Neden Psikolojik danışman olmalıyım ?

06.09.2017
3.826
Neden Psikolojik danışman olmalıyım ?

 

NEDEN PSİKOLOJİK DANIŞMAN OLMALIYIM ?

İnsanın meslek hayatında verdiği kararları uygulamadan önce sormaları gereken belki en önemli belki de sorması gereken tek sorunun kendisi için ‘neden’ bu kararı aldığıdır önemli olan ve vereceği cevaplar  yine kendisi için en iyi olan olmalıdır.  Kendisi için en iyi olan cevap nedir diye soracak olursanız bu yine kişiye bağlıdır. Çünkü insanlar hesap değildir sabit bir formülü yoktur. Her bireyin kendine ait bir problemi ve kendine özel bir çözümü vardır. Peki insan için iyi bir maaş getirisi olan mıdır kişi için en iyi iş yoksa maaşı kötü olsada mutlu olduğu işi yapmak mıdır. Ve hepimiz çok iyi biliyoruz ki bazen mutlu olacağımız işler yapsak bile dünyamıza yeterli gelmez. İnsanoğluyuz ya hep daha fazlasını isteriz elbet.

Büyüdükçe büyümek, arttıkça artmak. Ama unuttuğumuz detaylar olur; örneğin aracımızla hızla giderken  yolumuzdaki o küçük çukuru görmeyiz ve varacağımız yere yetişebilmek için o çukurdan sarsılarak hızlıca geçeriz. Aracımız belli hasarlar alır. Belki varacağımız yere ulaşırız belki de yavaşlamamız gereken yerde hızlandığımız için yarı yolda kalırız. Hatta daha fazla gidebileceğimiz kilometreler varken yolumuzda aracımız hasardan dolayı durmak zorunda bile kalabilir. Yani demem o ki hep daha fazlası değilde zamanı gelince fazlasını, zamanı gelince azını elde etmek için uğraşmalıyız ki gideceğimiz yol uzasın.

Peki şimdi biz neden psikolojik danışmanız veya benim gibi şuan öğrenci olanlar için neden psikolojik danışmanlık okuyorum? Bunun bana katkıları, artıları, eksileri nedir? Kendimden yola çıkarak başlıyorum ki insan insana muhtaçtır. İnsan insana yoldur, yolculuktur. Şu savaşların süregeldiği sosyal medyanın yaygınlaştığı dünyada insanlar birbirleri arasındaki iletişimi,yardımı, desteği hatta yüzyüze kavgayı bile unutmuş durumdadır. En basitinden yan yana oturan iki insan ellerinde bulunan telefonla birbirlerine söylemedikleri kelimeleri sosyal medyada yorum yaparak anlatıyolar. Halbuki birbirlerine söyleseler kulağın duyduğu beynin algıladığı o kelime insan vücuduna nüfuz edip sevgiyi işleyecek.  Sanmayın ki sosyal medyayı kötülüyorum. Hayır sadece eğer bu parmaklarımız orada bu sözleri yazacak yeteneğe sahipse dilimizde bu sözleri söyleyecek kadar cesur olmalı. Tekrar soruyorum neden psikolojik danışman olmalıyım?

Biz pdr servisi insanları değişik cihazlarla bağdaştırıp ellerine reçete tutuşturup onları ilaçlara mahkum etmez de o yüzden. insanı hayatla bağdaştırır insanı önce kendine sonra diğer insanlara döndürür. Yol ayrımında birden fazla seçenek varsa önünde bunun kendisi için en iyi olanı seçmesine bir nebzede olsa yardımcı olur. Neden psikolojik danışman olmalıyım? Çünkü insanlarla iletişim kurmalıyım onlara duymak istediklerini sanal dünyadan değil de gerçek dünyada yansıtmalıyım. Gittiği yollardaki tümseklerde yavaşlatmalı, dar vakitte hızlandırmalıyım. Neden psikolojik danışman olmalıyım? İnsanları yalnızlaştıran şeylerin farkına varmalarını sağlamalı onları kalabalıklaştırmalıyım.

Ben insanların psikolojilerinin rehberleri, seçenekler arasında kaldıklarında danışanları olmalıyım.

 

 

Sevde ÖZYÜREK
Psikolojik Danışman
Gs-sevde1905@hotmail.com

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.