Akran Zorbalığı Dokümanları

Akran Zorbalığı Dokümanları

ZORBALIK NEDİR?

Zorbalık insanların birine karşı bilerek kaba davranması ya da ona zarar vermesidir. Zorbalık herkesin başına her yaşta gelebilir, okulda, oyun alanında, evde, internette. Birisi sizi itebilir, size vurabilir, sizinle dalga geçebilir, eşyalarınızı alabilir, size lakap takabilir, sizi bilerek görmezden gelip dışarıda bırakabilir ya da farklı olduğunuz için sizle dalga geçebilir.

Zorbalık önemsiz değildir. Zorbalığa uğruyorsanız bu sizin hatanız değildir.

NELER OLDUĞUNU BİRİLERİNE ANLAT

Zorbalık asla birinin sessizce açı çekmek zorunda olduğu bir şey olmamalı. Bunu hemen güvendiğiniz birine anlatın, bu kişi bir arkadaş, öğretmen, aklı hocası ya da güvenilen bir yetişkin olabilir. Yalnız değilsiniz ve zorbalığa uğruyorsanız ya da diğerlerinin zorbalığa uğradığını görüyorsanız birine anlatmak çok önemlidir.

ARKADAŞ CANLISI OL

Zorbalığa uğrayan ya da zorbalık yapan biri de arkadaşa ve desteğe ihtiyaç duyar. Herkese karşı arkadaş canlısı olmak için fırsatlar yarat.

CESUR OL VE SUSMA

Karakterinize güvenin ve arkadaşlarınızı zorbalığa karşı durmaları ve bunu durdurmaları için cesaretlendirin, bunu yaşayanın siz ya da başkası olması önemli değil. Bu konudan konuşmanız sizin ispiyoncu olduğunuz anlamına gelmez. Birisine yardım ederek iyi bir şey yaptığınızı unutmayın.

Zorbalığın sadece komik olduğunu düşünsen de, zorbalığa uğrayan çocuklar korkar ve üzülür. Birşey hakkında üzgün ya da kızgınsanız,başkalarını sorumlu tutmak yerine bu konu hakkında konuşun.

Akran Zorbalığı Pano -1- [ INDIR ]
Akran Zorbalığı Pano -2- [ INDIR ]
Akran Zorbalığı Sunum -3- [ INDIR ]

Akran Zorbalığı Pano -4- + Sunum + Video [ INDIR ]

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.