Gerçek Mutluluk

13.04.2021
2.004
Gerçek Mutluluk

Mutluluk, birçok alanda açıklanmaya çalışılmıştır. Bazen sanatla ifade bulmuş bir şarkıda ezgi, bir tuvalde fırça darbesine dönüşmüştür. Edebiyatta bir şiire mısra,  felsefede bir düşünce, psikolojide bir arayış. Peki gerçekte nedir mutluluk? Nasıl mutlu oluruz?

Mutluluk bildiğimizin aksine bir duygu değil bir oluş halidir. Mutluluk duygular gibi geçici değil her zaman var olan ve bir duruma ihtiyacı olmayan bir oluştur. Mutluluk ve haz genellikle karıştırılan iki kavramdır. Haz için belli bir doyuma ihtiyaç vardır.Hazza ulaşan insan daha sonra eski haline geri döner. Bazı haz veren nesnelerde kalıcı mutluluk aramak bizi çoğu kez yanılgıya düşürür.Örneğin sahip olacağımızda çok mutlu olacağımızı düşündüğümüz evler, arabalar, ilişkiler gibi. Yapılan araştırmalar kanıtladı ki bu tarz haz kaynakları bizi gerçek mutluluğa ulaştırmıyor. Mesela evlendiğim  zaman mutlu olacağım diyen biri aslında aradığı mutluluğu bulamayabiliyor.

Dışsal amaçlarla gerçek mutluluğa ulaşılamadığı birçok araştırmada doğrulanmıştır. Dışsal amaçlar bizi sadece hazza ulaştırır. Haz geçicidir ve bir süre sonra mutsuz olduğumuzu hissederiz.

Diğer duyguların ve hazzın etkisini kaybetmesinin nedeni hedonik adaptasyonda saklıdır. Mutlu olmayı isteriz çünkü bu durum bize iyi hissettirir. Aynı zamanda sosyal hayatta birçok olumlu etkiyi beraberinde getirir. Hedonik adaptasyon ilk zamanlarda bize mutluluk ve keyif veren bir nesnenin bir süre sonra aynı etkiyi göstermemesidir. Hazza uyum olarak açıklanan hedonik adaptasyon her insanda bu doyum durumundan sonra kendi mutluluk dengesine dönüş yapmasını sağlamaktadır. Örneğin çok isteyerek ve büyük hayallerle aldığımız bir evin önce bizi çok mutlu ederken bir süre sonra aynı duyguyu vermemesi gibi.

Mutluluğun maddi ya da manevi isteklerimize sahip olarak elde edilemeyeceğini yaşam bize öğretiyor. Mutluluğu dışarda aramak mutsuzluğu da beraberinde getiriyor. Mutluluk yaşamın sorumluluğunu almak ve çıktığımız bu yolculuğun her anını kabul ederek üzüntülerin, sorunların da üstesinden gelerek kendi yolculuğumuza çıkabilmektir.

Peki mutlu olmak için neler yapabiliriz?

İyilik yapabiliriz. Birisine bir fayda sağlamak insanı mutlu eder. Anı yaşayabiliriz. Amaçlar edinebiliriz. Hedefler belirlemek bunlar için çabalamak anlamsız takıntı ve düşüncelerden bizi uzaklaştırır. Sosyal ilişkilerimizi geliştirebiliriz. Minnettarlığımızı ifade edebiliriz. Etrafımızdaki güzellikleri fark ederek şükretmek mutlu olmamızı sağlar. Olumsuz düşüncelerden uzaklaşmaya çalışabiliriz. Olumsuz düşünceler insanda kaygı, korku ve baş edememe gibi duygulara sebebiyet verir bu durumda insanı mutsuz eder.

Mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız hayatınızı bir amaca bağlayın kişilere veya eşyalara değil. Albert Camus ‘un da dediği gibi mutluluk bir yerde ve her yerde hiçbir şey beklemeden dünyayı insanları sevmektir.

YAZAR BİLGİSİ
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olan yazarımız Milli Eğitim Bakanlığında Okul Psikolojik Danışmanı olarak görev yapmaktadır.Bilişsel Davranışçı Terapi,Çözüm Odaklı Terapi,EMDR,Cinsel Terapi gibi birçok alanda eğitim almıştır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.