İnsanlar neden aldatır ?

01.05.2017
1.158
İnsanlar neden aldatır ?


İnsanlar Neden Aldatır?

Aldatan insanlar yaptıklarını açıklarlarken bir şekilde bunu kendi içinde tutarlı ve mantıklı bir sistemle savunurlar. Bu savunmalarda, “herkesin baktığı birileri vardır, fırsat bulduğunda değerlendirir”, “sen yeterince iyi/ilgili/anlayışlı eş/sevgili olsaydın ihtiyacım olmazdı”, “sadece sohbet ediyoruz, o sayılmaz, zaten ilk o yaklaştı” gibi genellemeler ve dışarıya sorumluluk atan ifadeleri görmek olasıdır. Peki gerçekten sebepler bunlar mıdır yoksa başka ortak özelliklerden de bahsedebilir miyiz?

Olgun Olmamak

İlişkide sorumluluk sahibi olmamak olarak da görülebilir. Karşınızdaki kişi ilişkide bağlılığın sorumluluğunu alamayacak olgunlukta olabilir. Diğer konularda gösterdiği olgunluğu hayatının bu kısmında göstermiyor olabilir. Ayrıca yaptıklarının sonuçlarını öngörmeyecek bir tutumla yaşıyor olabilir.

Başka Alışkanlıklar

Karşınızdaki kişinin sağlıklı karar almasında zorlanmasını destekleyen kişisel problemleri olabilir. Alkol/madde kullanımı ve dürtüsellik gibi sorunları olan kişiler karar verirken daha az sürücü koltuğunda dururlar, daha çok akıntı nereye gidiyorsa onu takip ederler.

Özgüven Eksikliği

Karşınızdaki kendisine güvenmiyor olabilir veya kendinde gitgide beğenmediği özelliklerin arttığını görüyor olabilir. Böyle durumlarda kişiler bununla baş edemeyip ek onay arayışına girebilirler. Başkaları tarafından da beğeniliyor olmayı daha iyi hissetmeye vesile edebilirler.

İlişkiyi Bitirme İsteği

Karşınızdaki ilişkinize bitti gözüyle bakıyor ve kendisine yeni birisini arıyor olabilir. Sizinle de yüzleşmekten kaçınmış olabilir.

Geçmişten Kalan Bağlanma Sorunları

Kişinin eski yaşantılarından gelen ilişki izleri bugünkü davranışlarını yönlendiriyor olabilir. Karşınızdaki ilişkilerde karşımdakine güvenemem, zaten zarar görmek kaçınılmaz, ilişkiler bitmelidir gibi farklı inançlara sahip olabilirler. Bunlar ise zamanla kendisini daha belirgin hale getirebilir.

Bencillik

Kendi kişisel faydasını ve çıkarlarını her zaman öne koymayı tercih ediyor olabilir.

Gerçekçi Olmayan Beklentiler

İlişkinizden ve sizden ulaşılması zor/imkansız beklentiler içine girmiş olabilir. Sizin 7/24 mutlu/eğlenceli/hevesli olmanızı bekliyor, sevgilisi/eşi hakkında kanun gibi gördüğü zorunluluklara sahip olabilir. “benim sevgilim/eşim … olmalıdır” formunda yargıları çok sayıda ise bu kalıba da sizi oturtamadıkça ilişkiden memnuniyetsiz olacaktır.

İnsanların çeşitliliği sınırsız olduğundan bu sebepler de arttırılabilir. Ancak bazı yaygın olanları sizlere sunmaya çalıştım.

Kendinize İyi Bakın.

 

 

Fuat Can Çalışkan
Uzman Psikolojik Danışman
caliskan.fuatcan@gmail.com

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.