Yüksek başarısı olan kişilerin 20 temel özelliği

12.12.2017
3.692
Yüksek başarısı olan kişilerin 20 temel özelliği


YÜKSEK BAŞARISI OLAN KİŞİLERİN 20 TEMEL ÖZELLİĞİ

 1. YÜZYILDA BAŞARILI OLMANIN REÇETESİ

Bu yazının amacı akademi ve iş dünyasında kayda değer başarısı olan kişilerin temel özelliklerini incelemektir.

Dr. Olcay YAVUZ, Amerika’da çalışan iş adamları, bilim adamları ve akademisyenler ile görüşerek yüksek başarısı olan kişilerin özelliklerini 20 başlık altında listelemiştir.

Akademi ya da iş dünyasındaki başarı şans eseri ya da kazara merydana gelen bir durum değildir. Kayda değer başarısı olan kişiler kişisel ve profesyonel yaşantılarında birtakım yaşamsal beceriler edinmişlerdir.

Bu beceriler tek başlarına kulağa basit gelebilir ancak bir araya geldiklerinde iş ve kişisel yaşamda ciddi farklılıklar yaratır. Unutulmamalıdır ki bütün her zaman parçaların toplamından daha fazladır…

Benim hayalim, öğrencilerin bu becerileri edinerek liseden mezun olmasını sağlayacak bir eğitim sistemi modeli geliştirmektir.

Bu araştımaya katılan bilim adamları ve akademisyenlere göre başarılı insanların 20 temel özelliği olur… Lütfen yazıyı okurken kendi özelliklerinizi ve becerilerinizi de gözden geçirin: Kaçı sizde var?

 1. Etkili ve çalışma tarzı: Hızlı ve verimli çalışan insanlar işlerinde yetkindirler ve düzen onlar için çok önemlidir. Ertelemek ya da geciktirmektense sürekli yapılacaklar listelerini güncelleyerek yollarına devam ederler. Projeleri tamamlar, işleri yetiştirirler. Doğru işi doğru zamanda bitirirler.
 2. Özgüven: Önemli girişimlerin ilk adımları her zaman özgüvenle başlar. Başarılı insanlar kendi becerilerine, yeterliliklerine ve potansiyellerine güvenirler.
 3. Sistemik ortaklık ve takım çalışması: Büyük projeler yaratmak, ortaya koymak ve yönetmek için başarılı insanlar güçlü takımlar yaratırlar ve güven ortamı sağlayarak yerel, ulusal ve küresel seviyede işbirlikleri oluştururlar.
 4. Odaklanma becerisi: Başarılı insanlar bir zaman diliminde bir işe odaklanırlar. Tüm potansiyellerini tek bir işi tam anlamıyla tamamlamaya yöneltirler. Bir proje tamamlandıktan sonra diğer projeye geçerler.
 5. İletişim & Hitap etme becerisi: Kişisel ve akademik hedefleri gerçekleştirmek için etkili iletişim becerisine sahip olmak oldukça önemlidir. İletişim konusunda hata yapmak olumsuz sonuçlara ve kaçırılan fırsatlara neden olabilir.
 6. Dengeli Yaşam: Akademik dünyada ve iş hayatında başarılı olan insanların dengeli bir yaşamı vardır ve enerjilerini öğretme&öğrenme, yaratıcılık&araştırma, hizmet sunma ve profesyonel gelişim alanında eşit dağıtmışlardır.
 7. Bana ne faydası var? Başarılı kişiler beraber çalıştıkları kişilere yapacakları işin onlara zaman, para, deneyim açısından ne gibi katkıları olacağını açıklar ve böylelikle ekip ruhunu oluşturur.
 8. Belirgin, Ölçülebilir, Başarılabilir, Gerçekçi, Zamanında yapılacak uzun ve kısa vadeli planlama: Herhangi bir amaç olmadan çok çalışmak sadece efor sarf etmenize neden olur. Başarılı insanlar sadece ne yapmak istediklerini bilmez. Aynı zamanda neyi nasıl yapmaları gerektiğini de bilir. Her hedefi belirgin, ölçülebilir, başarılabilir, gerçekçi olacak şekilde oluşturur ve zaman yönetimini de uygun bir şekilde planlarlar.
 9. Zaman Yönetimi: Başarılı insanlar zamanı iyi yönetirler. Ve böylelikle çok çalışmazlar; zekice çalışarak işlerini tamamlarlar. Zaman baskısı hissetmeden, stres yaşamadan hedeflediklerini vaktinde bitirirler.
 10. Ödülden gözünü ayırma! Başarılı insanlar hangi zorlukla karşılaşırlarsa karşılaşsınlar hedefin sonucundaki ödülden asla gözlerini ayırmazlar.
 11. Tutarlılık: Başarılı insanlar hayatlarının her noktasında tutarlı davranışlar sergilerler.
 12. Bütünlük ve dürüstlük: Başarılı insanların etik prensipleri vardır, dürüsttürler ve işlerini her yönüyle tam yaparlar.
 13. Coşku: Başarılı insanların coşkuları daimdir.
 14. Belirgin etki ve katkı: Başarılı insanlar organizasyonları ile fark yaratmaya odaklanırlar.
 15. Bilgi ve Uzmanlık: Başarılı insanlar kendi alanlarında uzman olarak anılırlar ve kendilerini sürekli geliştirirler.
 16. İşlerini severler ve başkalarını önemserler: Steve Jobs’ın dediği gibi iyi iş çıkarmanın tek yolu o işi sevmektir. Başarılı insanlar hem işlerini çok severler hem de işleri aracılığıyla çevrelerine nasıl yardım olacakları konusunda çokça düşünürler.
 17. Disiplin ve Motivasyon: Sürekli öğrenmek ve gelişmek için içsel motivasyonun varlığı çok önemlidir. Başarılı insanlar isteklerini elde etmeden asla pes etmezler.
 18. Tutku: Başarılı insanların hedeflerini gerçekleştirme konusunda çok büyük bir tutkuları vardır. Gerçek başarı için kısa yol olmadığını bilirler. Gözyaşı ve ter yoksa başarı da yoktur.
 19. Sosyal Yaşam ve Hobiler: Araştırmaya katılan tüm katılımcıların hobileri ve ilgi alanları vardı. Sosyal yaşam ve hobiler olmadan hayatın çekilmez ve çok sıkıcı olduğunu bilirler. Böylelikle yoğun iş ve akademik yaşamda kendilerine nefes alma molaları yaratmış olurlar.
 20. Çözüm odaklıdırlar ve iyi karar verirler: Sürekli söylenmek ve olumsuz bir yan bulmak yerine her zaman çözüm odaklıdırlar. Her zaman en doğru kararı verirler.

Bu özellikler her ne kadar basit gelse de unutmayın; “BÜTÜN HER ZAMAN PARÇALARIN TOPLAMINDAN DAHA FAZLADIR”…

Çeviri ; Bingül UZEL

 

YAZAR BİLGİSİ
Olcay Yavuz, Ed.D. Associate Professor, Educational Leadership & Policy Studies Internship Coordinator, 6th Year Professional Diploma with 092 Certification Southern Connecticut State University
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.