Bakanlığın üvey evladı: REHBERLİK!

25.09.2018
1.276
Bakanlığın üvey evladı: REHBERLİK!

 

Evlerin arka odaları olur ya hani kullanılmayan atıl durumda olan eşyaların konulduğu işte bizi de Milli Eğitim aynen öyle kullanıyor. İdarecinin eline bırakıyor her şeyi. Rehberliğe önem veren biri ise çok güzel imkânlar sağlıyor yok değil ise nerede kullanılmayacak, depo gibi bir yer varsa “Hocam idare et!” veya “Takılırsın burada.” diyorlar.

Gerçekten rehberlik böyle bir şey mi? Yoksa bizim kendi öz anlayışlarımızda mı sıkıntı var?

Diğer branşlar gibi derse girmediğimiz için mi böyle çok problemle uğraşmak zorunda kalıyoruz?

Sözüm ona bize nöbet görevi getirmekle neyi amaçladı veya amacına ulaştı mı?

Her gelenin iki dudağının arasına bırakılmayacak kadar değerli bir görevi icra etmekteyiz. Bütün yapılan işlerde olduğu gibi bizim kendi paydaşlarımız arasında da işini çok iyi yapan ve yapmayan olabilir. Bu sadece rehberlikte olsa bizi dışlayabilir hatta eleştiri yağmuruna tutabilirsiniz. Bunları yapmadan önce bize okları çevirmeden sınıf kapılarını bir aralayıp bakmanızı tavsiye ederim. Temel problemin bizde olmadığını anlayacaksınızdır.

Gelelim aynı eksende başka bir konuya; son zamanlarda alanımıza çok saldırı yapılmaktadır. Birçok bölüm basit eğitimlerle alanda ataması yapılıyor veya özel eğitim kurumlarında çalışması sağlanıyor. Üstelik bir o kadar mezunumuz birikmiş bir şekilde beklerken.

Gerçekten işimiz sadece rehberlik olsaydı bir nevi hak verebilirdim ama bizim en önemli noktamız psikolojik danışma noktasıdır. Bu da gerçekten o alanda eğitim almış profesyoneller tarafından yapılmadır. Hemşire ne kadar eğitim alırsa alsın doktor olamıyorsa diğer alanlarda ne kadar eğitim alırsa alsınlar psikolojik danışman OLAMAZLAR!

Eğitim camiası her ne kadar da bizi bu yönde düşünmüyor ve üvey evladı gibi görüyor olsa da eğitim sistemi bir gemi ve rehberlik öğretmenleri(psikolojik danışman) bu geminin pusulasıdır. Öğrenciler için sadece dersler veya sınavlar değil, düşün dünyaları da bizim için çok önemli olmalıdır.

Rehberlik; eğitim sisteminin, okul yapısının, öğretmen ve öğrencilerin vazgeçilmez dinamiğidir.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.