Hitler Oyuncağımı Çaldı – Judith Kerr

Hitler Oyuncağımı Çaldı – Judith Kerr

Dokuz yaşındaki Anne’nin hikayesini duydunuz mu? 9 yaşına geldiğinde ailesi ile birlikte doğup büyüdüğü ve dilini konuşabildiği ülkesinden babasının siyasi görüşünden kaynaklı çıkmak zorunda kalmış. Ülkeden çıkarken çok fazla eşyayı yanlarına alamayacakları için Anne en sevdiği oyuncaklardan bazıları geride bıraktıkları ülkede ki evlerinde bırakmak zorunda kalmış. Anne bu oyuncaklarına bir daha tekrar hiç ulaşamamış çünkü Hitler o ve ailesi ülkeden çıktıktan sonra evlerine baskın yaparak tüm eşyalara el koymuş. Bunu duyan Anne kendince ile bir sonuca ulaşmış ve Hitler’in oyuncağını çaldığını ifade etmiştir.

Anne ve ailesinin başına gelenler bunlarla da sınırlı kalmamış. Dil yetersizliği, maddi imkansızlıklar ve mülteci statüsünde olma durumu aileye sırayla İsviçre, Fransa ve İngiltere’ye göç ettirmiş. Bu süreçte Anne sürekli arkadaşlarından, sevdiklerinden, öğrendiklerinden ayrılmış. Tüm bu zorluklar Anne’ye yeni kültürleri dilleri öğrenme imkanı tanısa da mülteci olmanın ve kendi kültüründen uzakta olmanın zorluklarını kendisine sık sık hissettirmiştir.

Kitabında kendi hayat hikayesini anlatan Judith Kerr bunları ifade edecek kadar başarılı olabilse de bugün dünyada seksen iki milyon civarında mültecinin olduğu ifade edilmektedir. Bu mültecilerin bir kısmı da Türkiye sınırları içerisinde bulunmaktadır. Dini, milliyeti fark etmeksizin her çocuk neredeyse yüz yıl öncesinde olduğu gibi göç ve olası sonuçlardan maddi ve manevi olarak en fazla etkilenen olmaktadır.

Göç öncesi, göç esnası ve göç sonrasında karşılaşılan güçlükler belki yetişkinleri zorladığından daha fazla çocukları zorlamaktadır. Ve kitap bizlere burada durup düşünmemizi ve artık neredeyse her yerde karşımıza çıkan bu küçük mülteciler için empati yapmamızı hatırlatmaktadır. Ayrıca Judith Kerr o sıralarda çocuk olduğu için tam ifade edememiş olsa da Hitler aslında sadece oyuncağını değil, geleceğini de çalmıştır. Yani dünya bu çocuklara çocukluklarını borçludur…

İnsanlar günümüzde yalnızca olası savaşların etkilerin kurtulmak için yer değiştirmiş olsalar bile gelecekte küresel ısınma, buzulların erimesi sonucunda kıtaların sular altında kalması, kuraklık sonucu su ihtiyacı karşılanabilmesi gibi farklı sebepler sonucunda her insan mülteci konumuna düşebilecektir statüdedir. Bu sebeple şu an bu konumda olmamamız gelecekte de olacağımız olasılığını içerisinde barındırmıyor. Kitap sayesinde içinde bulunduğumuz güzellikleri fark etme ve mülteci çocuklar hakkında farkındalığınız artacak. Şimdiden keyifli okumlar.

YAZAR BİLGİSİ
PDR lisans eğitimimi Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde 2016 yılında tamamladım. PDR yüksek lisans eğitimimi Aksaray üniversitesinde 2020 yılında tamamladım. 2017 yılından beri MEB/PİKTES projesinden psikolojik danışman ve rehber öğretmen olarak çalışıyorum. 2017 yılında; aile danışmanlığı eğitimi, cinsel terapi eğitimi, şema terapi eğitimi ve işaret dili eğitici eğitimi sertifika programlarına katıldım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.