Toc-Toc Film analizi

09.10.2018
7.660
Toc-Toc Film analizi


TOC TOC- FİLM ANALİZİ

Film Adı: Toc Toc (OKB OKB)

Vizyon Tarihi: 6 Ekim 2017

Yapımı: İspanyol

Tür: Komedi

Süre: 90 dk

Karakterler:  Emilio, Blanca, Ana Maria, Lili, Otto, Federico, Tiffany

Obsesif kompulsif bozukluğu olan Emilio, Blanca, Ana Maria, Lili, Otto ve Federico bir danışmanlık ofisine başvurarak randevu alırlar. Randevu saati gelen Blanca danışmanlık ofisine gider. Ofise gittiğinde terapistin henüz gelmediğini söyleyen görevli, Blanca’ yı bekleme salonuna alır. Olaylar işte tam bu noktada gelişmeye başlar. Bekleme salonunda oturan Federico, dürtülerini kontrol edemeyerek, anlık müstehcen ifadeler içeren kelimeleri söylerken Blanca söylenenleri üzerine alınır ve ofiste tartışmaya başlarlar. Tam bu sırada diğer karakterler de sırayla ofise gelirler. Randevu saatlerini birbirlerine sorduklarında tüm danışanlara aynı saate randevu verildiği ortaya çıkar. Terapistin uçağının geciktiğini söyleyen görevli danışanlara salonda beklemelerini söyler.

Danışanlar bir süre sonra beklemekten sıkılırlar ve sohbet etmeye başlarlar. Her biri ne tür rahatszılığı olduğunu –başta direnç gösterseler de- anlatmaya başlarlar. Blanca el yıkama problemi olduğunu, Ana Maria kontrol etme takıntısı geliştirdiğini, Otto düz çizgilere basamadığını, Federico dürtüsel konuşmalar yaptığını, Emilio çok karmaşık matematiksel işlemleri zihninden yapabildiğini ve buna engel olamadığını, Lili her söylediğini iki kez tekrarladığını anlatır. Bu sohbet ortamı bir anda grupla psikolojik danışmadaki ‘kendi kendine yardım grubu’ na dönüşür. Grupla psikolojik danışmanın bireye hissettirmiş olduğu koşulsuz destek danışanlara problemleriyle yüzleşmeleri konusunda cesaret verir. Sırayla her bir danışanın problemi üzerine çalışırlar. Ve film sona ererken terapist hala ortada yoktur ya da … (spoiler!)

İspanyol yapımı olan düşük bütçeli fakat sıcacık, tiyatro tadında olan bu filmi izlediğinizde hem çok eğlenecek hem de grupla psikolojik danışmadaki grubun iyileştirici gücünü göreceksiniz. Keyifli seyirler.

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.