Hayalleriniz hedefleriniz olsun

09.12.2016
6.488
Hayalleriniz hedefleriniz olsun

Belki spora başlamak, zayıflamak veya bir kitap yazmak istiyorsunuz. Herkesin mutlaka gerçekleştirmek istediği bir hayali veya hayalleri vardır. Peki sizin ulaşmak istediğiniz hedefleriniz nelerdir? Her zaman yapmak isteyip ama adım atmaya çekinmenizin sebepleri vardır. Hayalinizi gerçekleştirmek için azim ve isteğe ihtiyacınız var. Kimi zaman kurduğumuz hayallerin büyüklüğü onları ulaşılmaz hale getirir. Oysa küçük adımlarla kurduğunuz o büyük hayallere ulaşmak sizin elinizde. İşte bu üç adımla gerçekleştirebilirsiniz.

Birinci adım: ön araştırmanızı yapın.

Büyük veya küçük diye ayırt etmeden hedeflerinizi bir kağıda yazın. Bunu yaparken endişelerinizi ve korkularınızı bir kenara koyun ve sadece kalbinizden geçenleri yazın. İçinizde kalmış bir hayal vardır. Belki hayatınızdan çok memnunsunuz ve hedefim yok diyorsunuz. Değiştirmek veya yapmak istediğiniz bir şey olmayabilir ama iyi düşündüğünüzde mutlaka ufak bile olsa bir şey vardır. Belki çocukluğunuzdan eskilerde kalan bastırılmış bir hayaliniz vardır. Unutmayın başarmak için önemli olan sonuç değil, başardığınızda size hissettireceği başarmışlık duygusu. Bunu düşünerek yola çıkarsanız aslında yapmayı arzuladığınız bir hayaliniz ortaya çıkacaktır.

İkinci adım: korkularınızın farkına varın.

Kalbinizi dinleyip hedefler koyduğunuzda, sizi engelleyen sebepler ne? Sebep üretmek kolay olsa da, bunların farkına varmak zor olabiliyor. Korkular biz onlara izin verdikçe hayatımızda yer alabilirler. Eğer korkularınıza var olma alanını kısıtlarsanız, kaybolurlar. Bunu yapabilmek için özgüven temel kuraldır. Kendiniz ile ilgili ölümsüz düşünceleri ölümlü hale getirip, özgüven sorunuzu çözebilirsiniz. Korkularınızın üzerine gitmezseniz, başaramayacağınızı da bilemezsiniz. Bunu tecrübe etmek için kendinize izin verin. Başaramazsanız bile denemiş olmak özgüveniniz için büyük bir adım.

Üçüncü adım: şimdi başlayın.

Hayaller gerçekleşince güzelleşir. Sizde gerçekleştirmek için çabalayın. Olumlu düşünmek motivasyon ve özgüveniniz için önemli bir adımdır. Lakin hayal kurarken gerçeklikten uzaklaşmamak gerek. Gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan şeyleri tespit edin. Mesela başardıktan sonra hayatınızda neler değişeceğini düşünün. Hayalinizi zihninizde yaşayın ve hedefiniz haline getirin. Bu şekilde hayal ile gerçeği ayırmak sizi planlı ve programlı ilerlemenizi sağlar, mantıklı yollar keşfeder ve hedefe ulaşmanız kolaylaşır.

Unutmayın başlamak başarmanın yarısıdır. Ertelemek sadece zaman kaybı.

Seren Kartal

Psikolog ve Rehber Öğretmen.

kartalseren@gmail.com

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.