Moda psikoloğu ne yapar ?

22.05.2017
3.241
Moda psikoloğu ne yapar ?

 

MODA PSİKOLOĞU NE YAPAR ?

Ülkemizde pek duyulmayan bir alan moda psikoloğu?

Gerçi bu kavram güzel ülkemde yaygınlaşsa bu sefer herkes kendini moda psikoloğu ilan edecek ama neyse biz konumuza dönelim.

İngiltere’de moda psikolojisi uzmanı olmak için eğitim verildiğini öğrendiğimde, merak ettim.  Modayı ve psikolojiyi anladığım halde, ikisini profesyonel düzeyde birleştirmenin iyi bir fikir olduğunu düşündüm.

Tanınmış bir İngiliz psikolog ve bilişsel sinirbilimde doktora sahibi olan bilim adamı Dr. Carolyn Mair ile yapılan bir röportajdan bahsetmek istiyorum.

Moda Psikolojisini Nasıl Tanımlarsınız? Benim için moda psikolojisi ‘dolap terapisi’ gibi geliyor, ki bu benim yaptığım iş değil. Moda bağlamında psikolojik bilim uygulayan bilişsel bir psikologum. Dolayısıyla, yalnızca giyim (moda) ile değil, tasarımın tüm tedarik zinciri boyunca, tüketimi ve imhası için modanın tüm yönleriyle insan davranışıyla ilgileniyorum. Moda endüstrilerinden doğrudan ya da dolaylı olarak ortaya çıkan, çeşitli, bireysel, toplumsal ve çevresel konularla ilgileniyoruz.Güzellik özellikle beden görüntüsü, benlik saygısı, güven, kadının cinselliği ve modellerin seçimi / tedavisi kadar büyük bir odak noktasıdır.

Moda Psikoloğu Tam Olarak Ne Yapar? Hayatınızda Tipik Bir Günü Anlatır Mısınız? Esas olarak bir akademisyendim, çoğu akademisyen gibi, günlerim meşgul ve yoğun geçer. Öğretim materyallerini hazırlamak, araştırma öğrencilerini denetlemek, personeli yönetmek, araştırma projeleri yürütmek ve toplantılara katılmakla birlikte, belirli bir ilgi alanında nasıl olumlu bir fark yaratılacağını öğrenmek isteyen insanlarla çok iyi zaman geçiririm. Örneğin, yakın zamanda, gençlere zorbalık veya yeme bozuklukları olarak ortaya çıkan vücut imajı sorunlarımdan üstesinden gelmemde yardımcı olmak isteyen büyük bir İngiltere hayır kurumu tarafından temasa geçildi.  Ayrıca, moda aracıyla kendine olan saygısını artırmalarına yardımcı olmak için yaşlı insanlarla birlikte çalışan bir organizasyonla da bağlantı kurduk. Bir başka örnek, yakın zamanda yaşlı kadınların reklamcılığının algılamalarını araştırmayı tanımlayan bir araştırma çalışması olacaktır. İş her zaman çeşitlidir ve ilginçtir. Dürüst olmak gerekirse, asla sıkılmam diyebilirim!

Moda Psikolojisiyle İlk Defa Nasıl Karıştınız? Birçok kadın gibi, daima moda ve görünüme ilgi duymuştum. Her ne kadar moda konusunda resmi bir eğitim almadıysam da, 13 yaşındayken kendim için kıyafetler hazırladım ve tasarıma başladım ve sonra onları başkalarına yaptırmaya başladım. Ayrıca bir psikolog olmadan önce görsel bir mağaza ve grafik tasarımcı olarak çalıştım. Londra Moda Koleji dünyaca ünlüdür ve ziyaret etmek istemiştim.

Moda Psikolojisine Bir Şans Vermek İsterlerse Birine Ne Önerirsiniz? Psikolojiyi moda bağlamında uygulayan dünyanın ilk ve tek Master derslerini geliştirdim. Bunlar Moda Uzmanları için Yüksek Lisans veya Londra Koleji’nde Moda Uygulamalı Psikoloji.  MSc’nin mezunlarının gelecekte belirli bir noktada İmtiyazlı Psikolog olmaya çalışmaya devam etmesini sağlayan İngiliz Psikoloji Topluluğu tarafından akredite edildiğini söylemekten memnuniyet duyuyorum. Lisans veya Yüksek Lisans programlarına kabul edilmek için, öğrenciler moda dünyasında pozitif bir fark yaratmak amacıyla psikolojik bilim ile araştırılabilecek bir konunun belirlendiği bir öneri sunmalıdır.  Başvuru sahiplerinin mükemmel bir çalışma teklif etmesini beklemese de, meraklı bir zihni ve soyut düşünce kapasitesini göstermelerini bekliyoruz. Şu anda moda psikolojisinde çok az ampirik araştırma var.

Sonuç olarak, öğrencilerin kavramları tanımlamaları ve diğer alanlardaki kavramları modanın yeni içeriğine aktarması gerekir. Bu, soyut, eleştirel ve yaratıcı düşünmeyi gerektirir. Öğrencilerin çoğu psikoloji mezunudur, ancak bu bir önkoşul değildir ve bazıları iş, hukuk, antropoloji, moda, güzel sanatlar, sanat tarihi veya iletişim geçmişinden gelmektedir.  Yüksek lisans programlarında başarının önemli özellikleri, güçlü bir iş ahlakı (çok fazla sayıda bağımsız çalışma vardır), merak (davranışı önceden tahmin etmemizi ve sonra değiştirebilmemizi sağlamak için neden ve neden olguyu ortaya çıkarmak istiyoruz), Ve yaratıcı düşünme yeteneği (kavramları yeni hipotezler oluşturmak için bağlamlara aktarmak).

 

 

Sara AKCA
Psikolojik Danışman
saraakca@hotmail.com

 

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.