Ekonomik kriz psikolojimizi nasıl etkiler?

18.09.2018
2.473
Ekonomik kriz psikolojimizi nasıl etkiler?

Ekonomik kriz psikolojimizi nasıl etkiler?

Son zamanlarda tüm dünyayı etkileyen ekonomik krizin yaşamımızı, geleceğimizi nasıl etkileyeceği tartışması yaşanıyor. Bu süreçten acaba  “Psikolojimiz nasıl etkilenecek?

Ekonomik krizlerde oluşan panik havasının insanları ve hatta ülkeleri yanlışlar yapmaya, krizin etkisinin artmasına neden olmaktadır. Haberlerin aktarılış şekli, bilgi veren uzmanların söyledikleri, dedikodular, insanları umutsuzluğa, karamsarlığa düşürebilmekte. Umutsuzluğa, ve karamsarlığa düşen insanlarda sorunlarla baş etmede zorlanmaktadır. Bu nedenle yaşanan sorunlar, ülkenin durumunu doğru ve gerçekçi değerlendirilmesi önemlidir. Gerçekçi olmayan haberler ve durumumuzu olduğundan daha kötü göstermek süreci olumsuz etkileyecektir.Kriz dönemlerinde depresyon, kaygı ve psikolojik bozuklukları artar. Ama bu, herkesin ruh sağlığı bozulacak ve yardım gerekecek anlamına gelmez.

Ekonomik krizler insanlar üzerinde şu şeklide sorunlara yol açabilir.

1. İş hayatında oluşabilecek sorunlar,
2. Aile içi sorunlar,
3. Bireysel psikolojik ve fiziksel sağlık sorunları,
4. Diğer insanlarla sosyal ilişki sorunları

İş yerinde yaşanacak güvensizlikler, kişilerin birbirleri ile iletişimlerini bozabilir. İş yerindeki gerginlik, kaygılar yaşayan insanlar ister istemez özel yaşamına ve ailesine de yansıtabilirler. Kimileri aile bireylerine karşı öfkeli ve saldırgan olabilirler. Kriz döneminde maddi sıkıntı nedeni ile kendisine olan güvenini yitiren kişilerin motivasyonu bozulabilir ailesi ile sorunlar yaşayabilirler.

İşsizlik, bu yüzyılda Türkiye’de ve diğer ülkelerde ekonomik hayatın kendisini sürekli besleyen sosyal, ekonomik ve psikolojik bir problemdir. İşsizliğin negatif sonuçlar doğurmasının altında yatan önemli bir nedenin “gelir kaybı” olduğu söylenebilir. Bireylerin çalıştıkları dönemlerde, gelecek için harcamalarını kısmaları ve tasarrufa yönelmeleri gelecekte yaşanacak bu sorunlu dönemin ekonomik olarak (iş bulununcaya değin) daha rahat atlatılabilmesine imkan verecektir.

Özellikle geleceğe ilişkin umutları koruyabilen ve beklentilerini uygun biçimde değerlendirenler krizle mücadelede güçlü olanlardır. Ekonominin devamı için çalışmak, kazanmak ve harcamak şartı var. Kendimizi kontrol ettiğimiz ve yeni durumlara uyum sağlamayı başardığımız sürece sorun olmayacaktır. Geleceğe ilişkin umutları kaybetmemek ekonomik krizi olmasa da, bizlerin krizlerini azaltacaktır.

Hakan KARATAŞ
Psikolojik Danışman

YAZAR BİLGİSİ
Çukurova Üniversitesi 2000 PDR mezunuyum. Adana'da Meb de lise kademesinde çalışıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.