İyi Hissetmek-David Burns

Rehberlik Servisi
1.556 Görüntüleme - Ocak 3, 2017
Sponsor Bağlantılar
Örnek Resim

David Burns’un İyi Hissetmek Kitabının Konusu, David Burns’un İyi Hissetmek Kitabının Özeti, David Burns’un İyi Hissetmek Kitabından Sözler, David Burns’un İyi Hissetmek Kitabı Hakkında.

David Burns’un İyi Hissetmek Yeni Duygudurum Tedavisi kitabının 2011 yılında Psikonet Yayınları tarafından çıkan Türkçe çevirisini H. Alp Karaosmanoğlu yapmıştır. H. Alp Karaosmanoğlu’nun Türkçe çevirisini yaptığı David Burns’un İyi Hissetmek Yeni Duygudurum Tedavisi kitabı 412 sayfadan oluşmaktadır.

David Burns’un İyi Hissetmek Yeni Duygudurum Tedavisi kitabının 2014 yılında Psikonet Yayınları tarafından çıkan Türkçe çevirisini Gönül Acar, Esra Tuncer, İrem Erdem Atak, Özlem Mestçioğlu yapmıştır. Gönül Acar, Esra Tuncer, İrem Erdem Atak ve Özlem Mestçioğlu’nun Türkçe çevirisini yaptığı David Burns’un İyi Hissetmek Yeni Duygudurum Tedavisi kitabı 408 sayfadan oluşmaktadır.

İyi Hissetmek İyi Hissettiriyor

İşte size iyi bir haber; kendinizi kaygı, suçluluk, kötümserlik, erteleme, düşük benlik saygısı ve depresyonun diğer “dipsiz kuyu” lardan ilaçsız kurtarabilirsiniz! İYİ HİSSETMEK’te, psikiyatrist David Burns duygularınızı harekete geçirecek ve hayata daha olumlu bakmanızı sağlayacak, bilimsel olarak test edilmiş teknikler sunuluyor.

Duygudurumunuzdaki dalgalanmaların nedenlerini anlayın

Olumsuz fikirleri kafanızdan silip atın

Suçluluk duygunuzla başa çıkın

Sevgi ve onay bağımlılığınızın üstesinden gelin

Özgüveninizi arttırın

“Hiç bir şey yapmamak” ile baş edin

Depresyonun acı veren girdabından kurtulun

“Okunacak ve tekrar okunacak bir kitap!” Los Angeles Times

David Burns’un İyi Hissetmek Yeni Duygudurum Tedavisi kitabından alıntılar:

David Burns’un, ruh sağlığı uzmanları arasında büyük ilgi ve heyecan uyandıran bir duygudurum düzenlemesi yaklaşımını halka aktarmasından çok mutluyum. Dr Bums Pensilvanya Üniversitesi’nde depresyonun nedenleri ve tedavisi üzerine yıllardır yapılmış çalışmaları toparlıyor ve bu araştırmadan çıkarılan özel tedavinin gerekli olan kendine yardım ayağını sunuyor. Kitap, kendi duygudurumunu anlamak ve bu konuda ustalaşmak isteyenler için üstün bir eğitim almak isteyenlere önemli bir katkıdır.

Size kötü hissettiren sadece ve sadece kendi düşünceleriniz; dünyada size zulmeden tek kişi kendinizsiniz.

İyi veya kötü olan yalnız olmak değildir; daha çok kişinin o durumu nasıl yorumladığıdır. Düşünceler ne kadar da güçlü! Sizi var edebilirler de yıkabilirler de, değil mi?

Aslolan ancak kendinize verdiğiniz değerin nasıl hissettiğinizi belirlediğidir.

İşimi sonuç yerine süreç üzerinden değerlendirmeyi öğrenmem büyük kişisel zaferdi. Bir hasta olumsuz bildirimde bulunursa ondan öğrenmeye çabalarım. Bir hata yaparsam onu düzeltmeye girişirim; pencereden atlamama gerek yoktur.

Diğerlerinin mükemmel olmaları konusunda ısrarcı davranırsanız, çok basit bir şekilde kendinizi mutsuz edersiniz.

Mükemmeliyetçi iseniz, bir şeyi eksiksiz yapmak konusunda o kadar ısrarcısınızdır ki, onu ertelemeye başlarsınız. Mutluluğun sırrı, bunları başarmak için alçakgönüllü hedefler belirlemektir. Sefaleti istiyorsanız mükemmeliyetçiliğinize ve erteleyiciliğinize yapışın. Değişmek istiyorsanız sabahları gününüzü planlayın ve her etkinlik için ayıracağınız zamana karar verin.

Niye halen kendinize kötü davranıyorsunuz?

İyi Hissetmek 1980’de ilk kez basıldığından bu yana bilişsel terapiye olan ilgi beni çok mutlu etti. Sadece birkaç insanın tanıdığı o zamanlardan bugüne kadar, bilişsel terapi akıl sağlığı uzmanları ve halk arasında büyük yol kat etti. Aslında, bilişsel terapi dünyada en yaygın kullanılan ve üzerinde en çok araştırma yapılan psikoterapi metodu oldu.

Bu psikoterapi tarzına böyle özel bir ilgi nasıl gelişti? En az üç neden sayabiliriz. İlk olarak temel fikirler çok sağlam temelli ve akla yatkındır. İkincisi, birçok araştırına çalışması bilişsel terapinin depresyon, kaygı ve sık rastlanan diğer şikayetleri olan çoğu kişi için oldukça faydalı olabileceğini göstermiştir. Gerçekte, bilişsel terapi en az, en iyi antidepresan ilaçlar (örneğin Prozac) kadar yararlı görünmekledir. Üçüncüsü, İyi Hissetmek kitabım da dahil olmak üzere birçok kendine yardım kitabı Amerika’da olduğu kadar tüm dünyada artan bir talep yaratmıştır.

Heyecan verici bazı yeni gelişmeleri anlatmadan, kısaca bilişsel terapinin ne olduğunu açıklayayım. Biliş, bir düşünce ya da algıdır. Diğer bir deyişle, bilişleriniz herhangi bir zamanda olaylar hakkında ne düşündüğünüzdür. Bu düşünceler zihninizde otomatik olarak akar ve nasıl hissettiğiniz üzerinde büyük etkileri vardır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sponsor Bağlantılar