Terapi Koltuğunun Ardındaki Sırlar

Terapi Koltuğunun Ardındaki Sırlar

  • Bir psikiyatristin Gizli Defteri profesör Dr. Gary Small ve eşi Gigi Vorgon tarafından yazılan ve Duygu Akın tarafından çevrilen başarılı bir psikolojik/anı kitaptır. Doğan kitap tarafından basılan ve ülkemizde büyük bir ilgi gören kitap binlerce adet satmıştır. Bende çok sevdiğim ve sayfaları adeta yutarcasına okuduğum bu kitabın yüzeysel incelemesini amatörce yapmaya çalıştım.

Öncelikle kitabın hemen başında karşımıza çıkan “Bu kitap zihinsel hastalığı olan ve kendinde yardım alacak gücü bulanlara adanmıştır.” sözü kitabın amacını ve işlevini en net şekilde ortaya koymaktadır. Kitabın yazarı Dr. Gary Small da kitabın pek çok yerinde bu kitabı yazmasının temel amacının psikolojik rahatsızlığı olan bireylerin destek almak konusunda yaşadıkları sorunları aşmalarına yardım etmek olduğunu belirtmiştir. Kitapta Dr. Gary Small kariyeri boyunca karşılaştığı en ilginç ve sıradışı 15 vakayı bizlere çok akıcı bir dille ve gizlilik ilkesini ihlal etmeden etik kurallar çerçevesinde sunmaktadır.

Bu 15 vaka içerisinde öyle vakalarla karşılaşacaksınız ki  insan zihninin ne denli bozulabileceği hakkında derin düşüncelere dalıp hayretler içerisinde kalacaksınız. Bunlara örnek olarak  kolunun vücuduna ait olmadığını düşünen ileri düzeyde vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğu yaşayan Kenny, kitle histerisi nedeniyle herhangi bir fizyolojik nedeni olmadan birbiri ardına bayılan öğrencileri, çok istediği hâlde bebek sahibi olmayan Anne’nin zihninin bedenine oynadığı sahte gebelik durumunu verebiliriz. Ve kitapta en az yukarıdakiler kadar ilginç ve sıradışı 12 adet daha vaka yer almaktadır.

Ayrıca her ne kadar Dr. Gary Small kitabın bir kaynak kitap veya başvuru el kitabı olamayacağını belirtse de bu kitap sayesinde psikoterapi hakkında bilgi sahibi olabilir ve psikolojik danışma süreçlerinin nasıl işlediği kanısında bir fikir sahibi olabilirsiniz. Tabii ki burada yazara katılmanız gereken noktalar ve bulunmamız gereken uyarılar da var. Bu da şu ki bu kitap tamamen bir kaynak kitabı veya bir başvuru el kitabı niteliğinde değildir ve yazar kitabı kaynak gösterilerek yapılan psikoterapi seanslarında yaşanılacak herhangi bir problemin sorumluluğunu haklı bir şekilde kabul etmemektedir. Ruh sağlığı alanında çalışan herkesin okuması gerektiği bu kitabı akıcı üslubu ve kavramlara boğulmayan dili nedeniyle edebiyata ve psikolojiye meraklı olan insanlar da keyifle ve hiç sıkılmadan okuyabileceklerdir.

YAZAR BİLGİSİ
Şu an Yozgat Bozok Üniversitesinde Lisans Düzeyinde eğitim görmekteyim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.