Kozmik Kahkaha – Vamık D. Volkan

02.01.2019
1.654
Kozmik Kahkaha – Vamık D. Volkan

 

Bilinçdışına açılan inanılmaz yolculuk: KOZMİK KAHKAHA

Gerçek bir hayat, imgelerle dolu bir bilinçdışı…

Volkan’a psikanaliz destek almak için yönlendirilen kadın Jane. Aslında gerçek adı Jane değil fakat Volkan’dan hikayesini kullanırken Jane takma adını kullanmasını istiyor. Jane’in anlamı ise Tarzan’ın eşi. Bu isimle gerçek bir kadın olduğunu ifade ediyor Jane.

Jane ve Volkan tanıştıklarında, Jane 21 yaşında ve akut şizofreni hastası. Jane, şizofreni hastalığını yazdığı mektuplarda şöyle ifade ediyor:

‘’Boşlukta, parçalardan ve sorulardan ve yanıtlardan uzakta karanlığın içinde kendini her yönde ölçtü, kendi sandığından daha büyük olduğunu ve kendi sandığından daha küçük olduğunu öğrendi; ve sandığından daha parlak ve daha mat, daha çirkin ve daha güzel, daha duyarlı ve daha duyarsız, daha dengeli ve daha dengesiz olduğunu öğrendi.’’

Peki, her hastalığın bir sebebi var mıdır sizce? Vardır dediğinizi varsayarak devam etmek istiyorum yazıma. Jane’inde şizofreniye yakalanmasının örseleyici bir sebebi vardı: 5 yaşlarında babasının cinsel istismarına maruz kalmıştı Jane. Babasının bu yaklaşımı Jane’nin hayatını etkilemeye başlamıştı haliyle.

Hayatına bir erkeğin girmesini istiyor ama alamıyor, güvenmek istiyor ama güvenemiyor, dokunmak istiyor ama dokunamıyor dokundurtmuyor…

Volkan’dan destek almaya başladığında düşümsü bir durumda, aklı iyice karışmış halde yaşıyordu hayatı; nereye baksa parlak dalganan ışıklar ve renkler görüyordu Jane.

Bazen seans sırasında etrafta olan nesneler ona yaşadığı acı tecrübelerini hatırlatıyor ve seansa devam dahi etmek istemiyordu. Bu nesne bazen bir mektup açacağı bazen de bir resim olabiliyordu.

Jane’in bu örseleyici deneyimlerle dolu hayatı psikanalize ilgi duyan herkesin okuması gereken bir kitap olarak ortaya çıkıyor.

Bir şizofren yeniden hayata nasıl tutulur merak ediyorsanız mutlaka okuyun derim J

Küçük bir kız vardı,

Tam ortasına düşerdi alnının

Minik buklesi.

İyi bir kız olduğunda,

Çok ama çok iyiydi;

Ama kötü olduğunda korkunçtu!

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.