Bilinçli Genç  Olmak – Nevzat TARHAN

09.10.2018
2.224
Bilinçli Genç  Olmak – Nevzat TARHAN

Bilinçli Genç  Olmak/Nevzat TARHAN

1952 yılında Merzifon’ da doğan Pr. Dr. Nevzat Tarhan, 1969 yılında Kuleli Askeri Lisesi’ ni bitirdi ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ nde eğitimine devam etti ve  GATA’ da Psikiyatri uzmanı oldu.  Halen; Üsküdar Üniversite’si Kurucu Rektörlüğü ve Türkiye’nin ilk nöropsikiyatri hastanesi olan NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. 31’i uluslar arası 100 yayını vardır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. 2çocuk babasıdır.

Yazar kitabına oldukça dikkat çekici bir giriş yapar. Zaten pek de kalın olmayan kitabı tek nefeste okuyabileceğiniz hissine çoktan kapılmışsınızdır. Kitap okurken çay-kahve faslını çok anlayabilmiş değilim ama not defterinizi mutlaka yanınızda bulundurun.

Birincisi ‘Kendini Tanı’ olan 12 maddelik gençler için tavsiye niteliğinde bir bölüm ile başlar kitap.  Daha sonra ebeveynler için ailede şiddet, madde kullanımı, özgüven, spor başarı, kıskançlık gibi bazı dinamikleri ele almış ve işlemiş.hatta başarı kısmında şöyle bir misal vardı hoşuma giden: “Mutluluğun olmadığı bir başarı, ameliyatı iyi geçen ama hayatını kaybeden hastanın durumu gibidir, bir şey kazandırmaz.”

Kitapta bol bol  ‘iki grup çocuğu bir adaya göndermişler’ ve ‘Amerika’da yapılan şu araştırmaya göre’ tarzında  paragraf başlarına rastlayabilirsiniz. Kitabın sonlarına doğru mutlulukla ilgili bir reçete veriri size Nevzat Tarhan ve rastgele iyilik yap der.

Güzel, okunmaya değecek bir kitap. Kitaplıklarımızda bulundurmamızın bizlere faydalı olacağı bir kitap. Bir veli toplantısı vb. bir sunum hazırlarken açıp biz göz gezdirmenin size katkısı sunacağı bir kitap.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.