Öğretmenlikte Mesleki İtibar

04.12.2017
1.156
Öğretmenlikte Mesleki İtibar

 

Öğretmenlikte Mesleki İtibar

2015 yılında “Türkiye’de Çalışma Yaşamı ve Mesleklerin İtibarı” konusunda 32 ildenseçilen örneklem grubuyla İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Lütfi Sunar tarafından bir çalışma yapılmıştı. Araştırma da ilk önce,iyi bir işte aranan özellikler belirlenmeye çalışılmış, buna göre iyi bir iş için iyi bir ücret, iş garantisi, iş güvenliği, az stres, uygun çalışma saatleri, toplumdaki saygınlık, başarı hissi, yeni beceriler kazandırma gibi özellikler tercih durumuna göre sıralanmıştı. İyi bir iş denilince “iyi bir ücret”  en çok tercih edilen olmuştu.

İkinci kısımda Mesleki itibar sıralaması yapılmış; en itibarlı meslek, %88’ letıp doktorluğuolurken; 2. sırada üniversite profesörü ; 3.sırada hakim ve 4 sırada öğretmenlik mesleği yer almıştır. Sonrası, diş hekimi, general, vali, yüzbaşı, büyükelçi, mimar, eczacı…vs diyemesleklerintoplumsal itibar sırası belirlenmişti.Yine aynı dönemlerde,uluslar arası 60 ülkede, 61bin kişiyle yapılan mesleki güvenilirlik çalışmasında; en güvenilir meslekler anketi sonucunda öğretmenlik mesleği, uluslar arası boyutta da  %86 güvenilirlik göstergesiylebirinci sırada yer almıştı ( Bu araştırmada politikacılar %17 ile en az güvenilir grup).

Benzer araştırmalarda sonuç hep aynıdır.Yani öğretmenlik bir meslek olarak hangi çalışma yapılırsa yapılsın, toplumda itibarı yüksek; güvenilir bir meslektir. Mesleki tercih sıralaması yapılırken ücret ön plan çıksada, itibar ve güvenilirlik sıralamasında ücretin ön plana çıkmadığı da bir gerçektir.  Yani mesleğin maddi geliri ile itibarı arasında öğretmenlik mesleği için doğrudan bir ilişki yoktur.

Kavram olarak bakıldığında itibar, saygınlıktan gelir. Güvenilir ve değerli olma durumudur. Mesleki itibar da yine saygı duyulan, değer gören ve en çokta güven duyulan anlamındadır. Güven ve itibar kavramları bir meslekte iç içedir.

Son dönemlerde “itibarsızlaştırma”kavramı çok gündemde…Mesleği itibarsızlaştırma..Bu mümkün müdür diye düşünmek gerekir. Birileri bir mesleğin itibarını düşürebilir mi yada itibarsızlaştırabilirmi ? Doğrudan olmasa da, dolaylı yollarla kısmizararlar verilse bile,bir mesleğin itibarının düşürülmesi dışarıdan çok,mesleğin içinde çalışanlarla olacak bir şeydir. Yani meslek çalışanları belli bir itibarı sağlamış ve onun korunumu için de gerekli hassasiyeti gösterdiklerinde, dışarıdan gelecek saldırıların mesleği itibarsızlaştırma amacına ulaşacağını düşünmüyorum.

Çünkü,itibar, meslekten önce kişiye yöneliktir. Kişinin davranışlarına, karakterine ve insani vasıflarına karşı geliştirilen düşünsel bir tutumdur. Yani kişinin çevresine yaydığı algılar ve kanaatler toplamıdır.

İtibar elde etmiş bireylerin oluşturduğu grup, yada yaptıkları iş, itibarlı mesleği oluşturur. Yapılan işle ilgili o işin gereklerine uygun tutum ve davranışlar sergilendiğinde, o vasfa uygun olunduğunda, toplumda itibar görür ve itibarlı bir meslek olur. İtibarı kişiler, davranışlarıyla;kazanarak elde ederler. Bu nedenle itibar verilmez, emek verilerek alınır.

Öğretmenlik mesleği, özünde  fazlasıyla itibarlı bir meslektir zaten..Bize itibar edin, itibar gösterin veya itibarımızı zedelemeyin gibi, medyatik yorumları,bu kavramının içeriğine ters buluyorum. Önemli olan öğretmenlerin, mesleğin değerini düşürmeyecek davranışlarıdır. TessGerritsen deyişiyle “İtibar kırılgan bir şeydir; bir ince çatlak onu paramparça eder” bu yüzden onu korumak önemlidir. Öğretmenler gerekli hassasiyeti gösterdiklerinde hiçbir kişi yada kurum bu mesleğin toplumsal itibarını zedeleyemez.Öğretmenlerin sağlam bir karakter yapısıyla,etik bir duruş içinde görevlerini sürdürmeleri,meslekiitibarlarını korumak için yeterlidir.

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.