Zeka oyunları ne işe yarar?

Rehberlik Servisi
2.840 Görüntüleme - Mart 17, 2017
Sponsor Bağlantılar
Örnek Resim

 

ZEKÂ OYUNLARI NE İŞE YARAR?

Modern dünya çocuğu ve çocukluğu taş duvarlar arasına hapsetti. Artık çocuklar çocukluğunu yaşayamıyor, yaratıcılıklarını geliştirecek ortam bulamıyorlar. Sosyal, fiziksel ve zihinsel anlamda bazı becerilerimizi kaybediyoruz. İletişim çağında iletişimsiz kalan aile ortamlarında yaşamaya başladık. Çocuklar anne-babalarıyla değil elektronik cihazlarla vakit geçiriyor. Bu durumun olumsuz sonuçları toplumumuzda gözlemlenmeye başladı bile.

Peki, biz ne yapmalıyız? Çocuklarımızın yaratıcılığını, kreatif düşünme becerilerini geliştirmek için, sosyal anlamda iletişimi kuvvetli hayata hazır bireyler yetiştirmek için biz ne yapmalıyız?

Son günlerde yükselen bir trend gösteren zeka oyunları bize bu konuda yardımcı olabilir aslında. Zekâ oyunları sadece planlama, organizasyon, dikkat, odaklanma, ayırt etme, öngörü vb. gibi zihinsel becerileri geliştirmekle kalmaz. Aynı zamanda başladığı işi sonunu kadar devam ettirme, azim, empati, direnme, mücadele etme gibi kişilik gelişimi ile ilgili faktörleri kazanmamızı da sağlar. Zekâ oyunları aile bireylerinin yalnızlaştığı çağımızda aile bağlarının kuvvetlenmesine de yardımcı olabilir. Ailecek oynanan zekâ oyunlarıyla aile fertleri birbiriyle daha fazla kaynaşacak ve sosyal zekâsı yüksek bireysel yetişecektir.

Zekâ oyunları dünyanın tanıdığı bizim ise yeni yeni tanımaya başladığımız bir kavram.2012 yılında zekâ oyunlarının seçmeli ders olarak milli eğitim müfredatında yer almasıyla bu kavrama iyice aşina olmaya başladık. Modern dünya zekâ oyunlarını nasıl ve ne amaçla kullanıyor? Zeka oyunlarını eğitim sistemlerine nasıl entegre etmişler? Bu sorularla ilgili pek bilgimiz yok mesela… İşte bugün bu sorulara ve biz okullarımızda zekâ oyunları nasıl kullanabiliriz, sorusuna cevap aramaya çalışacağız.

1.Zekâ oyunlarının bir öğretim aracı/metodu olarak kullanılması

Birçok zekâ oyunu öğretmenlerin dersleri anlatırken kullanabileceği araç olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin, kelimelerin doğru yazımının pekiştirilmesi için anagram, yeni kelimeler öğretmek amacıyla scabble, sayıları öğretmek için sudoku, zihinden hesaplama yaptırmak istiyorsak kakuro, kendoku gibi zekâ oyunlarını kullanabiliriz.

  1. Zekâ oyunlarının bir oryantasyon aracı olarak kullanılması

Özellikle okula yeni başlayan öğrenciler için sınıfça veya gruplar halinde oynanan zekâ oyunları oynamaları uyum süreçleri açısından faydalı olacaktır.

  1. Zekâ oyunlarının bir ilgi/yetenek ölçeği olarak kullanılması

Zekâ oyunlarının hepsi bireyin belli alanlarda gelişimini sağlar. Bazı öğrenciler bir zekâ oyununda başarılı olurken, bazıları o oyunu anlamakta ve oynamakta güçlük çekebilirler. Bu bireysel farklılıklara işaret etmektedir. Zekâ oyunlarının geliştirdiği alanları iyi bilenler, bireylerin yetenek ve ilgileri konusunda yordamalarda bulunabilmektedirler.

  1. Zekâ oyunlarının bir hafızayı güçlendirme aracı olarak kullanılması

Zekâ oyunları bireylerin bellek gelişimine de katkı sağlamaktadır.

  1. Zekâ oyunlarının bir hobi olarak kullanılması

Genelde insanlara hobileri sorulduğunda kitap okumak ve müzik dinlemeyi söylemektedirler. Bunları ne kadar yaptığımızda tartışılır ancak günümüzde zekâ sporları da bir hobi olarak toplumda yayılmaya başlamıştır.

  1. Zekâ oyunlarının profesyonel alan olarak görülüp oyunculuğa hazırlık olarak kullanılması

Birçok zekâ oyununun ulusal ve uluslararası turnuvaları gerçekleştirilmektedir.

  1. Zekâ oyunlarının akademik başarıyı yükseltecek araç olarak kullanılması

Birçok zekâ oyunu okul derslerinin istediği kriterleri sağlayacak gelişim alanlarını desteklemektedir.

  1. Zekâ oyunlarının duygusal ve sosyal gelişim aracı olarak kullanılması

Özellikle ikili, dörtlü ve grupla oynanan zekâ oyunları bireylerin duygusal ve sosyal gelişimini desteklemektedir.

  1. Zekâ oyunlarının dikkat geliştirme aracı olarak kullanılması

Son yıllarda gelişen teknolojiye paralel olarak çocukların dikkat seviyeleri de azalmaya başlamıştır. Zekâ oyunları öğrencilerin dikkat seviyesini arttırmak amacıyla da kullanılabilir.

  1. Zekâ oyunlarının dil gelişim aracı olarak kullanılması

Küçük yaş çocukları için kullanılan zekâ oyunları onların sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimine katkıda bulunmaktadır.

 

Sabri DAŞO
Psikolojik Danışman
sabridaso@gmail.com

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sponsor Bağlantılar