Hayalinizdeki işe giden yol: Etkili mülakat teknikleri

24.12.2017
1.276
Hayalinizdeki işe giden yol: Etkili mülakat teknikleri


Hayalinizdeki İşe Giden Yol: Etkili Mülakat Teknikleri

Veliler, eğitimciler ve okul psikolojik danışmanları zaman ve eforlarının büyük bir kısmını öğrencilerin akademik, sosyal-duygusal ve kariyer gelişimine ayırmaktadır. Öğrencilerimiz uzun yıllarını üniversite mezunu olabilmek adına çalışarak geçirmektedir. Yine de hayallerindeki işe kavuşabilmeleri için iş görüşmelerinde üst düzey performans göstermeleri çok önemlidir.

Öğrencilerimizi test ve sınavlara hazırlarken onları etkili mülakat teknikleri hakkında da bilgilendiriyor muyuz?

Mülakatın Önemi:

Prestijli bir pozisyon için ortalama 500 başvuru olur. Hayalinizdeki işe sahip olabilmeniz için iş görüşmesinin her aşamasında çok etkin olmalısınız. Mülakat, işe seçilmeden önceki son adım olduğundan başarılı görüşme becerilerine hakim olmanız çok önemlidir.

Mülakat Türleri:

Tek bir pozisyona yüzlerce başvuru olduğundan iş verenler süreç içerisinde çeşitli mülakat türleri belirlemişlerdir. Yapılandırılmış/yarıyapılandırılmış, birebir/grup/panel, stres, telefon/kamera, bilgilendirici öğle/akşam yemekleri, geleneksel/davranışsal ve saatlik/günlük olmak üzere birçok mülakat çeşidi vardır.

Mülakat Öncesi Portfolyo Hazırlığı

Eğer bir mülakat daveti aldıysanız  bu demektir ki işverenin dikkatini çekmişsinizdir. Yine de içinde özgeçmişin, referansların, örnek işlerin, belli başlı başarıların ve ödüllerin olduğu bir portfolyo hazırlamalısınız. Olası ve beklenen mülakat sorularına hazırlanmak ve görüşmenin yapılacağı adresi önceden  mutlaka öğrenmek gereklidir.

Mülakat Günü

 • İş pozisyonu çağrısında yazan tüm kriterleri yeniden okuyun.
 • Portfolyonuzun tam olduğundan emin olun.
 • Şık, uyumlu ve sade giyinin (kemer, çorap, ayakkabı, takı vs birbiriyle uyumlu olsun)
 • Zamanında hatta 30 dakika öncesinde orada olun. Geç gitmek ya da çok erken varmak sorun olabilir.

İlk İzlenimiz Güçlü Olsun!

 • Vardığınızda kapıdaki görevliyi ve ofisteki herkesi selamlayarak kendinizi tanıtın.
 • Mülakati sizinle yapacak kişilerle tokalaşırken gülümseyin, göz kontağı kurun ve elini güven verecek şekilde tutun.
 • Unutmayın; mülakat boyunca en büyük bilgi sözel olmayan ifadelerden gelir.
 • Göz kontağını sürekli koruyun böylelikle güven ilişkisini de başlatmış olursunuz. İşi ne kadar çok istediğinizi karşınızdakine hissettirin.

Mülakat Soruların Cevap Verirken:

 • Kısa ve etkin karşılıklar bulmanız çok önemlidir.
 • Öznel değil nesnel olun. Sadece gerçekler hakkında konuşun.
 • DAES(Durum, Amaç, Eylem, Sonuç) tekniğini kullanın.
  • Durumu tanımlayın
  • Ulaşılması gereken Amacı tasarlayın.
  • Amaca ulaşmak için yapılması gereken Eylemleri oluşturun.
  • Eylemlerinizin Sonuçlarını anlatın.
  • Gülümsemeyi unutmayın 🙂

Yasal olmayan Sorular

Cevap vermek zorunda olmadığınız, yasal olmayan sorular size sorulduğunda bu sorulara cevap vermek zorunda olmadığınızı kendinizden emin bir şekilde dile getirin. (Irk, yaş, siyasi düşünce, din, medeni durum, cinsel yönelim, yakın zamanda hamilelik düşüncesi, çocuk sayısı, herhangi bir  yetersizliğin olup olmadığı vb)

Mülakat Biterken:

Mülakatın sonunda bir sonraki görüşme zamanı hakkında net bir bilgi alın ve telefon numaranızı doğru aldıklarından emin olun. Bu pozisyonu ne kadar çok istediğinizi ve neden en uygun aday olduğunuzu düşündüğünüzü mülakatın sonunda mutlaka yeniden belirtin.

Mülakattan Sonra:

Mülakattan hemen sonra teşekkür e-postası ya da kartpostalı gönderin. Her zaman olumlu bakış açınızı koruyun ve kendiniz için en iyi iş olanaklarını takip etmeye devam edin.

Destek ve Mentörlük

Bir uzmandan profesyonel destek almanın çok önemli olduğunu unutmayın. Eğer mülakata nasıl hazırlanacağınızı bildiğinizden emin değilseniz kendinize başarıya giden yolda size eşlik edebilecek kadar bilgili ve deneyimli bir mentör bulun.

Çeviri ; Bingül Uzel

 

YAZAR BİLGİSİ
Olcay Yavuz, Ed.D. Associate Professor, Educational Leadership & Policy Studies Internship Coordinator, 6th Year Professional Diploma with 092 Certification Southern Connecticut State University
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.