Cesur ( Brave ) – Film İnceleme

14.04.2017
10.067
Cesur ( Brave ) – Film İnceleme

 

2012 – ABD

Animasyon ,  3 Boyutlu ,  Aile ,  Aksiyon ,  Çocuk , Fantastik ,  Komedi ,  Macera

93 Dak.

Brenda Chapman,  Mark Andrews

Emma Thompson ,  Robbie Coltrane ,  Billy Connolly , Julie Walters ,  Kevin McKidd

Beren Saat ,  Reese Witherspoon ,  Emma Thompson , Robbie Coltrane ,  Billy Connolly

Irene Mecchi ,  Brenda Chapman ,  Steve Purcell ,  Mark Andrews

John Lasseter ,  Pete Docter

Filmin Özeti: Çok yetenekli bir okçu olan Merida, Kral Fergus ve Kraliçe Elinor un kızıdır. Kendi yolunu çizmeye çalışan bunda da kararlı olan Merida asırlık bir geleneğe karşı çıkar. Başlarına gelen laneti çözmeye çalışır. Ve asıl cesaretin ne olduğunu anlar.

Disney in çıtkırıldım prenseslerinden, dağınık kızıl saçları olan kendi başına kararlar alan Merida ya.. Kalesinde oturup dikiş nakış öğrenip kendini kurtaracak prensi bekleyen bir prenses asla değil. Harika bir okçu. Kendi kararlarını alan ve bu kararlar doğrultusunda hareket eden kızıl saçlı durdurak bilmeyen kıpır kıpır bir prenses.

Annesi tolumsal cinsiyet rollerine bağlı bir o kadar da otoriter. Kızının nasıl bir insan olmasıyla ilgili planları çoktan hazır. Ama aksilik kızı da o hayallerin hiçbirini istemiyor.  Ama Merida yı üç krallığın bir oğluyla evlendirmeye çalışmasına kadar da idare ediyor. Ancak o zamandan sonra ipler kopuyor. Sürekli tavırlarından ve giyinişinden dolayı eleştirilen prenses iyice bunalıyor. Tek çıkar yol olarak da annesinin fikirlerinin değişmesi olduğunu düşünüyor. Tesadüfen tanıştığı bir cadıdan yardım istiyor. Ve Macera başlıyor.

 

Cesur işlediği konu itibariyle diğer animasyonlardan farklı. Disney bu yapımla aslında cinsiyet ayrımcılığına da hakim olduğunu aktarmış. Merida annesinin baskısını yaşarken annesinin de aynı baskıları gördüğü de unutulmamış. O yüzden Kraliçenin de yargılanmaması gerektiğini ifade etmiş.  Başka yolu bilmeyen bir kadın rolü çizilmiş kızının mutlu olmasını canı gönülden isteyen bir anne Elinor.Cesur burada ailelere de mesajlar veriyor. Çocuklarını olduğu gibi kabul etmeleri gerektiğini öğretiyor.  Özellikle anne kız ilişkisinin üzerinde durulmuş. Güldürürken düşündüren animasyon filmlerinden olmuş bu film.  Tüm krallığı bir arada tutan kraliçenin de zamanla kendi kızını anladığı bir hikayaye dönüştürülmüş.

Sonuç olarak 2013 de En iyi Animasyon Filmi Oscar ı kazanmış. Türkçe dubaljında Beren Saat i görüyoruz. Çok güzel bir eşleşme olmuş. Renkleriyle, tatlı ve özgün karakterleriyle keyifli bir animasyon. Merida nın dağınık kızıl şaçları da ayrı bir hava katıyor. Saçlarını savurarak ata binişi, oku kullanmadaki mariferiyle Merida günümüz kız çocuklarının kahramanı olmaya aday. Cinsiyet ayrımcığı ve anne temasını duygusal bir şekilde işleyerek kalbe dokunan bir hikaye.

Her zaman olduğu gibi bir replikle yazımı sonlandırıyorum. Keyifli seyirler.

“ kaderimiz içimizde yaşar. Sadece bunu görecek kadar cesur olmamız gerekir.”

AŞKLA KALIN..

 

Çağla Ayhan
Psikolojik Danışman
caylaayhan45@gmail.com

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR
  1. Buğra Topkara dedi ki:

    Özellikle son cümle ile izleyeceklerim arasına adını yazıp yanına yıldız koymak zorunda bırakmışsınız bizleri 🙂

    1. Caglaa dedi ki:

      Teşekkür ederim güzel yorumunuz için iyi seyirler