Amerika’da Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi

18.04.2017
2.804
Amerika’da Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi


AMERİKA’DA YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA EĞITIMI

Bu yazının amacı lisans öğrencilerinin Amerika’daki master ve doktora programlarına başvuru sürecine hazırlanmalarına yardımcı olmaktır.

Günümüz dünyasında birçok prestijli iş, yüksek lisans ya da doktora derecesi istemektedir. Yüksek lisans ya da doktora mezunu olmak uzun yıllar süren zorlu bir mücadele olarak bilinse de sonunda bireyler kendi alanlarında uzmanlaşmakta, kariyer ve finansal hedeflerine ulaşmaktadırlar.

Eğer Amerika Birleşik Devletlerinde yüksek lisans ya da doktora yapmak istiyorsanız aşağıdaki 20 adımı takip etmeniz gerekmektedir.

 1. adım: Duygusal anlamda hazır olmak ve iç motisyon: Yüksek lisans ve doktora başvurularında en önemli adım bu adımdır. Önemli bir zaman ve çaba harcayacağınız bir döneme girmeden önce zihinsel ve duygusal anlamda karşılaşabileceğiniz tüm zorluklara hazır olmanız gerekmektedir.
 2. adım: Maddi hazırlık: Amerika’da lisans üstü eğitim veren kurumlar çok pahalıdır (Yüksek lisans 36 kredi=36.000$, doktora 72 kredi= 72.000$). Bu rakamın üstüne konaklama, ulaşım, yeme-içme ve kişisel harcamalar da eklenmelidir. Özellikle ABD vatandaşı olmayan öğrencilerin birçok maddi ilkyardımı olmadığı için harcamaları çok daha fazladır. Bu nedenle, öğrencinin ulaşabileceği tüm maddi kaynaklara ulaşabilmesi çok önemlidir. Lisans üstü eğitimini tamamlamak için bir öğrenci 1-öğretim asistanlığı, 2-araştırma asistanlığı, 3-öğrenci çalışan, 4-lisansüstü asistanlığı, 5-labaratuvar, proje asistanlığı, 6-ufak ücret karşılığı yapılan işler, 7-yarı zamanlı ya da tam zamanlı işlerde çalışmak gibi seçenekleri kullanmaktadır.
 3. adım: Zamansal hazırlık: Birçok lisansüstü öğrencinin aile ve iş hayatı vardır. Ama belli zaman dilimlerini eğitime ve ödevlere ayırması çok önemlidir.
 4. adım: Araştırma konusunu keşfetmek: Yüksek lisans ve doktora programlarının en önemli parçalarından biri araştırmadır. Bu nedenle adayların başvuru sürecinden önce kendilerine olası araştırma konularını belirlemeleri gerekmektedir. Unutmayın; araştırma odağınızı her zaman değiştirebilir ya da revize edebilirsiniz.
 5. adım: Size en uygun lisans üstü programı ve üniversteyi araştırmak: Adayların kendi akademik beklentilerine ve araştırma konularına uygun okul ve programları araştırmaları gerekmektedir. Okulun coğrafi konumu, ücreti, akademik personelinin deneyimi, programın uzunluğu, başvuru koşulları, müfredat, program sıralaması, önceki yeterlilik belgeleri, burs olanakları, geçim giderleri, sosyal yaşam, güvenlik ve ulaşım gibi konular göz önüne alınmalıdır.
 6. adım: Destek ağınızı inşa edin: Yüksek lisans ve doktor başvurularınızda birçok detayla uğraşacağınızdan, başvuru sürecinde size rehberlik edebilecek hocaları belirmeniz çok akıllıca bir hareket olacaktır. Aynı zamanda üniversite internet sitelerini ve doktora programlarına online başvuru imkanı sağlayan güvenilir siteleri de kullanabilirsiniz. Örneğin ben bu yazı dizisini hazırlarken “wikihow” adlı internet sitesinden çokça faydalandım.
 7. adım: Yeteri sayıda orjinal transkriptiniz olsun: Başvuru aşamasında transkriptinize ihtiyaç duyacaksınız. Okulunuzdan bunu nasıl talep etmeniz gerektiğini bildiğinizden emin olun. Başvurularınızı uluslararası posta sistemini kullanarak yapacağınızdan zamanı oldukça verimli kullanmanız çok önemlidir.
 8. adım: Transkript değerlendirilmesi: Eğer uluslararası öğrenci iseniz Dünya Eğitim Hizmetinden (WES) yabancı transkript değerlendirme raporu almanız da çok akıllıca olacaktır. Bu sistem sizin diploma, transkript ya da derecenizin ABD denkliğini sağlayacaktır.
 9. adım: Lisans üstü kayıt sınavına (GRE) girin: ABD’deki birçok yüksek lisans ve doktora programlarına başvurmak için GRE puanınızın olması gerekmektedir. Başvuru aşamasının başında iyi bir GRE puanınız olduğundan emin olun çünkü eğer yeteri kadar yüksek değilse sınava yeniden girmeniz gerekebilir.
 10.  adım: TOEFL ya da IELTS puanı alın: Eğer uluslararası öğrenciyseniz TOEFL (Test of English as Foreign Language veya IELTS (International English       Language Testing System) dil sınavlarına girmiş olmanız gerekmektedir. Bu testler sizin ingilizce dil becerinizi ölçer ve okulların ingilizce eğitim programlarını takip edecek yeterliliğiniz olup olmadığını anlamasını sağlar. Her üniversitesinin belirlediği asgari puan farklıdır bu nedenle başvurmadan önce her                     üniversitenin puan koşullarını öğrenmeyi unutmayın.
 11. adım: Güçlü referans mektupları isteği: Yüksek lisans ya da doktora programlarına kabulünüzü sağlayacak bir diğer nokta da iki ya da üç tane güçlü referans mektubunuzun olmasıdır. Sizi iyi tanıyan ve sizin lisans üstü eğitimi için yeterliliklerini değerlendirebilecek hocalarınızdan mektup yazmalarını isteyin.
 12. adım: Yazı örneği seçin: Eğer koşullardan biriyse, adaylardan başvuru sürecinin bir parçası olarak yazı örneği hazırlamaları istenir. Eğer basılmış bir yazınız/makaleniz varsa yazı örneği için harika bir durumdur ama basılmamış makaleleriniz de kabul edilir.
 13. adım: Niyet mektubunuzu yazmak: Ben niyet mektubunun başvuru sürecinde en önemli kısım olduğunu düşünürüm. Mektubu yazmadan önce başvurduğunuz üniversitenin bu mektupta neleri istediğini kontrol etmeyi unutmayın. Mektubunuzda 1-akademik ve profesyonel geri planınızdan, 2-doktora programına hazırlık sürecinizden, 3-araştırma konunuzdan, 4-alana yapabileceğiniz katkılardan, 5-neden bu program için çok uygun olduğunuzdan bahsetmeyi unutmayın.
 14. adım: Kolej başvuru ücretini ayırın: Doktora başvuru ücretleri program başına 100$ civarıdır. Eğer 10 ayrı programa başvurmayı düşünüyorsanız 1.000$ ‘a ihtiyacınız olduğunu unutmayın.
 15. adım: Ağ bağlantıları, iletişim ve ilişkiler: Yüksek lisans ya da doktora programı başvurunuzu tamamlamadan önce programın bölümünü ziyaret etmek, açık tartışma oturumlarına katılmak akıllıca olacaktır. Uluslararası öğrenciyseniz program koşulları ve kayıt süreçleri hakkında telekonferans talep edebilirsiniz.
 16. adım: Online başvuru sürecini tamamlayın: Birçok üniversite, başvurudaki bazı temel detayları çevrimiçi başvuru sistemine yüklemenizi istemektedir. Net bilgi paylaştığınızdan emin olun. Aynı zamanda bazı üniversiteler referans mektuplarını da çevrimiçi sistem üzerinden talep etmektedirler.
 17. adım: Başvuru paketinizi gönderin: Son başvuru tarihinden önce başvuru evraklarınızın adrese ulaşacağından emin olacak şekilde postalayın.
 18. adım: Lisans üstü okul mülakatı: Birçok doktora programı resmi bir mülakatı da başvuru sürecinin bir parçası haline getirmiştir. Mülakarlar, araştırma konunuzu tartışmak, akademik araştırmacı olma potansiyelinizi göstermek ve gelecekteki bölümünüzle tanışmak için bir şanstır. Başarılı bir mülakat hayalinizdeki lisans üstü programına girmeniz için bir anahtardır.
 19. adım: Aktif bir şekilde süreci takip etmek: Başvuru süreçlerinin belki de en zor kısmı burasıdır. Doktora programlarının yeni öğrencilerini seçmesi bazen aylar sürebilir. Başvurunuzun takipçisi olmak ve gereken her şeyi yolladığınızı dair teyit almak akıllıcadır. Birçok okul e-posta ya da posta aracılığıyla kabul ya da red verdiğini bildirir. Her iki tarafı da düzenli takip etmeyi ihmal etmeyin.
 20. adım: Teşekkür notu: Başvuru yolculuğunuzda sizin adınıza gösterdikleri çaba için alıcıya teşekkür edin ve şükranlarınızı iletin.

Gördüğünüz gibi, ABD’de yüksek lisans ve doktora başvuruları oldukça karmaşık bir sürece sahiptir. Bu nedenle adayların başvuru aşamasında kısa ve uzun vadeli hedefleri olmalıdır. Kendilerine uygun olduğuna inandıkları programı bulduktan sonra gerekli koşulları sağlamak için kararlı ve inatçı olmaları, lise sonrası eğitimde deneyimli kişiler ve uzmanlardan gerekli destek ve rehberliği almaları gerekmektedir.

Çeviri ; Bingül UZEL

 


Dr. Olcay Yavuz

Assistant Professor & Program Coordinator
Educational Leadership & Policy Studies Department
Southern Connecticut State University, America
yavuzolcay@gmail.com

YAZAR BİLGİSİ
Olcay Yavuz, Ed.D. Associate Professor, Educational Leadership & Policy Studies Internship Coordinator, 6th Year Professional Diploma with 092 Certification Southern Connecticut State University
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.