz.

Bunun yerine üniversitelerin gruplarında ki kişilerle birebir iletişime geçip mümkünse telefonla konuşun.

Ya da çevrenizde ki tanıdık kişileri bularak sağlıklı bilgiler almaya çalışın.

Sınav döneminde hemen hemen herkesin “kanka beraber aynı şehirde okusak ne güzel olur yaa” gibi cümleler kurduğu birileri vardır.

Fakat tercih döneminde bu söylenenleri unutun.

İlk madde de dediğimiz gibi ilk olarak önceliğinizi kendinize vermelisiniz.

Çünkü bu seçimi muhtemelen hayatınızda bir defa yapacaksınız ve etkisi çok büyük olacak.

Bu yüzden sadece sevdiğiniz kişi ile veya arkadaşınızla aynı şehirde okumak adına sakın tercihlerinizden taviz vermeyin. Hem bu seçimlerle arkadaşlığınız veya aşkınız (aşk bitebilir belli olmaz) bitmeyecek hemde uzun süre görüşmemenin verdiği özlemle daha sıkı birbirinize bağlanacaksınız.

Uzun lafın kısası bu konu hakkında önceliğinizi kendiniz olarak belirleyin.

Hemen hemen herkes İstanbul, İzmir veya Eskişehir gibi öğrencilere fazlası ile hitap eden şehirlerde okumak ister fakat bundan öncesi sizin için hangi bölümü okuyacağınız olmalı.

Eğer okuyacağınız bölüme sağlıklı bir şekilde karar verdiğinizi düşünüyorsanız ardından başarısı sıranıza göre şehrinizi yada daha doğrusu üniversitenizi seçebilirsiniz.

Öğrencilerin üniversite tercihi yapmalarını önermiyorum.

Asıl olan bence her zaman meslektir. Her ne kadar tercihler döneminde bunun tersini iddia eden UZMANLAR olasa da.

Okul 4 sene 5 sene hadi 6 sene sürecek… ama mesleğiniz ömür boyu, emekli olana kadar, 65 yaşına kadar sınıf kabul edersek 40 sene sürecek. 40 sene 4-5 sene ile değişilmez.

Diploması bir şekilde değerli kabul edilen üniversiteler için bile durum aynı. O üniversiteleri kazanmanızı elbette isteriz ama asıl olan her zaman meslektir.

Hemen hemen her yıl gerek puanlar gerekse başarı sıralamaları çok değişmese de bazı yıllar özellikle bazı bölümlerde geçmiş yıllara nazaran uçurumlar kadar fark olabiliyor.

Bu yüzden tercihlerinizde sırf çevrenizde ki kişiler istiyor diye veya “zaten burası olmazda yazayım” kafası ile hareket etmeyin.

Dikkat et her sene bunu yapan binlerce öğrenci bu yazdıkları yeri kazanıyor!!!

Sonra hocam ben burayı istemiyordum diye gelip ağlıyorlar.

EEEYYyyy öğrenci ben mi yazdım orayı, istemiyorsan yazma o zaman silah mı dayadık kafana. Gideceksin okuyacaksın paşa paşa.

Ya da tekrar hazırlanacaksın ama OBP’nin yarısı gidecek.

İstemediğiniz bölüm veya şehre tercihlerinizde yer vermeyin.

Unutmayın tercih hakkınızın hepsini doldurmak zorunda değilsiniz.

Ayrıca tercih yapanın değil kazananın puanı kırılır. bir sonraki sene tekrar hazırlanmayı göze alıyorsan puanının kırılmasını göze alma ve ona göre tercih yap.

Gidip okuyacağın yerleri yaz.

 

YAZAR BİLGİSİ
Psikolojik danışman ve rehber öğretmen 2004 erzurum pdr mezunu 2007 bahçeşehir üniversitesi eğitim yönetimi yüksek lisans çeşitli özel ve kamu kurumlarında (dershane, üniversite, ilkokul, ortaokul, lise, meslek lisesi) rehber öğretmen olarak çalıştım halen sınavlı bir devlet anadolu lisesinde rehber öğretmen olarak görev yapıyorum, rehber öğretmen olarak emekli olmak kariyer hedefim. öğrencilere kariyer belirleme ve sınavlar konusunda yardımcı olmaya çalışıyorum. bir erkek ve bir kız babasıyım  
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.