Niyet okumak ya da okumamak…

29.03.2023
1.812
Niyet okumak ya da okumamak…

Hepimiz zaman zaman niyet okuruz. Aklımızda bir anda oluşuveren düşünceler ya da hissettiğimiz duygular bizim istemsizce niyet okumamıza neden olur. Niyet okuyarak mevcut durumun daha hızlı anlaşılmasını sağlayacağımızı düşünürüz. Burada sorun; düşüncelerimiz veya duygularımız değildir. Sorun; onlara yüklediğimiz anlam ve onlar adına hareket etme şeklimizdir.

Niyet okumak yerine, olan olay hakkındaki olumsuz duygu ve düşüncelerimizi sadece fark etmek ve kabul etmek bize daha iyi gelir…

Bize en sık sorulan sorulardan biri, “Aklım kontrolden çıktığında nasıl durdurabilirim?” sorusudur. Zihnimiz bizi genellikle otomatik, yoğun ve kararlı bir şekilde kendine çeker. Biz farkına varmadan, aynı düşünceleri defalarca zihnimizde değerlendiririz.

Hepimiz, düşüncelerin yarattığı kısır döngüyü bozmak isteriz ancak etkili bir şekilde nasıl yapacağımızı bilemeyiz. Sonunda, duygu ve düşüncelerimizin yarattığı rahatsızlığı “azaltmak” için başka yollar buluruz. Bu yollar kısa vadede işe yarar ancak daha sonra daha fazla yoğunluk, rahatsızlık ve hayal kırıklığı ile yeniden ortaya çıkar.

Araştırmalar, olumsuz duyguları kucaklama yeteneğinin çok sayıda fayda sağlayabileceğini göstermiştir. Tüm duygularını yargılamadan kabul edenlerin olumsuzluk üzerine kafa yorma olasılıkları daha düşük, zihinsel deneyimleri bastırmaya çalışma olasılıkları daha azıdır. Tüm bunları yapabilmek, uyumlu bir bağlılık ve pratik gerektirir. Düşüncelerinizi, duygularınızı ve hislerinizi kabul etmeyi öğrenerek; öz-şefkat geliştirmek ve kendinizi en iyi benliğiniz olmak üzere güçlendirmek için, yavaş yavaş, rahatsız, savunmasız ve değerlerinizle uyumlu eylemlere bağlı olmaya istekli olan parçanızı büyütebilirsiniz…

Yıkıcı Düşünceler Aklınıza Geldiğinde Atmanız Gereken 8 Adım:

Zihnimiz bazen bizi sabote edebilirken, nöroplastisitemiz daha fazla iç gözlem, esneklik ve dikkat sağlar. Bu yıkıcı düşünceler ortaya çıktığında hangi adımların atılacağını bilmek faydalıdır:

Adım 1: Yıkıcı bir düşünceyle ilişkili düşünceyi ve duyguyu tanımlayın. (“Düşünüyorum…” “Aklım bana söylüyor…”). Bunun bir düşünce (görüş veya varsayım) olduğundan ve bir duygu (deneyim veya duygu) olmadığından emin olun. Sorular o kadar fazla duygu/etki getirmez, bu yüzden düşünmek veya sorgulamak yerine (“Benden nefret edip etmediğini merak ediyorum”) bir ifade biçiminde olduğundan emin olun (“Benden nefret ediyor”).

Adım 2: Düşüncenin kalitesini etiketleyin ve yüksek sesle söyleyin (örneğin, “yargı”, “endişe”, “suçluluk”).

Adım 3: Orijinal düşünceye sadık kalın. Zihniniz, bu orijinal düşünceye dayalı olarak başka düşünce ve duygulara dönüşebilir. Geri dönmeye ve orijinal düşünceyi tekrarlamaya devam edin. Düşünceye yanıt vermekten kaçının çünkü verdiğinizde ona güven verirsiniz ve bir yanıta ihtiyaç duyan daha fazla düşünceye sahip olma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Adım 4: Düşüncenin çağrıştırdığı şeye bağlanın. Düşüncenin, olumsuz bir çekirdek inanca (örneğin, yeterince iyi değilim), bir endişeye (örneğin, kabul edilmeyeceğim) veya eski bir anlatıya (örneğin, diğer insanların ihtiyaçlarının daha fazla olması) bağlanıp bağlanmadığını düşünün. benimkinden önemli, bu yüzden sadece dinleyeceğim ve konuşmayacağım). Muhtemelen sık sık düşündüğünüz ve kendinize söylediğiniz tanıdık ve tekrar eden bir düşüncedir, bu incitici, aşağılayıcıdır ve güveninizi ve kendinize olan inancınızı olumsuz etkiler.

Adım 5: Nazikçe ve şefkatle geçtiğini hayal edin. Bir bulutun üzerinden geçtiğini, bir su akışındaki bir yaprak olarak veya hayal etmek istediğiniz herhangi bir şeyi hayal edebilirsiniz.

Adım 6: Bedensel hislerinize ve bunun sizin için nelere yol açtığına dikkat edin. Başınızın üstünden ayaklarınızın altına kadar kısa bir vücut taraması yapın. Vücudumuzda çoğu zaman mücadele edebileceğimiz ve hakkında duygulanabileceğimiz stresi tutarız.

Adım 7: Zihni ve bedeni devre dışı bırakın. Sizi şimdiki ana geri gelmek için topraklama alıştırmalarını kullanın (örn. gördüğünüz beş şey, hissettiğiniz dört şey, duyduğunuz üç şey, kokladığınız iki şey, tattığınız bir şey). Nefesinizi düzenlemeye ve vücudunuzu rahatlatmaya yardımcı olacak nefes egzersizleri öğrenin.

Ve 8. Adım: Düşüncelerinizi ve duygularınızı kabul edin ve onaylayın ve besleyici bir jest sunun. Örneğin, “Test sonuçlarını beklerken endişeli hissetmem ve en kötü senaryoya gitmem anlaşılabilir. Zihnim öncelikle beni korumaya, hazırlamaya çalışıyor ve işler istediğim gibi olmazsa hayal kırıklığına uğramamı istemiyor.” Düşüncelerinizi ve duygularınızı kabul edip onayladıktan sonra, kendinize sarılmak için zaman ayırın, ellerinizle kalbinizi nazikçe okşayın veya yanaklarınıza veya başınıza sevgiyle dokunun.

Düşünceleriniz ve duygularınız neyse odur. Düşüncelerinize ve hislerinize direndiğinizde, bunlardan kaçındığınızda veya onları önemsemediğinizde, kendinizle bağlantınızı koparır ve reddedersiniz. Tüm düşünce ve duygulara açığız çünkü onlar sizin bir parçanız. Unutmayın; kabul edilmeye, onaylanmaya ve sınırsız bir şefkatle sarmalanmaya değersiniz.

https://www.psychologytoday.com/us/blog/being-your-best-self/202206/how-stop-your-mind-when-it-s-spinning-out-control?s=08

 

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’ ne girmiş, 2010 yılında yüksek onur derecesiyle mezun olmuş ve Prof. Dr. Turhan Oğuzkan ödülüne layık görülmüştür. Üniversite eğitimi sırasında Erasmus programı ile İsveç-Stockholm Üniversite’ sine gitmeye hak kazanarak 6 ay boyunca “Early Childhood Education” alanında eğitim almıştır. Maltepe Üniversitesi Gelişim Psikolojisi tezli yüksek lisans eğitimini 2012 yılında bitirmiştir. 450 saatlik MEB onaylı Aile ve Çift Terapisi eğitimi, Terapötik Kartlar Eğitimi, Kriz Müdahale Eğitimi, Çözüm Odaklı Terapi eğitimi, Mülteci Çocukların Topluma Uyumu Eğitimi, Özel Eğitimde Alternatif Öğretim Teknikleri, Çocuk Değerledirme Testleri, Sanat Terapisinin Erken Çocukluk Döneminde Kullanımı, Çocuk ve Ergenlerle Klinik Görüşme Teknikleri, İhmal ve İstismarda Aile ve Çocuğa Yaklaşım Eğitimi, Proje Döngüsü Yönetimi, Siber Zorbalık Eğitimi, Çocuk ve Ergenlerde Psikiyatrik Rahatsızlıkların Genel Tanımı Eğitimi, Yaratıcı Dramayla Grup Rehberliği Eğitimi, Dikkat Testleri Eğitimi, EMDR 1. düzey eğitimi katıldığı eğitimlerden bazılarıdır. Namık Kemal Üniversitesi´nde Davranış Nörobilimi alanında doktora programını 2022 yılında tamamlayarak "Nörobilim Doktoru" ünvanını alan Bingül Kemiksiz Uzel, farklı mecralarda yazdığı yazılara ek olarak rehberlikservisi.net sitesinde yazarlık faaliyetlerine devam etmektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.