Bana bir masal anlat baba

09.02.2017
2.549
Bana bir masal anlat baba

BANA BİR MASAL ANLAT BABA

Bana bir masal anlat baba, bir döneme damga vurmuş süper baba dizisinin unutulmaz şarkısı. Bu şarkıyı her duyduğumda aklıma çocukken dinlediğim, hayal meyal hatırladığım masallar geliyor. Düşünüyorum ve hayalimde yaşıyorum masal dinlediğim o güzel anları. Sonra hayıflanıyorum kendi kendime, çünkü şimdilerde bırakın babaları, anneleri; dedeler, nineler dahi masal anlatmıyorlar çocuklara. Masal anlatma kültürümüz kayboldu gitti maalesef. İşte bundan dolayı sizlere bugün bir masal anlatmak istiyorum. İşte benim masalım:

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken iki komşu masal ülkesi varmış. Ülkenin birinin adı batı ülkesiymiş. Diğer ülkenin adı ise doğu ülkesiymiş. Batı ülkesinde Pinokyo, Kırmızı Başlıklı Kız, Sindrella, Pamuk Prenses ve yedi cüceler, Kurbağa prens, Robin hood gibi masal kahramanları yaşarmış. Doğu ülkesinde ise Ayıkulak,  Keloğlan, Tulpar, Hıdırellez, Şirince Şeşen, Akıllı Kız, Mirza Memed, Cırttan gibi masal kahramanları yaşarmış. İki masal ülkesi bu şekilde mutlu mesut yaşarlarmış. Ama batı ülkesinin kralı doğu ülkesine içten içe kinlenir, onlara karşı planlar yaparmış.

Çünkü doğu ülkesinin masal kahramanlarını sevmez gelecek nesiller sadece kendi ülkesinin masal kahramanlarını bilsin istiyormuş. Yardımcılarına bunu nasıl yapacağını sormuş. Bazıları savaş ilan edelim, bazıları ise ülkeyi ele geçirelim, demiş. Ama kurnaz yardımcılarından biri sinsice “Kralım, bence bunların hiçbirine gerek yok, savaşmadan bu işi halledebiliriz.” demiş. Herkes dikkatle onu dinlemiş. Kurnaz yardımcı: Kralım bizim kahramanlarımızın yaptığı işleri kitap haline getirelim ve doğu ülkesinin hakanına hediye olarak verelim. Doğu ülkesinin hakanı ilme, bilime ve kitaplara çok önem verir. Mutlaka bunu da kabul edecektir. Nazikçe bu kitapları mekteplerinde okuyan çocuklara da vermesini ister, onların da okumasını sağlarız. Ülke hakanı bunu memnuniyetle karşılayacaktır, der. Kral öneriyi çok beğenir ve hemen işe koyulmalarını emreder.

Batı ülkesi emellerine ulaşmak için çalışmalara başlar. Kitapları hazırlatır ve doğu ülkesinin hakanına hediye eder. Hakan bunları kabul eder ve mekteplerindeki çocuklara bunlardan hediye eder. Yıllarca doğu ülkesindeki çocuklar batı ülkesinin masal kahramanlarını okur. Artık herkes ağzından Pinokyo, Kırmızı Başlıklı Kız, Robin hood’u düşürmüyordur. Doğu ülkesinin masal kahramanları bu duruma çok üzülür. Aralarında konuşup ülkeden ayrılmaya karar verirler. Çok sevdikleri ve binlerce şehirlerarası evden eve nakliyat kahramanlık yaptıkları ülkelerinden ayrılırlar. Çok ama çok uzaklara gidip değerleri anlaşılana kadar dönmemeye karar verirler. Ayıkulak “Ne zaman çocuklar bizim kahramanlıklarımızı da kitaplardan okurlar, bizi severler… O zaman ülkemize geri döneriz.” der.

Masalın sonunu siz tamamlayın, doğu ülkesinin çocukları kendi masal kahramanlarını çağıracaklar mı? Doğu ülkesinin anne babaları çocuklarına ülkelerini terk edip uzaklara giden kahramanları anlatacak mı? Hepsini geçen zaman ve ilerleyen yıllar gösterecek…

 

Sabri DAŞO
Psikolojik Danışman
sabridaso@gmail.com

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi