100 Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam – Hundraaringen

11.09.2017
2.563
100 Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam – Hundraaringen

Filmin Adı: Hundraaringen (100 Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam)

Oyuncular: Robert Gustafsson, David Wiberg, Iwar Wiklander, Eiffel Mattsson, Mia Skaringer

Yönetmen: Felix Herngren

Süre: 114 Dakika

Tür: Komedi, Absürt, Macera

Ülke: İsveç

Neden İzleyelim?

Merhabalar bu hafta ismi gibi ilginç bir film önerisiyle karşınızdayım. 100 Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam, Jonas Jonason isimli İsveç yazarın 2009 yılında yayımladığı aynı adı taşıyan romanından sinemaya uyarlanmış oldukça keyifli bir film olarak karşımıza çıkıyor. Roman yayımlandıktan dört yıl sonra sinemaya aktarılan bu film, piyasaya çıktığında büyük bir ilgi görüyor. Zaten İsveç sinemasının farklı öğretilerle dolu filmlerine aşina olduğumuzdan bu filmde de beklentilerinizden çok daha farklı yönde ilerleyen bir hikaye ile karşılaşmaya hazır olun!

Yaşlandığı için hayatına huzurevinde devam eden Allan, 100.yaş günü partisinin yapılacağı sırada odasının penceresinden atlayarak huzurevinden kaçar. Zaten pek de uyum sağlayamadığı ortamdan kaçınca dertsiz tasasız bir hayata adım atacak diye düşünürken asıl olay bundan sonra başlar. Firarı sırasında bulduğu para dolu çanta ve tanıştığı yeni insanlarla birlikte macera dolu bir hayat geçiren Allan, zaman zaman hikayesine ara vererek bizleri geçmişine yani bütün bu olayların başladığı yere götürür. Bizlere gösterdiği her bir anısıyla birlikte bugün yaşadığı olaylar anlam kazanır. Aynı zamanda yüz yaşındaki Allan’ ın bizlere tarih sahnesinden aktaracağı pek çok olay ve önemli kişiler de filme renk katacaktır.

Nasıl Değerlendirelim?

Bu film için irdelenmesi gereken en önemli mesele yaşlılığa karşı farklı bir bakış açısı kazandırması olacaktır. Yüz yaşına gelmiş bir adam deyince pek çoğumuzun hayalinde elden ayaktan düşmüş, muhtemel hastalıklarıyla uğraşan yaşlı bir insan gelecektir. Ancak filmde bu algı tamamen yıkılıyor ve yerine hayatın bu aşamasına umursamaz tavrıyla damga vuran bir adam geliyor. Aslında onun bu tavrını geçmişini bizlere aktardığında daha net anlayabiliyoruz. Sahip olduğu enteresan kişiliği sayesinde farklı biri olduğunu henüz çocukken gösteriyor ve bu durum babasına benzediği içindir diye düşünülerek anlatılıyor. Babasıyla ilişkili olup olmadığını henüz anlayamadan Allan’ ın zorlu hayatı başlıyor ve ardından gençliğine son olarak da yaşlılığına doğru bir hayat akışı gerçekleşiyor.

Allan filmde hissiz bir birey gibi sunuluyor. Yaşadığı onca olay karşısında sevinç veya üzüntü gibi en temel duygulardan izler barındırması beklenirken Allan bunları normal karşılıyor ve hayatına devam ediyor. Bu yönüyle Allan, şizoid kişilik bozukluğundan izler barındırıyor. Bunun kesinliğini söylemek güç; fakat duygusal yönden soğuk bir yapıda olması, başkalarının görüşlerine karşı umursamaz tavrı ve yalnız başına yapılan işlerden daha çok keyif alması gibi özellikler bu durumu destekler bir yön oluşturuyor.

Yaşlılığa bakışı bir yana ben sadece keyif alarak izleyeceğim absürt bir komedi istiyorum derseniz de bu film tam size göre! Filmin ilk dakikalarında başlayan olaylar silsilesi yer yer gülümseten bazen de yok artık dedirten sahnelerle birlikte size eğlenceli dakikalar yaşatıyor. Olmaz denilen ne varsa oldurtan bu filmi izlemek için geç kalmayınız.

NOT: Oscar dahil olmak üzere pek çok prestijli ödül töreninde adaylıkları bulunan bu filmin 2016 yılında The 101 Year Old Man Who Skipped Out on The Bill and Disappeared (101 Yaşında Hesabı Ödemeden Kaçan Adam) adında bir devam filmi çekilmiştir. Filmde Sovyet içeceğinin formülünü bulmak üzere bir öncekini aratmayan maceralarla dolu yepyeni bir hikaye işlenmektedir. Yine ilginç bir isimle piyasaya sürülen devam filmi, ilgililerine duyurulur.

Keyifli seyirler sevgili psikolojik danışmanlar.

 

 

Necla AYDOĞAN
Psikolojik Danışman
neclaydogan.94@hotmail.com
http://www.psiketdanismanlik.com/

 

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.