Farklı Durumlara Sahip Olmak Nasıldır Acaba?

16.02.2017
3.202
Farklı Durumlara Sahip Olmak Nasıldır Acaba?

Farklı Durumlara Sahip Olmak Nasıldır Acaba?

Ruh sağlığı ile ilintili durumlar günlük işleri, ilişkileri veya sorumluluklarımızı daha zor hale getirdiği olabiliyor. Bu ekstra yük bazen öngörülebilir olurken bazen öngörülemez de olabiliyor. Kirlenme ile ilgili takıntısı olan birisinin şans eseri bir aksilik yaşayıp gününe ekstra yük ile devam etmek durumunda kalması gibi.

Bazen bu ek yüklerimiz başkaları veya yakınlarımız tarafından fark edilebilirken bazen bu yükleri kendi başımıza taşıyor oluyoruz. Araştırmalara göre psikolojik problemleri olan insanların sadece yüzde 25’i, kendilerine şefkatli ve anlayışlı bir tutum sergilendiğini söylüyorlar. Dışarıdan gözlemci olarak zaman zaman yakınlarımızın içinde bulundukları durumları anlayamayabiliyoruz. Onları dinlemeden, onların gözlerinden bakmaya çalışmadan yaşadıklarını anlamak zor olabiliyor. Bazen de karşımızdaki insanlar içinde bulundukları durumları bizden saklamayı tercih edebiliyorlar.

Bir resim bin sözcüğe bedeldir, sözünden yola çıkarak sizlerle İngiliz sanatçı Loren Conner’in çizimlerini paylaşmak istiyorum. Loren kendisine farklı kişilerce verilen sözlere uygun olarak çizimler yapmış.

Depresyondaki birinin sözleri; “Benim için depresyon; kim olduğumdan tam emin olmadığım, her şey hakkında çok düşündüğüm, çok endişelendiğim ve çok analiz ettiğim kötü bir yer.”

Obsesif-kompulsif bozukluğa sahip birinin sözleri; “OKB ile yolculuk etmek omuzlarımda manipüle eden küçük bir canavar taşımak gibi bazen.”

Kaygı bozukluğu olan biri: “Bana sürekli bir şeylerin cidden kötü gideceğini söyleyen zihnimdeki sesleri susturmayı öğrenmek zorundaydım.”

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan biri: “DEHB ile seyahat etmek asla sonuçlanmayan şeyler üzerine takıntı yapmaktır.”

Proje Örneği ; Siteye ulaşmak için  

Travelling with a mental illness


 

 

Fuat Can Çalışkan
Uzman Psikolojik Danışman
caliskan.fuatcan@gmail.com


Kaynak:

Kobau, R., DiIorio, C., Chapman, D., & Delvecchio, P. (2010). Substance Abuse and Mental Health Services Administration/CDC Mental Illness Stigma Panel Members. Attitudes about mental illness and its treatment: validation of a generic scale for public health surveillance of mental illness associated stigma. Community Mental Health Journal46(2), 164-176.

Loren Conner’in Sitesi: lorenconner.wixsite.com/portfolio


 

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.