The Great Hypnoist (Terapi)

08.01.2017
4.865
The Great Hypnoist (Terapi)

FİLMİN KÜNYESİ

Haftanın filmi: Cui Mian Da Shi- The Great Hypnoist (Terapi)

Oyuncular: Xu Zheng, Karen Mok, Jing Hu, Zhong Lü

Yönetmen: Leste Chen

Süre: 1 saat 44 dakika

Imdb: 6,9

Filmin İçerdiği Psikoloji Konusu: Psikoterapi, hipnoz


Özet:
Kendi dalında oldukça başarılı bir psikiyatrist olan Xu Ruining, tedavi için yanına gelen hasta insanlar üzerinde hipnoterapi uygulamaktadır. Ancak şimdiye dek hiç görmediği türden bir hasta olan Ren Xiaoyan, son zamanlarda hayaletler gördüğünü söyleyince Ruining, hastası üzerinde hipnoz tedavisini kullanmaya karar verir. Ancak bir gün Ruining, hastası Xioyan’ ın rüyasına misafir olur ve hastası ile ilgili büyük bir tedirginlik yaşamaya başlar.

Neden İzleyelim?

HAYALETLERE İNANIR MISINIZ? Ren Xiaoyan inanıyor ve psikoloğu Xu’ya bunu kanıtlamak için her şeyi yapmaya hazır! Xu Ruining ise kendine güvenen ve hastalarının odasından tedavi olmadan ayrılmalarına izin vermeyecek bir psikolog. Böylesine hırslı ve başarılı bir psikoloğu bile şüpheye düşüren yöntem ise hipnoz, hem de uyanıkken bile! Tarihi 1700’lü yıllara dayanan hipnoz yönteminin günümüz psikoterapileriyle harmanlanmış halini izleme keyfini yaşarken kimin hipnozda kiminse uyanık olduğunu anlamaya çalışırken dikkatli olun! Her an kendinizi hipnozdan uyanmış halde bulabilirsiniz.

 

Nasıl Değerlendirelim?

Günümüzde farklı kuramların yöntemlerini kendi görüşleri çerçevesinde kullanan psikologlar olduğunuz biliyoruz; fakat böylesine çarpıcı bir hipnoz deneyimini yaşamamış olanlar bu filmi dikkatle izlemeli. İlk dakikalarında durağan bir terapi seansı olacağını hissettiren film önyargılarını bir kenara bırakıp izleyenler için ortalarından sonuna doğru tüm tahminleri alt üst ediyor. Tüm dünyada kabul edilen hipnoz yöntemine Çin sinemasından bakmak ise bazı evrensel olguları daha net biçimde görmemizi sağlıyor. Bunların yanı sıra parapsikoloji ve mistisizm konuları hakkında düşünmenizi ve sorgulamanızı isteyen filmin senaryosunu, kendisini son dakikasına kadar izletmesi dolayısıyla başarılı olarak değerlendirebiliriz.

 

Hipnoz Hakkında Bir Araştırma Yazısından…

Hipondota ( hipnozun dişçilikte kullanımı) kullanımı 1948’te başlamış ve genişçe kabul görmüştür. Amerikan Psikosomatik Dişçilik Sosyetesi (dişçilikte hipnotik teknikler kullanıp öğreten dişçiler kuruluşu) kuruldu.

Cerrahlar 15 yaşındaki balık derisi hastalığına sahip bir hastayla yıllarca uğraşmasına rağmen, hipnoterapi ile tedaviyle 10 günde hastanın kolunda tamamen iyileşme, bir aydan uzun sürede ise tamamen iyileşme görülmüştür.

Hipnoz Amerikan yasalarında kullanım içindedir. FBI görgü tanığı hafızalarını güçlendirmek ya da suçluları rehabilite etmek için hipnoz yöntemlerine başvurur.

Doktorlar davranış kontrolü – sigarayı bırakmak, kilo kontrolü, stres yönetimi için hastalarını hipnotistlere göndermektedir.

Hipnoz bazı ülkelerde kullanılmasına rağmen tüm etkileri tam olarak kestirilemediğinden ve bazı yasal sorunlardan dolayı kullanımı kısıtlanmıştır.

Neurypnology kitabında hipnozun sunduğu imkânlardan bahseden James Braid, 33 yaşındaki bacakları felç bir kadının hipnozla hareket yeteneğini geri kazanışını ve yine hipnoz yöntemiyle şiddetli baş ağrıları ve deri bozukluklarını geride bırakan 54 yaşındaki bir hastayı anlatır.

KAYNAKÇA

http://tip.baskent.edu.tr/kw/upload/600/dosyalar/cg/sempozyum/ogrsmpzsnm16/16.P13.pdf

 


Necla AYDOĞAN
Psikolojik Danışman
neclaydogan.94@hotmail.com

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR
  1. irem.sen dedi ki:

    Hipnozu konu alan bir film, güzele benziyor ve anlatımı merak uyandırıyor izleyeceğim teşekkürler.